+48 22 59 05 000

pn.-pt. 8-20, sb. 10-17

Kontakt i pomoc^
Kontakt i pomoc
Zamów rozmowę
Umów wideorozmowę
Napisz do nas
Pomoc w kredycie
Bezpłatna analiza działki
logo

W jakiej odległości od granicy działki można postawić wiatę?

Opublikowano:

 

Obrazek przedstawiający dach wiaty garażowej, pod którą jest zaparkowany samochód

 

Wiata garażowa to praktyczny element każdej posesji, stanowiący funkcjonalną alternatywę dla tradycyjnego garażu. Jest znacznie szybsza i tańsza w budowie, oferując zadaszoną przestrzeń do zaparkowania pojazdu czy przechowywania różnych przedmiotów. Jeżeli bierzemy pod uwagę budowę wiaty, pamiętajmy o dopełnieniu niezbędnych formalności oraz zachowaniu wymaganych prawem odległości. Ile metrów od granicy możemy postawić taki obiekt oraz jakie procedury czekają nas przed rozpoczęciem tego przedsięwzięcia?

 

Formalności przy budowie wiaty

W ustawie o prawie budowlanym nie znajdziemy definicji wiaty. Zgodnie z potocznym rozumieniem, jest ona obiektem budowlanym o charakterze małej architektury, cechującym się otwartą konstrukcją w formie zadaszenia opartego na słupach, pozbawioną co najmniej jednej ściany. Takie rozwiązanie jest często wybierane przez osoby przeglądające projekty domów, które nie chcą wznosić tradycyjnego garażu, a zarazem pragną wygospodarować przestrzeń do parkowania lub gromadzenia opału pod dachem.

Jeżeli powierzchnia wiaty nie przekracza 35 m2,, nie musimy występować o pozwolenie na budowę oraz  prowadzenie robót w lokalnym wydziale administracji architektoniczno-budowlanej. Wymagane jest natomiast zgłoszenie, które kończy “milcząca zgoda” urzędu. Na każde 500 m2 powierzchni działki dozwolone jest wzniesienie maksymalnie dwóch takich wiat. Prace należy rozpocząć po uzyskaniu z urzędu milczącej zgody, czyli jeśli w ciągu 21 dni nie będzie żadnej odpowiedzi z urzędu, to można rozpocząć prace budowlane.

 

Jeśli wiata będzie miała więcej niż 35m2 powierzchni zabudowy lub ilość obiektów przekroczy dwa na każde 500 m2, to niezbędne jest pozwolenie na budowę.

Rozważając budowę takiego obiektu, powinniśmy także zapoznać się z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego bądź wystąpić o Warunki Zabudowy. Może bowiem okazać się, że wprowadzają one pewne ograniczenia, m.in. zakazując realizacji takiej wiaty od frontu budynku mieszkalnego.

 

Odległość wiaty od granic działki

Przepisy wskazujące na minimalną odległość wiaty od granic działki są obecnie dość liberalne. Budując taki obiekt, który ma nam służyć do zaparkowania jednego lub kilku pojazdów pamiętajmy, by znajdował się on co najmniej 3 metry od granicy sąsiedniej posesji. Planujemy parkować pod wiatą kilka samochodów innych niż osobowe? W tej sytuacji odstęp od granicy powinna wynosić nie mniej, niż 6 metrów. Wymagane jest także zachowanie odległości 7 metrów od okien budynku w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi.

Nieco inaczej będzie wyglądać sytuacja, gdy zdecydujemy się na wzniesienie wolnostojącej wiaty do składowania drewna. W tym przypadku powinna ona zostać zlokalizowana przynajmniej 4 metry od granicy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku, niedozwolone jest składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granic działki sąsiedniej materiałów palnych, takich jak pozostałości roślinne, gałęzie i chrust.

 

Zadaszona przestrzeń parkingowa lub magazynowa to coś, czego potrzebujemy? W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie nowoczesna wiata. Jest tania i prosta w realizacji, a jej budowa zazwyczaj nie wiąże się ze skomplikowanymi formalnościami. Podczas jej planowania i wznoszenia pamiętajmy jedynie o zachowaniu wymaganych prawem odległości, uzależnionych od przeznaczenia takiego obiektu.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowy domu? Kliknij poniższe tytuły artykułów:

Możesz również zobaczyć pozostałe artykuły — zobacz nasz poradnik budowlany.