Spis treści
Każdy rodzaj obiektu mieszkalnego – czy to dom jednorodzinny, czy wielolokalowy blok – musi posiadać odpowiednio zaprojektowane fundamenty. O ile w przypadku budynków wielomieszkaniowych nie mamy wpływu na ich konstrukcję, o tyle – kupując projekt domu – możemy zadecydować o rodzaju fundamentu, na jakim powstanie. Każda z propozycji posiada bowiem nieco odmienne zalety i wady oraz charakterystykę, determinującą koszty i sposób realizacji etapu zerowego. Jakie typy fundamentów mamy do wyboru?
Fundament tradycyjny
Tradycyjny fundament to konstrukcja często stosowana w gotowych projektach domów jednorodzinnych. Może on być wykonany jedną spośród dwóch metod:
- bezpośrednio w wąskim wykopie – poprzez zabezpieczenie go folią hydroizolacyjną i zalanie betonem,
- z użyciem deskowania, wymagającego przygotowania nieco szerszego wykopu, w którym umieszczone zostaną szalunki.
Zazwyczaj inwestorzy decydują się na ławy żelbetowe, czyli wylewane w całości z betonu, wzmocnionego prętami zbrojeniowymi. Możliwe jest również wymurowanie ścian fundamentowych ze specjalnych pustaków.
Wśród najważniejszych zalet ław fundamentowych należy wymienić:
- prostotę wykonania oraz łatwość znalezienia ekipy, która podejmie się realizacji tak popularnego typu fundamentów,
- możliwość zastosowania tańszego betonu niższej klasy oraz przystępnych cenowo bloczków betonowych,
- łatwość naprawy izolacji przeciwwilgociowej i termicznej,
- w przypadku mocno pochyłego terenu – możliwość wykonania fundamentu w formie schodkowej.
Minusem tego rozwiązania będzie przede wszystkim długi czas realizacji oraz nieco mniejsza wytrzymałość niż w przypadku starannie wykonanej płyty fundamentowej.
Płyta fundamentowa
Jeżeli zależy nam na przygotowaniu solidnego fundamentu, który bez trudu zniesie znaczne obciążenia, zdecydujmy się na płytę fundamentową. Sprawdzi się ona również w sytuacji, gdy na naszej działce występuje grunt o małej nośności lub wysoki poziom wód gruntowych, a także pozwoli na lepsze zaizolowanie termiczne budynku od strony gruntu. Aby wykonać płytę fundamentową, konieczne będzie:
- wybranie żyznej warstwy ziemi z wytyczonego obszaru,
- ustabilizowanie go za pomocą piasku wymieszanego ze żwirem,
- wykonanie warstwy izolacji termicznej i przeciwwilgociowej,
- wylanie płyty betonowej z odpowiednim zbrojeniem, określonym w projekcie domu.
Decydując się na to rozwiązanie, warto poznać jego główne atuty. Do najważniejszych zalet płyty fundamentowej należy:
- szybkość i prostota wykonania oraz związane z nią znaczące ograniczenie ewentualnych błędów,
- możliwość przygotowania na bardzo wymagającym gruncie,
- wysoka wytrzymałość mechaniczna, niezbędna w przypadku budynków o skomplikowanej konstrukcji,
- odporność na nierównomierne osiadanie obiektu,
- skuteczne izolacja przed zimnem i wilgocią z podłoża.
Wśród wad natomiast należy wymienić konieczność znalezienia ekipy, specjalizującej się w wykonywaniu płyt fundamentowych oraz zastosowania droższego betonu wyższej klasy. Wybierając to rozwiązanie, nie będziemy mieli także możliwości ewentualnej naprawy warstwy izolacyjnej, zlokalizowanej pod powierzchnią płyty.
Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji każdego budynku mieszkalnego. Choć zdecydowana większość projektów domów jest oparta o tradycyjne ławy lub ściany, w niektórych przypadkach warto także rozważyć wykonanie płyty fundamentowej. Starannie zrealizowany etap zerowy będzie miał niezwykle istotny wpływ na stabilność i trwałość całego obiektu. Z tego względu jego przygotowaniu warto zawsze poświęcić należytą uwagę, zlecając wykonanie fundamentów doświadczonym specjalistom.