Sprawdź, co to jest kosztorys inwestorski

Opublikowano:

Projekt domu Kasia 2

 

Budowa domu - ile to kosztuje?

Jeżeli planujemy budowę domu jednorodzinnego, zazwyczaj staramy się oszacować, jaki będzie jej całkowity koszt. W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie nam kosztorys inwestorski, opracowywany na podstawie projektu domu. To dokument uwzględniający wszystkie koszty realizacji przedsięwzięcia budowlanego, pozwalający nam łatwiej zaplanować wydatki na poszczególnych etapach. Będzie on szczególnie przydatny w sytuacji, gdy chcemy ubiegać się o kredyt na budowę. Czym jest kosztorys inwestorski oraz jakie elementy zawiera?

 

Kosztorys inwestorski – co to takiego?

Kosztorys inwestorski jest dokumentem, w którym określone zostają wszystkie koszty budowy domu. Przygotowywany jeszcze przed rozpoczęciem prac, uwzględnia:

 • prace, jakie należy wykonać podczas budowy,
 • materiały budowlane,
 • robociznę, określaną w formie roboczogodzin,
 • sprzęt niezbędny do realizacji inwestycji.

Ilość materiałów, sprzętu i roboczogodzin jest wyliczana na podstawie projektu wykonawczego, natomiast kwoty – na bazie aktualnie obowiązujących, uśrednionych cen. Podane w kosztorysie wartości to zawsze kwoty netto. Kosztorys inwestorski precyzyjnie wskazuje na koszty budowy, jak również może stanowić podstawę do negocjacji z wykonawcami kolejnych etapów. Będzie on ważny przez 6 miesięcy od daty wykonania, o ile zmianie nie ulegną okoliczności wpływające na wartość materiałów i robocizny.

Wygląd kosztorysu inwestorskiego jest zdefiniowany przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 roku. Zgodnie z nim, taki kosztorys powstaje na bazie:

 • dokumentacji projektowej,
 • specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót,
 • założeń wyjściowych do kosztorysowania,
 • cen jednostkowych podstawowych robót.

Wykonanie kosztorysu można zlecić uprawnionemu kosztorysantowi. Należy jednak liczyć się z opłatą za usługę wynoszącą od kilkuset złotych wzwyż. Możemy także poświęcić nieco własnego czasu i wysiłku, przygotowując kosztorys inwestorski samodzielnie.

 

Sprawdź nasze pozostałe artykuły na temat budowy domu:

 

Zawartość kosztorysu inwestorskiego

Zawartość dokumentu, jakim jest kosztorys inwestorski, jest ściśle określana przez wspomniane powyżej rozporządzenie. Według przepisów kosztorys musi zawierać:

 • stronę tytułową (z nazwą i lokalizacją obiektu, nazwą i adresem inwestora oraz podmiotu wykonującego kosztorys, imionami, nazwiskami, funkcjami i podpisami osób opracowujących kosztorys, wartością kosztorysową robót i datą sporządzenia wyliczenia),
 • charakterystykę obiektu w formie opisu technicznego,
 • przedmiar robót,
 • uproszczoną kalkulację,
 • tabelę wartości elementów scalonych,
 • załączniki.

 

Jeżeli planujemy samodzielnie opracować kosztorys inwestorski, możemy skorzystać z gotowych wzorów i podpowiedzi dostępnych w Internecie. Aby ułatwić sobie pracę:

 • podzielmy dokument na kolejne etapy robót budowlanych (stan zerowy, surowy otwarty, surowy zamknięty, montaż instalacji i wykończenie),
 • następnie każdy z etapów rozdzielmy na mniejsze grupy, w których wymienimy niezbędne do wykonania prace i konieczne materiały,
 • tworząc własnoręcznie kosztorys, pamiętajmy o precyzyjnym podaniu rodzaju materiału oraz jego ilości.

 

Nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie przygotować kosztorys inwestorski? Powierzmy tę czynność specjalistom z wybranego biura architektonicznego oferującego projekty domów bądź poprośmy o pomoc inżyniera budownictwa.

Jeżeli chcemy jak najlepiej zaplanować wydatki na poszczególnych etapach budowy, sięgnijmy po kosztorys inwestorski. Ten dokument pomoże nam dokładnie określić koszt materiałów i robocizny podczas realizacji inwestycji, a niekiedy nawet zaoszczędzić pewne kwoty. Będzie on także cenną pomocą podczas uzgodnień z potencjalnymi wykonawcami, umożliwiając nam wybranie najlepszej oferty.

 

Zobacz nasze najpopularniejsze kolekcje projektów domów:

Centrum kontaktu
+

Jesteśmy po to, aby Ci pomóc

Wybierz formę kontaktu

Zamów rozmowę
Napisz do nas
Rozmawiaj na czacie
22 59 05 000
×

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Zostaw swój numer telefonu – oddzwonimy.

Nasi Architekci BEZPŁATNIE odpowiedzą

na Twoje pytania dotyczące projektów.

×

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Zostaw kontakt, a my odezwiemy się do Ciebie.

Nasi Architekci odpowiedzą na Twoje pytania

dotyczące projektów.

×

Dziękujemy za kontakt

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe.

×

Dziękujemy za kontakt

Na Twoje zapytanie odpowiemy najszybciej jak to będzie możliwe.