Spis treści
- Oszczędności przy budowie dużego domu na etapie planowania
- Kształt dużego budynku a koszty jego budowy
Podobają nam się projekty domów o znacznym metrażu, jednak obawiamy się kosztów ich realizacji? Niepotrzebnie! Nie każdy duży budynek musi być drogi w budowie. Zarazem – dzięki większej powierzchni – lepiej wpisuje się on w potrzeby wieloosobowych rodzin lub inwestorów potrzebujących dodatkowej przestrzeni. Jakie czynniki wpływają na ostateczny koszt wzniesienia i wykończenia takiego obiektu mieszkalnego?
Oszczędności przy budowie dużego domu na etapie planowania
Aby zminimalizować koszt budowy dużego domu, pewne oszczędności możemy poczynić już na etapie planowania. Aby nie wydać zbyt dużo, jeszcze przed zakupem projektu, zastanówmy się:
- jaki metraż budynku jest nam rzeczywiście potrzebny. Bardzo często standardowy dom 120 m2 - 150 m2 oferują miejsce wystarczające nawet dla większej liczby osób, nie generując przy tym nadmiernych kosztów na etapie realizacji i dalszego utrzymania.
- czy rzeczywiście potrzebujemy dodatkowej łazienki, pokoju gościnnego lub dwustanowiskowego garażu? Rezygnacja z pewnych pomieszczeń pozwoli zmniejszyć metraż budynku, jednocześnie nie wpływając negatywnie na nasz komfort jego użytkowania.
Ponadto w celu ograniczenia wydatków w trakcie realizacji kolejnych etapów, zawczasu poszerzmy swoją wiedzę na temat:
- poszczególnych typów materiałów używanych na budowie,
- popularnych technik budowlanych,
- prawa budowlanego.
Dzięki temu łatwiej dobierzemy optymalne – a przy tym przystępne cenowo rozwiązania, zarazem zmniejszając ryzyko bycia wykorzystanym przez nieuczciwego wykonawcę.
Polecany artykuł:
Kształt dużego budynku a koszty jego budowy
Budując nawet duży dom, można w rozsądny sposób gospodarować przeznaczonymi na ten cel funduszami. Jeżeli interesuje nas dom o powierzchni powyżej 150 m2, a jednocześnie nie chcemy wydawać zbyt dużej sumy na jego realizację, wybierzmy projekt, który będzie:
- wyróżniał się nieskomplikowaną bryłą na planie kwadratu lub prostokąta. Dzięki temu do minimum ograniczymy ilość materiału niezbędnego do wzniesienia ścian, a późniejsze ogrzanie budynku będzie łatwiejsze.
- przykryty dwuspadowym lub płaskim dachem. Im prostszy jest kształt pokrycia, tym mniej zapłacimy za kupno więźby, dachówki lub blachy, a także robociznę.
- cechował się brakiem podpiwniczenia oraz możliwie najmniejszą powierzchnią zabudowy. Wybierając projekt domu z poddaszem lub projekt domu piętrowego, zaoszczędzimy nie tylko na wykopach i izolacjach przeciwwilgociowych, ale również schodach wiodących do piwnicy.
Przeglądając projekty domów jednorodzinnych, starajmy się unikać także wielu dekoracyjnych detali. Ich znaczna liczba – nawet w niewielkim budynku – może zauważalnie przyczyniać się do wzrostu kosztów jego realizacji. Aby możliwie tanio wybudować duży dom, unikajmy:
- wszelkich załamań muru, wnęk i wykuszy. Ich realizacja wymaga bowiem użycia większej ilości materiału. Ponadto takie elementy zwiększają ryzyko wystąpienia mostków termicznych, generując konieczność zastosowania solidniejszej warstwy ocieplenia.
- lukarn lub okien typu wole oko. Tańsze będzie przeszklenie na wyższej kondygnacji, umieszczone na ścianie szczytowej lub popularne okno połaciowe, zamontowane w dachu.
Budowa dużego domu wcale nie musi być wyjątkowo droga. Wystarczy, że prawidłowo dobierzemy optymalny dla nas metraż oraz zakupimy projekt domu o możliwie prostej bryle. Jeżeli jednak nie ograniczają nas fundusze, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zdecydowali się na okazałą willę z licznymi ozdobnymi detalami, która będzie wyróżniać się na tle otoczenia.
Polecany artykuł: