Fundamenty i drewniana konstrukcja domu w fazie budowy

i

Autor: gettyimages.com Rozległy plac budowy z widocznym szkieletowym systemem drewnianym w początkowej fazie budowy. Solidne fundamenty oraz przygotowane drewniane belki tworzą podstawę przyszłego domu, który powstaje w harmonii z otaczającym środowiskiem.

Domy szkieletowe

2024-09-12 11:00

Domy szkieletowe, znane również jako domy w systemie szkieletowym, to rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność w Polsce. W tym artykule dowiesz się więcej na temat zalet i wad tej technologii budowy domów.

Spis treści

  1. Dom szkieletowy czy murowany?
  2. Czy domy szkieletowe są zdrowe?
  3. Ile m3 drewna na dom szkieletowy 70m2?
  4. Jakie drewno na dom szkieletowy?
  5. Ile kosztuje drewno na dom szkieletowy?

Domy szkieletowe to obiekty cieszące się sporym zainteresowaniem współczesnych inwestorów. Stanowią ciekawą alternatywę dla budynków murowanych, a ich liczne zalety wpływają na stale rosnącą popularność technologii. Zastanawiasz się, czy to propozycja odpowiednia dla Ciebie? Sprawdź, czym różni się ona od tradycyjnego budownictwa oraz ile będą kosztować materiały niezbędne do realizacji przedsięwzięcia. 

Dom szkieletowy czy murowany?

Murowany dom to jedno z najbardziej tradycyjnych i popularnych w polskim budownictwie rozwiązań. Cechuje go wysoka trwałość i odporność na wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych, a także dobra izolacyjność akustyczna. Dzięki temu jego wnętrze jest komfortowe, służąc swoim użytkownikom przez wiele lat. Jednocześnie decydując się na taki obiekt, musisz uwzględnić stosunkowo długi czas i wyższe koszty jego realizacji. Nie bez znaczenia jest fakt, że ściany murowane muszą być dodatkowo ocieplone warstwą styropianu lub wełny mineralnej, aby zapewnić wysoką izolacyjność termiczną wymaganą obowiązującymi przepisami budowlanymi.

Dom szkieletowy to propozycja, która jest coraz chętniej wybierana przez polskich i zagranicznych inwestorów. Jej głównym atutem jest szybki czas budowy – wynoszący nawet 3 miesiące oraz możliwość prowadzenia robót przez cały rok. Domki szkieletowe drewniane charakteryzują się przystępnym kosztem realizacji, ze względu na lekką konstrukcję nie wymagającą rozbudowanych fundamentów oraz ciężkiego żelbetowego stropu. 

Przegrody zewnętrzne domów szkieletowych (ściany i dach) są również dobrze zaizolowane termicznie aby zminimalizować ucieczkę ciepła z pomieszczeń. Niestety ze względu na konstrukcję, technologię wykonania są bardziej wrażliwe na oddziaływanie wilgoci i różnego rodzaju szkodników. Ściany ze względu na swoją niewielką masę przepuszczają więcej dźwięków z zewnątrz, które mogą negatywnie wpływać na komfort odpoczynku.

Przeczytaj także:

Budowa nowoczesnego domu drewnianego

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Czy domy szkieletowe są zdrowe?

Dom szkieletowy to obiekt ekologiczny i przyjazny – nie tylko dla środowiska, ale także dla swoich mieszkańców. Jest wzniesiony z naturalnych materiałów, które nie wywołują negatywnego wpływu na otoczenie oraz w dużej mierze są pozyskiwane z odnawialnych źródeł. Będące sercem konstrukcji drewno oraz gips obecny w systemach suchej zabudowy pomagają w regulacji wilgotności w pomieszczeniach, minimalizując ryzyko rozwoju chorobotwórczych pleśni i grzybów. Także użyta do ocieplenia wełna mineralna wyprodukowana z piasku kwarcowego lub bazaltu jest w pełni bezpiecznym i nietoksycznym materiałem. Zapewnia mieszkańcom optymalny komfort termiczny – będący jednym z elementów niezbędnych dla zachowania dobrego stanu zdrowia.

Ile m3 drewna na dom szkieletowy 70m2?

Ilość surowca niezbędnego do budowy domu szkieletowego jest uzależniona od kilku głównych czynników. Mowa tu o takich aspektach, jak wielkość budynku, stopień skomplikowania jego konstrukcji czy rodzaj zastosowanego drewna. Dla obiektu o powierzchni około 70 m2 konieczne będzie zamówienie 20-25 m3 tego naturalnego materiału. Aby precyzyjnie obliczyć niezbędną ilość drewna, należy wziąć pod uwagę długość ścian, wielkość słupków, a także ram i połączeń wzdłużnych oraz końcowych. Zakup optymalnej ilości surowca pozwoli na sprawną realizację prac, a w konsekwencji – ograniczy czas i koszty budowy.

Montaż drewnianej konstrukcji domu na placu budowy

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Jakie drewno na dom szkieletowy?

Jeżeli interesują Cię drewniane domki szkieletowe, zapewne zastanawiasz się, jaki rodzaj surowca najlepiej sprawdzi się przy ich budowie. Jeśli inwestycja ma być prowadzona budżetowo, wystarczająca będzie dobrej jakości tarcica świerkowa lub sosnowa. Ważne, by była heblowana i miała minimalną klasę wytrzymałości C24, znak jakości CE, oraz aby była odpowiednio wysuszona. Dopuszczalne jest również drewno klejone pod warunkiem spełnienia wymienionych wyżej parametrów.

Ile kosztuje drewno na dom szkieletowy?

Odpowiedniej jakości surowiec na domy szkieletowe kosztuje od 2 do 4 tysięcy złotych za m3. Jego cena zależy między innymi od gatunku drewna czy jego długości. Oznacza to, że materiał na konstrukcję obiektu o metrażu 70 m2 może kosztować od 40 do 80 tysięcy złotych.

Chcesz wybudować obiekt mieszkalny szybko i w przystępnej cenie? Weź pod uwagę dom szkieletowy! Taki budynek będzie przyjazny dla środowiska, a koszt jego realizacji zadowoli nawet bardziej oszczędnych inwestorów. Osoby zainteresowane technologią domów szkieletowych mogą również zwrócić swoją uwagę na gotowe projekty domów drewnianych dostępne w naszej ofercie.

Fundamenty i drewniana konstrukcja domu w fazie budowy

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com