+48 22 59 05 000

pn.-pt. 8-20, sb. 10-17

Kontakt i pomoc^
Kontakt i pomoc
Zamów rozmowę
Umów wideorozmowę
Napisz do nas
Pomoc w kredycie
Bezpłatna analiza działki
logo

Wady i zalety garażu w bryle domu

Opublikowano:

 

Projekt domu C365j Przejrzysty - wariant X

 

Własny garaż to znaczące ułatwienie dla każdego kierowcy. Pozwala na bezpieczne schowanie samochodu, chroniąc go przed kradzieżą czy niekorzystną aurą. Takie pomieszczenie umożliwia przechowywanie zapasów i sprzętów, stanowiąc cenną przestrzeń gospodarczą. Gotowe projekty domów nierzadko posiadają garaż wbudowany w swoją bryłę. Jakie będą wady i zalety takiego rozwiązania?

 

Minusy posiadania garażu w budynku mieszkalnym

Garaż w domu to propozycja, która posiada tyle samo zwolenników, co przeciwników. Osoby niezainteresowane posiadaniem wbudowanego garażu wymieniają następujące wady występujące podczas realizacji projektu:

  • Możliwość przygotowania jedynie na etapie budowy domu. W późniejszym czasie wykonanie wbudowanego w bryłę obiektu garażu będzie niemożliwe.
  • Konieczność przyszykowania solidnego odwodnienia przed wjazdem do garażu, które zapobiegnie przenikaniu wody opadowej lub roztopowej do wnętrza.
  • Obowiązek solidnego ocieplenia ścian zewnętrznych garażu, które ograniczy ucieczkę ciepła oraz wychładzanie części mieszkalnej budynku.

 

Chcemy zbudować dom z garażem umieszczonym w bryle obiektu? Powinniśmy pamiętać o pewnych minusach, które mogą pojawić się już w trakcie jego użytkowania:

  • Przedostawanie się zapachu spalin czy oleju do wnętrza mieszkania. Z takim problemem można poradzić sobie, stosując sprawnie działającą wentylację w pomieszczeniu garażowym.
  • Zwiększone ryzyko włamania do domu przez bramę garażową. Aby ograniczyć je do minimum, wskazane będzie zastosowanie bramy wyposażonej w solidne zamki oraz ewentualne udogodnienia antywłamaniowe.

 

Plusy garażu wbudowanego w bryłę domu

Projekt domu z garażem w bryle cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Oferuje bowiem dodatkową przestrzeń, w wygodny sposób połączoną z częścią mieszkalną. Wśród najważniejszych zalet takiego rozwiązania warto wymienić:

  • Brak konieczności opuszczania budynku w celu przejścia do samochodu i z powrotem. Docenimy to szczególnie w mroźne czy deszczowe dni, które nie zachęcają do wychodzenia poza ciepłe wnętrze domu.
  • Skuteczną ochronę pojazdu przed kradzieżą oraz działaniem niekorzystnych warunków pogodowych – silnego wiatru, gradu czy mrozu. Garażując swój samochód, znacząco ograniczymy ryzyko jego uszkodzenia oraz swój komfort, zawsze wsiadając do ciepłego auta, niewymagającego odśnieżania.

 

Prócz ogólnej wygody korzystania z garażu w bryle domu, powinniśmy mieć na uwadze inne atuty tego rozwiązania:

  • W przypadku niewielkich działek wbudowany garaż pozwoli nam zaoszczędzić cenne miejsce na posesji. Będziemy mogli przeznaczyć je na urządzenie estetycznego ogródka lub praktycznego trawnika.
  • Garaż w domu może z powodzeniem zastąpić tradycyjne pomieszczenie gospodarcze. Zmieścimy w nim swoje zapasy, dziecięce zabawki czy sezonowy sprzęt sportowy. W razie potrzeby z powodzeniem urządzimy w nim pralnię wraz z przestrzenią do suszenia.
  • Projekt domu ze wbudowanym garażem eliminuje konieczność załatwiania dodatkowych formalności, związanych ze wznoszeniem osobnego, wolnostojącego budynku gospodarczego.
  • Ponadto takie rozwiązanie jest znacznie tańsze w realizacji, aniżeli budowa osobnego garażu.

Projekt domu z garażem wbudowanym w bryłę oferuje wiele zalet, a zarazem kilka wad. Znacząco poprawia komfort korzystania z pojazdu oraz ułatwia jego ochronę przed kradzieżą czy uszkodzeniami. Jednocześnie może sprzyjać przenikaniu nieprzyjemnych zapachów do wnętrza oraz jego wychłodzeniu. Wystarczy jednak zadbać o solidne ocieplenie, wentylowanie i zabezpieczenie garażu, aby wyeliminować ewentualne niedogodności związane z jego użytkowaniem.

 

Zobacz kolekcje powiązane z tematyką tego artykułu:

 

Zobacz podobny artykuł: