+48 22 59 05 000

pn.-pt. 8-20, sb. 10-17

Kontakt i pomoc^
Kontakt i pomoc
Zamów rozmowę
Umów wideorozmowę
Napisz do nas
Pomoc w kredycie
Bezpłatna analiza działki
logo

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym - najważniejsze informacje

Opublikowano:

 

Projekt domu AN 1459 Zojka Nano

 

W związku z niepewną sytuacją związaną z ogrzewaniem domów za pomocą gazu, oraz rosnącymi cenami węgla i drewna wiele osób rozważa zakup pompy ciepła. W przyszłości prawdopodobnie zmiana przepisów doprowadzi do tego, że wszystkie nowo wybudowane domy będą musiały się na nią zdecydować. Warto więc poznać więcej informacji dotyczących jednego z najbardziej oszczędnych i efektywnych sposób na ogrzanie domu i uzyskanie ciepłej wody.

 

Co kryje się pod nazwą "pompa ciepła"?

Pompa ciepła jest urządzeniem pobierającym energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza, gruntu lub wody), która dzięki energii elektrycznej zostaje przekształcona w energię służącą ogrzaniu wody użytkowej, nieruchomości, a także schładzaniu pomieszczeń. Nie jest więc ona równoznaczna kotłowni grzewczej. Pompa ciepła jest częścią systemu, do którego możemy zaliczyć:

- źródło dolne (grunt, powietrze, wodę),

- pompę (przetwarzającą ciepło ze źródła dolnego na energię użyteczną),

- źródło górne (instalacja grzewcza nieruchomości).

 

Pompa ciepła korzysta w dużej mierze z energii odnawialnej, dzięki temu często jest wykorzystywana w domach pasywnych oraz niskoenergetycznych. Jeśli nieruchomość mająca dobrą izolację cieplną uzupełniona jest w panele fotowoltaiczne, może dzięki pompie ciepła stać się zero-energetyczna.

Wybór pompy ciepła powinien być dokonany w pierwszym etapie budowy, jakim jest projekt domu, ponieważ jej optymalne działanie możliwe jest w instalacjach niskotemperaturowych, do których zaliczyć można ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, sufitowe, ścienne).

 

Kto powinien rozważyć zakup pompy ciepła?

Przede wszystkim tematem powinny zainteresować się osoby, które budują nową nieruchomość lub w związku ze zmianą przepisów zmuszone są do wymiany obecnego kotła grzewczego. Drugą grupą osób, dla których zakup pompy ciepła może się okazać szczególnie korzystny, są osoby czerpiące energię elektryczną z wiatraków lub paneli fotowoltaicznych. Dla tej grupy jest to szansa na prawie bezkosztowe ogrzewanie pomieszczeń i wody.

 

Szacuje się, że jeden na trzy domy w Szwajcarii jest wyposażony w pompę ciepła. W Polsce stale rośnie sprzedaż pomp ciepła, w roku 2021 sprzedano ich o 80% więcej, niż w roku 2020.

Pompy ciepła są co prawda droższe w zakupie od typowych kotłów grzewczych, jednak są znacząco tańsze w eksploatacji. Takie rozwiązanie jest jednak nie tylko oszczędne, ale przede wszystkim wygodne i czyste. W przeciwieństwie do kotłów węglowych bez podajnika jest ono w zasadzie bezobsługowe, wymaga wyłącznie ustawienia temperatury, reszta obsługi przeprowadzana jest w sposób automatyczny. Dodatkowo pompa ciepła nie generuje spalin ani pyłu, może więc być umieszczona w dowolnej części domu, należy jednak zaznaczyć, że jest urządzeniem głośnym, więc lepiej, by była ustawiona w pralni, niż w otwartej spiżarni. Ponadto pompa ciepła nie zużywa paliwa stałego, które wymaga składowania, można więc dzięki niej zaoszczędzić miejsce na działce.

 

Często poruszanym aspektem w kwestii pomp ciepła jest kwestia ekologii, bez wątpienia można określić, że na chwilę obecną jest ona jedną z najbardziej ekologicznych form ogrzewania nieruchomości, to jest:

  • nie zużywa paliw stałych,
  • nie zanieczyszcza powietrza,
  • stosowane w niej czynniki chłodzące są w pełni biodegradowalne.

 

Do czego można wykorzystać pompę ciepła:

  • do ogrzewania domu (jako jedyne, lub jedno ze źródeł ciepła),
  • do ogrzewania wody użytkowej (w połączeniu, lub rozdzielnie w stosunku do ogrzewania nieruchomości),
  • do chłodzenia (w trybie aktywnym i pasywnym),
  • do klimatyzowania (we współpracy z systemem wentylacyjnym),
  • do ogrzewania wody w basenie,
  • * w rolnictwie do chłodzenia lub ogrzewania.

 

Zobacz podobne tematycznie artykuły, które znajdziesz w naszym poradniku budowlanym: