Pracownik budowlany stoi przy dachu domu

i

Autor: gettyimages.com

Rodzaj dachu a koszt budowy domu

2024-06-13 12:20

Rodzaj dachu to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na koszt budowy domu. Wybór odpowiedniego dachu zależy od wielu czynników, takich jak styl architektoniczny budynku, warunki klimatyczne oraz preferencje estetyczne inwestora. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje dachów oraz ich wpływ na koszty budowy.

Spis treści

  1. Wybór kształtu dachu a jego cena
  2. Dobór pokrycia dachowego a koszt jego realizacji

Planując zakup projektu domu, zazwyczaj zwracamy baczną uwagę na jego całokształt – styl, wielkość czy układ pomieszczeń. Jeżeli chcemy zrealizować inwestycję, nie nadwyrężając budżetu przeznaczonego na ten cel, zastanówmy się starannie także nad rodzajem dachu. Jego kształt oraz materiał, z jakiego go wykonamy, mają bowiem niebagatelny wpływ na ostateczny koszt budowy domu. Jakie rozwiązania mamy do wyboru i ile za nie zapłacimy?

Wybór kształtu dachu a jego cena

Nowoczesne domy zazwyczaj posiadają dach dwuspadowy. To najpopularniejsza opcja, która gwarantuje optymalną funkcjonalność poddasza oraz przystępną cenę i prostotę wykonania. Na koszt realizacji dachu dwuspadowego wpływa:

  • kąt nachylenia połaci – im będzie większy, tym więcej materiałów oraz czasu będziemy potrzebować do jego wykonania,
  • obecność okien dachowych lub lukarn, które generują dodatkowy koszt robocizny i materiałów.

Drugim chętnie wybieranym rozwiązaniem są dachy kopertowe i wielospadowe. Są one wytrzymałe na wpływ gwałtownych wichur czy ciężaru zalegającego śniegu, pozwalając zaaranżować przytulne i oryginalne pokoje na poddaszu. Wybierając projekt domu z takim dachem, miejmy na uwadze, że:

  • wymaga on przygotowania odpowiednio mocnej, stabilnej więźby o nierzadko skomplikowanym kształcie, wpływającym na cenę realizacji,
  • wykonanie dachu wielospadowego generuje dużą ilość kosztownych odpadów z dachówek czy obróbek blacharskich,
  • aby doświetlić poddasze, musimy zdecydować się na drogie okna dachowe lub lukarny.

Minimalistyczne projekty domów coraz częściej posiadają dach płaski. Takie rozwiązanie zapewni nam największą przestrzeń na najwyższej kondygnacji budynku, umożliwiając niekiedy stworzenie strefy wypoczynkowej na jego powierzchni. Jakie argumenty przemawiają za wyborem płaskiego dachu?

  • jeżeli zdecydujemy się na pokrycie stropodachu za pomocą papy termozgrzewalnej, koszt jego wykonania będzie nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych niższy, niż w przypadku wersji dwu- lub wielospadowej z blachy czy dachówki,
  • płaski dach nie wymaga również przygotowania więźby, której cena stanowi znaczną część kwoty, jaką zapłacimy za przygotowanie pokrycia.
A111

i

Autor: Murator Murator

Dobór pokrycia dachowego a koszt jego realizacji

Wiemy już, jak kształt dachu wpływa na koszt jego wykonania. Niebagatelny wpływ na ostateczną cenę będzie miał również materiał, z którego zrealizujemy pokrycie. Dokonując jego wyboru, musimy mieć na uwadze między innymi:

  • kąt nachylenia dachu, bezpośrednio determinujący możliwy do zastosowania typ materiałów,
  • powierzchnię dachu i związaną z nią ilość niezbędnego pokrycia,
  • indywidualny styl budynku i właściwe dopasowanie materiału na dach do jego charakteru.

Wybierając pokrycie dachowe, zazwyczaj bacznie analizujemy jego cenę. Ile kosztują poszczególne rodzaje najpopularniejszych materiałów na dach?

  • najmniej zapłacimy za papę na dach płaski, która w podstawowej wersji kosztuje już od 5 zł/m2,
  • nieco lepsza jakościowo papa polimerobitumiczna to koszt około 35-50 zł/m2,
  • na dachach dwuspadowych i kopertowych możemy zamontować blachodachówkę w cenie 25-60 zł/m2,
  • jeżeli zdecydujemy się na wykonanie pokrycia z dachówki, przyszykujmy się na koszt około 45-60 zł/m2 przy wersji betonowej oraz od 50 zł/m2 wzwyż w przypadku dachówki ceramicznej.

Dach to niezwykle istotny element każdego budynku, pełniący funkcję ochronną oraz dekoracyjną. Zależnie od wybranego projektu domu, może on przybierać zróżnicowaną formę – zarówno pod kątem kształtu, jak i materiału pokrycia. Planując jego wykonanie, starajmy się zawsze stosować dobrej jakości elementy wykończeniowe oraz zlecać prace doświadczonym ekipom. Dzięki temu poniesione koszty zapewnią nam wysoki komfort eksploatacji budynku, przekładając się na jego trwałość oraz wysoką estetykę.

M261K

i

Autor: Murator Murator