+48 22 59 05 000

pn.-pt. 8-20, sb. 10-17

Kontakt i pomoc^
Kontakt i pomoc
Zamów rozmowę
Umów wideorozmowę
Napisz do nas
Pomoc w kredycie
Bezpłatna analiza działki
logo

Czym kierować się przy wyborze projektu lokalu usługowego?

Opublikowano:

 

Budynek mieszkalno-usługowy UC63

 

Jeżeli planujemy otwarcie własnego lokalu z usługami, rozważmy budowę dedykowanego do tego celu obiektu. W ten sposób unikniemy opłat za wynajem oraz zaaranżujemy wnętrze w dowolny sposób, dopasowując je do swoich wymagań. W katalogu pracowni architektonicznej oferującej projekty domów znajdziemy wiele ciekawych koncepcji budynków usługowych, spośród których wybierzemy najlepszy plan – idealnie odpowiadający charakterowi prowadzonej działalności. Czym kierować się, aby podjąć optymalną decyzję?

 

Wielkość lokalu usługowego

Dokonując wyboru projektu lokalu usługowego, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego metraż. Powierzchnia wnętrza ma bowiem ogromne znaczenie zarówno pod kątem wygody świadczenia usług, jak i komfortu odwiedzających nas klientów. Dlaczego optymalna wielkość jest tak istotna?

  • Zbyt duży lokal będzie drogi w budowie i późniejszym utrzymaniu. Jego niezagospodarowana przestrzeń może wpływać negatywnie na wizerunek naszej działalności w oczach konsumentów.
  • Zbyt mała powierzchnia może uniemożliwić nam rozwinięcie skrzydeł w wybranej branży. W ciasnym wnętrzu nie zmieścimy niezbędnych urządzeń, a komfort naszych usługobiorców może ulec obniżeniu.

Jaka zatem będzie optymalna wielkość lokalu usługowego? Powinniśmy dopasować ją zarówno do charakteru planowanej działalności, jak i własnych funduszy przeznaczonych na realizację inwestycji.

  • Jeżeli nasze usługi nie wymagają wydzielenia dużej przestrzeni, możemy zdecydować się na projekt o powierzchni już od 30 do 40 m2. W takim lokalu bez trudu urządzimy mały zakład fryzjerski, prywatny gabinet czy biuro.
  • Interesuje nas otwarcie niedużego warsztatu samochodowego (zobacz projekt warsztatu), baru lub sklepu? Weźmy pod uwagę projekt lokalu usługowego o metrażu 50-100 m2, który zaoferuje optymalną przestrzeń do takiej działalności.
  • A może planujemy inwestycję na większą skalę, chcąc prowadzić pensjonat, salę weselną (zobacz projekt sali weselnej) czy kancelarię prawniczą, w której zatrudnimy kilku specjalistów? W takim przypadku zdecydujmy się na obiekt usługowy o powierzchni od 100 m2 wzwyż. Jego metraż może sięgać nawet 900 m2, zależnie od naszych potrzeb i planów.

 

Funkcjonalność i wygląd obiektu usługowego

Kolejnym aspektem do rozważenia podczas wyboru projektu budynku usługowego jest jego funkcjonalność oraz design. Mają one niebagatelny wpływ na postrzeganie naszej działalności przez klientów, pozwalając nam rozwijać się i zdobywać renomę w swojej branży. W trakcie przeglądania gotowych koncepcji zwróćmy uwagę na:

  • Wygląd budynku – powinien on cechować się atrakcyjnym, przyciągającym wzrok designem, zgodnym z profilem naszej działalności.
  • Optymalny rozkład pomieszczeń, który ułatwi nam świadczenie usług oraz zapewni niezbędny komfort usługobiorcom.
  • Możliwość adaptacji projektu, która pozwoli nam na jego idealne dopasowanie do własnych wymagań.

 

Ważne są przewidziane w dokumentacji materiały, z których ma powstać budynek usługowy. Determinują one koszt jego budowy oraz późniejszą trwałość i funkcjonalność. Analizując gotowe projekty pod tym kątem, pamiętajmy, że:

  • Zastosowanie zalecanych przez architekta materiałów pozwoli nam stworzyć obiekt trwały i energooszczędny, a w konsekwencji ekonomiczny w użytkowaniu.
  • Wykończenie budynku za pomocą wysokiej klasy elementów wpłynie na zachowanie jego estetyki i odporności na natężoną eksploatację, do minimum ograniczając konieczność remontów.
  • Typ użytych materiałów determinuje koszt realizacji inwestycji. Jeśli poszukujemy oszczędności, zdecydujmy się raczej na wykończenie z użyciem tańszych produktów – łatwych do późniejszego wymienienia. Nie rezygnujmy natomiast z odpowiedniej klasy materiałów na ściany czy dach, których wymiana będzie znacznie trudniejsza, a niekiedy wręcz niemożliwa.

Wybór projektu budynku usługowego powinien być starannie przemyślany. W końcu mamy z niego korzystać przez wiele lat, oferując swoje usługi i prowadząc działalność biznesową. Przeglądając dostępne w katalogu rozwiązania, zwróćmy uwagę na metraż, wygląd i funkcjonalność oraz typ zastosowanych materiałów. Dobierając je w optymalny sposób do swoich wymagań, stworzymy obiekt, który umożliwi nam komfortową realizację planów zawodowych przez wiele kolejnych lat.

 

Zobacz nasze kolekcje projektów usługowych: