Jak dopasować projekt domu do działki i MPZP?

Opublikowano:

Dom z dachem dwuspadowym z ogrodem - Przejrzysty - wariant XIV

 

Zanim zakupimy wymarzony projekt domu parterowego lub z poddaszem, powinniśmy zwrócić uwagę na jego dopasowanie do zapisów MPZP oraz indywidualnych warunków na naszej posesji. Dzięki temu zyskamy pewność, że będzie on zgodny z wytycznymi dotyczącymi lokalnego ładu przestrzennego oraz podstawowymi zasadami posadowienia budynku na działce.

 

Dopasowanie projektu domu do zapisów MPZP

Jeszcze przed zakupem projektu domu, odwiedzimy lokalny urząd gminy lub miasta, w którym zapoznamy się z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W dokumencie tym znajdziemy takie istotne wytyczne, jak:

  • przeznaczenie działki i linię jej zabudowy,
  • zasady dotyczące umiejscowienia budynku i jego odległości od granic działki,
  • określenie, do jakich sieci ma zostać podłączony dom oraz jakie urządzenia na działce należy zainstalować (studnię, szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków).
  • usytuowanie budynku względem drogi,
  • dopuszczalną powierzchnię zabudowy oraz wymaganą powierzchnia biologicznie czynna,
  • wymagany kąt nachylenia dachu, maksymalną wysokość budynku czy szerokość elewacji,
  • ewentualne ograniczenia dotyczące ilości kondygnacji, kolorystyki elewacji i dachu czy materiałów użytych do budowy.

 

Wszystkie zawarte w MPZP wytyczne są niezwykle ważne pod kątem doboru najlepszego projektu domu piętrowego lub parterowego. Mogą być one zarówno dość ogólnikowe, jak i bardzo szczegółowe – zależnie od zasad panujących w danej gminie lub mieście. Jeżeli dla naszej działki nie przygotowano Miejscowego Planu Zagospodarowana Przestrzennego, powinniśmy zwrócić się do urzędu gminy lub miasta o wydanie Warunków Zabudowy, które określają najważniejsze zasady dotyczące wyglądu i posadowienia naszego domu.

 

Poniżej znajdziesz linki do artykułów dotyczących planowania budowy domu:

 

Dopasowanie projektu domu do działki

Prócz zapisów MPZP, musimy mieć na uwadze konieczność dopasowania projektu domu do indywidualnych warunków naszej działki. Jedną z najważniejszych zasad jest odległość budynku od granic posesji. Ściana z oknem musi być oddalona od granicy o co najmniej 4 metry, natomiast bez okna – o 3 metry. Przeglądając projekty domów, zwróćmy uwagę na wystające elementy budynków, takie jak okapy, rynny czy schody zewnętrzne. Muszą one zostać usytuowane nie mniej niż 1,5 metra od granic posesji. Minimalna odległość okien połaciowych od granicy to 4 metry.

Jeżeli szerokość działki wynosi mniej niż 16 m, dozwolone jest umiejscowienie ściany bez okien lub wystających elementów obiektu w odległości 1,5 metra od granicy, a nawet bezpośrednio przy niej. Budowa w granicy działki będzie możliwa w sytuacji, gdy nasz nowo powstający obiekt będzie przylegał jedną ścianą do przegrody sąsiedniego, już istniejącego lub planowanego budynku. Musi to jednak wynikać Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego bądź Warunków Zabudowy. Pamiętajmy także, że odległość obiektu od granic mniejsza niż 4 metry powoduje wykraczanie obszaru oddziaływania budynku poza teren naszej posesji. W konsekwencji nie będziemy mogli rozpocząć przedsięwzięcia na podstawie zgłoszenia, lecz musimy obowiązkowo ubiegać się o pozwolenie na budowę.

 

Przeglądając projekty domów, zwracajmy uwagę nie tylko na ich wygląd czy układ pomieszczeń. Prócz samej estetyki i funkcjonalności, muszą one być także dopasowane do zapisów MPZP oraz wielkości naszej działki. Tylko tak dobrany projekt zostanie bez zastrzeżeń zaakceptowany przez urząd udzielający pozwolenia na budowę lub weryfikujący nasze zgłoszenie, a my sami będziemy mogli rozpocząć realizację wymarzonej inwestycji.

 

Sprawdź nasze najpopularniejsze kolekcje:

Centrum kontaktu
+

Jesteśmy po to, aby Ci pomóc

Wybierz formę kontaktu

Zamów rozmowę
Napisz do nas
Rozmawiaj na czacie
22 59 05 000
×

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Zostaw swój numer telefonu – oddzwonimy.

Nasi Architekci BEZPŁATNIE odpowiedzą

na Twoje pytania dotyczące projektów.

×

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Zostaw kontakt, a my odezwiemy się do Ciebie.

Nasi Architekci odpowiedzą na Twoje pytania

dotyczące projektów.

×

Dziękujemy za kontakt

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe.

×

Dziękujemy za kontakt

Na Twoje zapytanie odpowiemy najszybciej jak to będzie możliwe.