Wąska działka - jaki dom wybrać?

Opublikowano:

 

Projekt domu A111 Przebojowy

 

Posiadając wąską działkę budowlaną wiele osób myśli, że nie da się na niej wybudować domu lub będzie on niefunkcjonalny i nie będzie wyglądał dobrze. Na szczęście takie obawy są bezpodstawne. Dom na wąską działkę może być nie tylko piękny, ale również wygodny w użytkowaniu, a ponadto może spełniać warunki budynku pasywnego. Warto więc pomyśleć nad zabudową nawet wąskiej działki, zwłaszcza gdy jest ona położona w dobrej lokalizacji.

 

Wymagania technicznie zabudowy na wąskiej działce

Aby można było zgodnie z przepisami budowlanymi zabudować działkę, należy tak dostosować budynek do działki by spełniał on kryteria odległościowe. Odległość od granicy działki musi wynosić co najmniej:

  • 4 m — dla ścian z oknami lub drzwiami skierowanymi w kierunku granicy,
  • 3 m — dla ścian, na których nie znajdują się okna ani drzwi, zwrócone w kierunku granicy.

 

Od tych reguł ustanowiono jednak wyjątki. Dokładnie opisane są one w lokalnym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Dopuszczona może być możliwość budowy w odległości:

  • 1,5 m — jeśli działka budowlana ma poniżej 16 m szerokości, a budynek zwrócony jest do granicy ścianą bez okien i drzwi, w określonych przypadkach budynek można umiejscowić na granicy działki budowlanej.

 

Należy uwzględnić minimalną odległość:

  • 1,5 m — licząc od okapu, gzymsu, zadaszenia nad wejściem, balkonu lub tarasu, oraz pozostałych elementów, będących integralną częścią budynku a wystających za jego obrys,
  • 4 m — licząc od okna dachowego, skierowanego w kierunku granicy działki.

 

Jeśli dany obszar, na którym znajduje się działka budowlana, nie posiada Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, należy wystąpić o Warunki Zabudowy. Architekt adaptujący dom do działki określi, jak nowy budynek będzie wpływał na sąsiednie działki oraz znajdujące się na nich zabudowania.

Warto zaznaczyć, że wyjątkiem od przedstawionych powyżej reguł może być zabudowa szeregowa. Odnośnie tego rodzaju zabudowy zastosowanie mają odrębne przepisy.

Jaki projekt domu sprawdzi się zatem na wąskiej działce?

W przypadku działek o mniejszej szerokości, zdecydowanie warto rozważyć wybór projektu innego niż dom parterowy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie decyzja o budowie budynku z poddaszem lub domu piętrowego - sprawdź kolekcje z takimi domami: projekty domów z poddaszem użytkowym i projekty domów piętrowych.

Standardowo w przypadku projektów gotowych, przeznaczonych na wąską działkę, średnia wielkość powierzchni użytkowej wynosi od 50 do 130 metrów.

Chcesz bezpłatnej pomocy architekta? Architekt Murator PROJEKTY dokona bezpłatnej analizy i skontaktuje się z Tobą. Napisz do nas!

 

Tradycja czy nowoczesność?

Wąska działka, wbrew pozorom nie ogranicza w dużym stopniu wyboru stylistyki zabudowań. W takim przypadku możemy zdecydować się zarówno na budynek w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym.

Niektóre projekty domów są wręcz stworzone dla działek o mniejszej szerokości, jak  na przykład domy w stylu nowoczesnej stodoły.

 

Proste rozwiązania na trudne problemy

Aby zmniejszyć szerokość domu, warto zdecydować się na budowę garażu wolnostojącego, który może zostać umiejscowiony przed lub za budynkiem.

Kolejnym rozwiązaniem może być zmniejszenie szerokości balkonów lub całkowita rezygnacja z ich stosowania. Decydując się na pozostawienie okien balkonowych, możemy dla bezpieczeństwa uzupełnić je balkonem francuskim.

Jeśli musimy zrezygnować z okien na danej ścianie, możemy do doświetlenia pomieszczeń użyć luksferów.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowy domu? Kliknij poniższe tytuły artykułów:

Możesz również zobaczyć pozostałe artykuły — zobacz nasz poradnik budowlany.

Centrum kontaktu
+

Jesteśmy po to, aby Ci pomóc

Wybierz formę kontaktu

Zamów rozmowę
Napisz do nas
Rozmawiaj na czacie
22 59 05 000
×

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Zostaw swój numer telefonu – oddzwonimy.

Nasi Architekci BEZPŁATNIE odpowiedzą

na Twoje pytania dotyczące projektów.

×

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Zostaw kontakt, a my odezwiemy się do Ciebie.

Nasi Architekci odpowiedzą na Twoje pytania

dotyczące projektów.

×

Dziękujemy za kontakt

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe.

×

Dziękujemy za kontakt

Na Twoje zapytanie odpowiemy najszybciej jak to będzie możliwe.