Co to są domy z uproszczonym, ślepym kosztorysem?

Opublikowano:

Przykładowy projekt domu ze ślepym kosztorysem

 

Ustalenie kosztów oraz kolejności planowanych robót budowlanych to jeden z najważniejszych etapów przygotowawczych budowy domu. Uproszczony kosztorys, nazywany inaczej ślepym, służy do zobrazowania kosztów materiałów oraz czynności, które będą niezbędne podczas realizacji. Prawidłowo przygotowany ślepy kosztorys może być podstawą do sporządzenia kosztorysu inwestorskiego. Dlaczego warto się na niego zdecydować i kto odpowiada za jego przygotowanie?

 

Ślepy kosztorys – co zawiera?

Uproszczony, ślepy kosztorys uwzględnia wszystkie przewidziane etapy prac w kolejności ich wykonania. Umieszcza się w nim szczegółowe opisy konkretnych zadań – miejsce oraz częstotliwość prowadzonych czynności, oraz materiałów niezbędnych do ich wykonania. Uproszczony kosztorys bazuje przede wszystkim na praktycznym aspekcie projektu bez uwzględnienia nakładu finansowego.

 

Ślepy kosztorys jest dobrą podstawą do planowania i kontroli kosztów robót budowlanych. Może on też służyć do wyceny prac przez wykonawców. W uproszczonych kosztorysach umieszcza się informacje takie jak:

  • Zestawienie wszystkich prac budowlanych, które muszą być zrealizowane w danej inwestycji.
  • Ilość materiałów niezbędnych do wykonania poszczególnych czynności, bez uwzględnienia cen.
  • Zestawienie robocizny z podaniem sumarycznej ilości godzin pracy koniecznych do wykonania danego etapu budowy domu.
  • Opis sprzętu budowlanego (wraz z sumarycznymi ilościami maszynogodzin) potrzebnego do wykonania konkretnych robót.

 

Dlaczego warto zdecydować się na ślepy kosztorys?

Ślepy kosztorys jest przydatny przy budowie domu. Uproszczone zestawienie ilościowe materiałów, robocizny i sprzętu, które są niezbędne przy budowie domu, pomaga w kontrolowaniu konkretnych etapów prac na bieżąco. Posiadanie ślepego kosztorysu ułatwia:

  • szczegółowe zaplanowanie kolejności wykonywanych robót na budowie,
  • opracowanie precyzyjnego harmonogramu budowy domu,
  • prowadzenie negocjacji z wykonawcami w trakcie tworzenia wyceny,
  • stworzenie kosztorysu inwestorskiego,
  • kontrolę nad zużyciem materiałów i przebiegiem prac.

 

Dom ze ślepym kosztorysem a projekt domu

Wykonaniem ślepego kosztorysu zajmuje się zazwyczaj biuro projektowe, które było odpowiedzialne na przygotowanie projektu budowlanego domu. Większość projektów domów z oferty Muratora wraz z wizualizacjami i podstawową dokumentacją mają w pakiecie również uproszczony, ślepy kosztorys, który pomoże w zaplanowaniu kosztów oraz etapów prac budowlanych. Tego typu kosztorys służy optymalizacji czasu i nakładów finansowych oraz daje pewność poprawnego wykonania prac przy budowie domu.

 

Projekty domów ze ślepym kosztorysem są kierowane głównie do osób, które jeszcze przed decyzją o zakupie konkretnego projektu chcą poznać i zaplanować przyszłe wydatki związane z budową. Uproszczony kosztorys jest pomocny w wycenie materiałów budowlanych i ułatwia negocjacje z wykonawcami. Jest to też dokument, którego posiadanie jest niezbędne w momencie ubiegania się o kredyt hipoteczny na budowę domu. Murator PROJEKTY ma w swojej ofercie projekty domów parterowych, projekty domów piętrowych oraz projekty domów z poddaszem użytkowym ze ślepym kosztorysem.


Pracownia Projektowa Murator, oprócz dołączonego ślepego kosztorysu dotyczącego projektów domów, projektów garaży i projektów budynków gospodarczych, uwzględnia w swoich projektach również charakterystykę energetyczną budynku oraz wszystkie wymagane zaświadczenia, uprawnienia oraz oświadczenia projektantów.

Zobacz także:

 

Centrum kontaktu
+

Jesteśmy po to, aby Ci pomóc

Wybierz formę kontaktu

Zamów rozmowę
Napisz do nas
Rozmawiaj na czacie
22 59 05 000
×

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Zostaw swój numer telefonu – oddzwonimy.

Nasi Architekci BEZPŁATNIE odpowiedzą

na Twoje pytania dotyczące projektów.

×

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Zostaw kontakt, a my odezwiemy się do Ciebie.

Nasi Architekci odpowiedzą na Twoje pytania

dotyczące projektów.

×

Dziękujemy za kontakt

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe.

×

Dziękujemy za kontakt

Na Twoje zapytanie odpowiemy najszybciej jak to będzie możliwe.