+48 22 59 05 000

pn.-pt. 8-20, sb. 10-17

Kontakt i pomoc^
Kontakt i pomoc
Zamów rozmowę
Umów wideorozmowę
Napisz do nas
Pomoc w kredycie
Bezpłatna analiza działki

logo

Potrzebujesz pomocy w wyborze projektu? Wypełnij formularz
Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami! Zapisz się na newsletter
Pomożemy Ci znaleźć wymarzony dom
Bezpłatna analiza działki!
Nasz architekt przeanalizuje Twoje warunki zabudowy i dobierze odpowiedni projekt
Dodatki i rabaty do zakupionego projektu
Szukasz finansowania

Zaufani eksperci kredytowi znajdą najlepszą opcję dla Twojej inwestycji

Poproś o kontakt
Nowości

#1 Szkoła budowania. Jak dobrze zacząć budowę domu?

Poradnik Przed wyborem projektu

Ponad 60 stron praktycznych porad jak wybrać projekt spełniający Twoje oczekiwania

Pobierz
Pytania i odpowiedzi
Gotowe projekty domów oraz projekt domu na zamówienie?

Wydawnicza działalność MURATORA od samego początku swojego istnienia kieruje się takimi samymi priorytetami. Na pierwszym miejscu niezmiennie stoi pomoc innym ludziom w znalezieniu swojego wymarzonego domu, oczywiście na miarę indywidualnych potrzeb i możliwości. Kolekcja Projektów Gotowych domów Muratora bezbłędnie wpisuje się w tę ideologię. Wykluczamy jakiekolwiek opcje niepowodzenia, dlatego dysponujemy tak szerokim wachlarzem projektów z najlepszych polskich pracowni. Obecna Kolekcja Muratora to nie tylko projekty domów, ale również budynki usługowe (zobacz nasz tekst Czym kierować się przy wyborze projektu lokalu usługowego?) i mieszkalno – usługowe (sklepy, obiekty gastronomiczne, budynki handlowo – usługowe, pensjonaty, zajazdy, przedszkola, świetlice, warsztaty), budynki agroturystyczne, garaże , budynki garażowo – magazynowe i magazyny, budynki gospodarcze oraz budynki rolnicze (stodoły, budynki inwentarsko – gospodarcze, obory, chlewnie, tuczarnie, kurniki , stajnie, płyty obornikowe). Co najważniejsze – nasza kolekcja stale się rozwija i wzbogaca o inne, starannie wyselekcjonowane pracownie. Nie zatrzymujemy się nawet na moment, więc osoby zainteresowane naszą ofertą mają coraz to większy wybór.

My jesteśmy dla Was, a nie Wy dla nas?

Dlaczego warto zdecydować się na projekt domu od nas? Nasze bogate doświadczenie oraz duża świadomość są gwarancją profesjonalnej i owocnej obsługi klienta. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zakup domu oraz jego wybudowanie mogą być najważniejszymi inwestycjami w życiu. W związku z tym nasi klienci mogą liczyć na pomoc na każdym etapie budowy. Jesteśmy w gotowości dosłownie w każdej chwili. Stanowimy zespół ludzi, którzy lubią być traktowani poważnie, dlatego sami odwdzięczamy się tym samym, na czym zyskują wszyscy klienci MURATORA. Śmiało, zostań jednym z nich! Specjalnie dla Was stworzyliśmy poradnik dla budujących, w którym opisujemy kwestie związane z budową domu - od decyzji aż do jego wykończenia.

Zobacz nasze porady na temat budowy domu:
Jakie są największe plusy Muratora?

Główną i niepodważalną zasadą we wszelakich działaniach MURATORA jest jakość, dotycząca także projektów gotowych, które są weryfikowane i sprawdzane przez niezależnych specjalistów różnych branż. Niewątpliwie duża różnorodność architektoniczna oraz wysoka i funkcjonalna jakość dokumentacji to nasze największe atuty. Z przyjemnością nawiążemy współpracę z każdym i pomożemy w wyborze domu Waszych marzeń.

Sprawdź nasze najpopularniejsze kolekcje:
Jak dokonać właściwego wyboru?

Wybierając projekt z pewnością macie własne potrzeby i preferencje. Razem z rodziną analizujecie, jak powinien wyglądać wasz przyszły dom – co ma zawierać i jakie oczekiwania ma spełniać. Naszym zadaniem jest jak najbardziej pomóc wam w tym procesie. Stanowimy największą w Polsce autorską Kolekcję projektów, które wykonane są przez profesjonalnych architektów. Kluczową kwestią jest postrzeganie pojęcia – dom idealny. W domu idealnym nie jest najważniejsza jego estetyka i wygląd. Kolor ścian, rodzaj podłogi czy styl mebli – to są sprawy drugorzędne, o które również warto zadbać, ale w odpowiednim momencie. Idealny dom powinien być przede wszystkim funkcjonalny i przestronny. Budynek powinien spełniać swoje określone funkcje i być jak najbardziej komfortowym. Ważne jest, żeby dom dostosować do stylu życia domowników – zarówno w przypadku 2-3 osób, jak i wielopokoleniowej rodziny. Należy pamiętać o tym, że dom nie jest tylko miejscem, złożonym z czterech ścian, sufitu i mebli. Dom to przede wszystkim rodzinne wspomnienia, miłe przeżycia, mnóstwo momentów śmiechu i radości. Bez tego wszystkiego będzie tylko zwykłym, pustym budynkiem. Dom potrzebuje odpowiednio bijącego serca, którym będzie żyjąca w nim rodzina. Dlatego odpowiednio wykonane przez nas projekty domów muszą iść w parze z przyjemną atmosferą i niepowtarzalnym klimatem. To ludzie i ich działania sprawiają, że poszczególne miejsca stają się idealne. My jako MURATOR dokładamy tylko do tego malutką cegiełkę. Sprawdź artykuł na naszym blogu, w którym wyjaśniamy Czym kierować się przy wyborze projektu domu.

Idealny projekt domu – ale czy na pewno?

Przy wyborze projektu warto upewnić się w każdej kwestii, żeby w przyszłości nie żałować podjętej decyzji. Istnieje wiele wymagań do spełnienia, o których nie można zapomnieć. Idealny projekt domu powinien:

 • Uwzględniać wasz budżet, który macie do dyspozycji, tak aby budować i aranżować ze spokojną głową;
 • Być skonstruowany tak, żeby możliwe było ewentualne obniżenie kosztów eksploatacji (sprawdż artykuł powiązany z tym tematem: Czy duży dom to wysokie koszty budowy?);
 • Być dostosowany do potrzeb domowników zarówno pod względem liczby pomieszczeń, jak i ich rodzaju i konstrukcji;
 • Przedstawiać nieruchomość o odpowiednim kształcie, ze zgodną powierzchnią całkowitą i użytkową;
 • Zgadzać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu właściwego dla działki, na której będziecie budować
 • Po spełnieniu tych wymagań można skupić się na estetyce całego domu, dopasowaniu go do okolicy oraz właściwej, przyjemnej dla oka aranżacji wnętrz. Warto wspomnieć o formularzu, którym dysponujemy na naszej stronie. To rozwiązanie może okazać się kluczowe w podjęciu właściwej decyzji, więc warto spróbować. Znajdziemy dla Ciebie idealny projekt - https://znajdziemy-projekt-dla-ciebie.muratordom.pl/

Projekt techniczny zawiera:
 • W części konstrukcyjnej założenia przyjęte do obliczeń (w szczególności nośność gruntu, strefy obciążenia wiatrem i śniegiem), zestawienie przyjętych norm, opis materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych, zastosowane schematy statyczne, założenia oraz podstawowe wyniki obliczeń, zestawienie konstrukcyjnych elementów.
 • Rzut fundamentów przedstawia rozmieszczenie fundamentów, wymiary ław fundamentowych (sprawdź nasz artykuł na temat Jaki rodzaj fundamentów wybrać pod budowę domu?), głębokość ich posadowienia oraz materiał, z jakiego są wykonane.
 • Rzuty stropów, które przedstawiają układ stropu oraz zwymiarowane rozmieszczenie elementów konstrukcyjnych, zawierające zestawienie elementów prefabrykowanych (jeżeli występują).
 • Detale konstrukcyjne i połączenia, przedstawiające szczegóły, które dotyczą wymiarów oraz sposobu wykonania i zbrojenia wszystkich elementów żelbetowych, zestawienia stali zbrojeniowej oraz detali połączeń elementów.
 • W części instalacyjnej — opis przyjętych rozwiązań instalacyjnych, podstawowe wyniki obliczeń oraz zestawienia materiałów.
 • Projekty wewnętrznych instalacji: wodnej, kanalizacyjnej, c.o., gazowej i elektrycznej, które pokazują schematy przebiegu (rzuty i rozwinięcia) wszystkich instalacji wewnątrz domu wraz z rozmieszczeniem oraz parametrami elementów charakterystycznych (grzejniki, kocioł, kuchenka, podgrzewacze wody, pralka, wyposażenie sanitarne), a także schemat podłączenia urządzeń w kotłowni oraz sugerowane usytuowanie przyłączy (do odrębnego opracowania).
 • Ponadto obie części zawierają: charakterystykę energetyczną obiektu, zaświadczenia, uprawnienia oraz oświadczenia autorów projektu, obowiązujące i wymagane na czas powstania dokumentacji. Do projektu dołączany jest również uproszczony ślepy kosztorys, czyli orientacyjne zestawienie materiałów, robocizny i sprzętu z podziałem na poszczególne etapy prac. Zestawienie nie zawiera cen. Uproszczony ślepy kosztorys dotyczy projektów domów, garaży oraz budynków gospodarczych. Zobacz tekst na ten temat, który opublikowaliśmy w naszym poradniku: Co to są domy z uproszczonym, ślepym kosztorysem?
 • Wszystkie projekty MURATORA są weryfikowane przez niezależnych specjalistów. Należy pamiętać o tym, że każdy projekt gotowy wymaga adaptacji.
Projekty domów dla każdego

Projekty domów powstają w Pracowni Projektowej MURATORA. Wszystko, co wychodzi spod naszych rąk, jest efektem współpracy z ponad 70 architektami z całej Polski. Co to oznacza? Naszą ofertę cechuje niezwykła różnorodność, która dotyczy nie tylko typów projektów, ale także architektury, detali oraz charakterystycznych elementów rozwiązań funkcjonalnych. Każdy twórca wprowadza do Kolekcji swój indywidualny styl, dlatego pewne jest to, że każdy zainteresowany znajdzie w MURATORZE coś dla siebie. Dobierając projekty do Kolekcji, wykorzystujemy ponad 30-letnie doświadczenie naszej firmy, a także wiedzę aktualną, wynikającą z licznych kontaktów z Inwestorami.

Sprawdź artykuły w podobnej tematyce
Czym wyróżnia się nasza oferta?

Każdego roku wprowadzamy setki różnych nowości, w których odwierciedlamy aktualne potrzeby, gusty i oczekiwania naszych Inwestorów. U nas możecie nie tylko kupić projekt, ale również skorzystać z bezpłatnego doradztwa naszych specjalistów – architekta i kosztorysanta oraz doradcy kredytowego. Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie (Ile trwa stworzenie indywidualnego projektu domu?). Sprawdź jakie są plusy i minusy projektu na indywidualne zamówienie? Grono naszych zadowolonych odbiorców jest ogromne. Pomogliśmy w wyborze projektu i spełnieniu marzeń o własnym, idealnym miejscu na ziemi już ponad 160 tysiącom osób – nie tylko w Polsce, ale i za granicą – co jest dużym powodem do dumy. Dodatkowo zamieszczamy gotowe projekty domów z kosztorysem.

Pomocne narzędzia Muratora ?

Jesteśmy przekonani, że znajdziecie w naszej bazie projekt, który w stu procentach spełni Wasze wymagania, oczekiwania i potrzeby. Przyczynią się do tego narzędzia, którymi dysponujemy i które mocno polecamy tj. rozbudowane wyszukiwarki i porównywarka projektów. Przy każdym projekcie prezentowanym w serwisie przedstawiamy bardzo dużo informacji szczegółowych, ułatwiających podjęcie decyzji o wyborze konkretnego projektu. Są to między innymi: aranżacje wnętrz, orientacyjne koszty budowy (Sprawdź, co to jest przedmiar robót), zestawienie ilości poszczególnych materiałów budowlanych oraz dokładne opisy. Użytkownicy strony mają możliwość zapisywania projektów, które wpadną im w oko w sekcji „Ulubione”. Należy pamiętać również o możliwości wyszukiwania zaawansowanego, gdzie do wyboru jest wiele różnych kryteriów. Wśród nich możecie oznaczyć pożądane cechy Waszego przyszłego domu:

 • Typ projektu — domy, garaże, usługowe, magazynowe, gospodarcze;
 • Kolekcje — między innymi: domy jednorodzinne, domy z garażem w piwnicy, domy letniskowe;
 • Kondygnacje — parterowy, z poddaszem użytkowym, z poddaszem do adaptacji, piętrowy, podpiwniczony;
 • Bryła — wolno stojący, bliźniak, z możliwością bliźniaczenia, z możliwością szeregowania;
 • Garaż/wiata — liczba stanowisk — brak, jedno, dwa;
 • Wymiary działki — własne parametry do wpisania (w metrach);
 • Wymiary budynku — własne parametry do wpisania (w metrach);
 • Powierzchnia użytkowa — własne parametry do wpisania (w metrach);
 • Powierzchnia zabudowy (zobacz artykuł na ten temat: Co to jest powierzchnia zabudowy?) — własne parametry do wpisania (w metrach);
 • Liczba pokoi (z salonem) - od 1 do 5 lub więcej (z podziałem na kondygnacje);
 • Liczba łazienek i WC — od 1 do 3 lub więcej;
 • Liczba garderób — od 1 do 3 lub więcej;
 • Kąt nachylenia dachu — własne parametry do wpisania (w stopniach);
 • Kształt dachu — jednospadowy, dwuspadowy, wielospadowy, płaski, stożkowy;
 • Wysokość w kalenicy — własne parametry do wpisania (w metrach);
 • Wysokość do okapu — własne parametry do wpisania (w metrach);
 • Wysokość ścianki kolankowej — własne parametry do wpisania (w metrach);
 • Koszt (stan zamknięty) - dowolna kwota do wpisania (w złotych);
 • Sposób ogrzewania — paliwo stałe, możliwy kocioł na gaz, gaz, pompa ciepła, DGP, elektryczne, kominek, kominek z płaszczem wodnym, kominek wolno stojący, pozostałe, brak (sprawdź artykuł na ten temat Sposoby ogrzewania domu – co wybrać?);
 • Technologia — drewniana, stalowa, murowa.

Mimo dużej ilości treści na stronie wszystko jest czytelne i zrozumiałe. Gdyby jednak pojawiły się jakiekolwiek nieporozumienia czy pytania – jesteśmy do dyspozycji. Z wielką przyjemnością rozwiejemy wszelkie niepożądane wątpliwości. Na stronie w zakładce „Nasz zespół” znajduje się lista osób, odpowiedzialnych za poszczególne zadania oraz ich dane kontaktowe. Istnieje również opcja zamówienia bezpłatnej rozmowy, wystarczy zostawić swój numer telefonu. Na pewno oddzwonimy i odpowiemy na wszystkie zadane przez Was pytania. Zapraszamy również do kontaktu firmy, które są zainteresowane sprzedażą naszych projektów domów na terenie Polski, a także architektów w sprawie komisowej sprzedaży własnych projektów.

Zawartość pakietu projektowego z Kolekcji Murator Projekty

Od września 2020 roku zmieniła się — obowiązująca od dłuższego czasu — forma opracowania samej dokumentacji. Nowe przepisy wymagają przygotowania dokumentacji, składającej się z dwóch części: projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego. Obie części należy posiadać w trzech egzemplarzach. Informację, w jaki sposób jest opracowana dokumentacja danego projektu, można znaleźć na jego internetowej prezentacji w zakładce „Opis”.

Projekt architektoniczno-budowlany zawiera:
 • Opis części architektonicznej, który określa funkcje obiektu, program użytkowy i charakterystykę budynku (spis pomieszczeń oraz ich wielkości i parametry), oprócz tego zawiera zestawienie przyjętych technologii budowy i elementy wykończeniowe.
 • Przykładowy plan zagospodarowania działki, który sugeruje usytuowanie domu względem stron świata, minimalne odległości budynku od granic działki, a także minimalne wymiary działki oraz jej powierzchnię.
 • Rzuty wszystkich kondygnacji, obrazujących usytuowanie wszystkich pomieszczeń (z wymiarami oraz powierzchniami), zawierających zwymiarowane usytuowanie ścian (nośnych i działowych) oraz otworów okiennych i drzwiowych, a także rozmieszczenie kominów wentylacyjnych oraz dymowych.
 • Aranżacje wszystkich kondygnacji, czyli proponowane przez autora projektu aranżacje poszczególnych pomieszczeń; rozmieszczenie mebli, usytuowanie elementów sanitarnych oraz wyposażenia, lokalizację kominka oraz kotła c.o.
 • Rzut więźby dachowej, który przedstawia rozmieszczenie oraz wymiary elementów konstrukcyjnych, ponumerowanych zgodnie z zestawieniem konstrukcyjnych elementów drewnianych.
 • Rzut dachu, przedstawiający wymiary, kąt nachylenia poszczególnych połaci oraz rozmieszczenie okien połaciowych, lukarn, świetlików, kominów, wywiewek wentylacyjnych, ław kominiarskich, rur spustowych.
 • Przekroje, czyli zwymiarowane i opisane rysunki budynku po przecięciu w jego charakterystycznych miejscach (np. przez klatkę schodową), zawierające opisy przegród budowlanych oraz wysokości (poziomy) wybranych elementów budynku, pokazujące wszystkie charakterystyczne elementy konstrukcji budynku od fundamentów po dach.
 • Elewacje, czyli zewnętrzny widok budynku, przedstawiający dom z czterech stron, z uwzględnieniem elementów wykończeniowych i detali. (Zobacz artykuł na temat elewacji - Elewacja domu - najpopularniejsze rozwiązania )
 • Zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej, zastosowanej w projekcie.

Sprawdź jak kształt dachu wpływa na koszt budowy domu - Rodzaj dachu a koszt budowy domu

Żaden projekt gotowy nie trafia w Wasz gust? Zamówcie projekt indywidualny!

Wykonujemy projekty architektoniczno-budowlane na indywidualne zamówienie, uwzględniające specyficzne warunki lokalne takie jak nietypowe wymiary działki lub wytyczne urbanistyczne. Pomaga nam w tym nasze wieloletnie doświadczenie oraz wartościowy zespół, który miał już do czynienia praktycznie ze wszystkim. Wykonujemy projekty indywidualne między innymi: domów mieszkalnych, obiektów agroturystycznych, garaży i budynków gospodarczych, budynków garażowo-magazynowych i magazynów oraz obiektów rolniczych. Oferta i zakres projektu to: koncepcja, projekt architektoniczny, projekt konstrukcyjny, projekt instalacji sanitarnych w dostosowaniu do funkcji budynku, projekt instalacji elektrycznej i ślepy kosztorys. Komplet dokumentacji składa się z trzech egzemplarzy. Projekt zostanie wykonany jako dokumentacja wielobranżowa w standardzie Murator PROJEKTY w zakresie rozwiązań budowlanych i instalacyjnych w dostosowaniu do aktualnych norm i przepisów. Koszt wykonania projektu i czas jego realizacji jest określany indywidualnie w zależności od funkcji, wielkości obiektu, a także zakresu rozwiązań instalacyjnych. W celu ustalenia szczegółów usługi zadzwoń -22 59 05 689 lub napisz - projekty@murator.com.pl

Znajdź swój idealny gotowy projekt domu wraz z kosztorysem – w przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.