Projekt domu Malutki dr-S

i

Autor: Domy w Stylu Malutki dr-S to projekt domu z użytkowym poddaszem, charakteryzujący się oryginalną bryłą oraz funkcjonalnym, jak na niewielką powierzchnię, układem pomieszczeń. Prosta i zwarta bryła prezentuje się bardzo nowocześnie. Wykończono ją drewnianą szalówką oraz blachą na rąbek stojący.

Domy szkieletowe w stylu skandynawskim

2024-10-11 16:30

Domy szkieletowe charakteryzują się zarówno prostotą jak i funkcjonalnością. Jeśli marzysz o domu, który jest zarówno estetyczny, jak i ekologiczny, może warto rozważyć taki projekt. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie są domy szkieletowe w stylu skandynawskim, jakie mają zalety i dlaczego tak wielu ludzi decyduje się na ten wybór.

Spis treści

  1. Czym cechują się skandynawskie domy?
  2. Domy szkieletowe skandynawskie a kanadyjskie – różnice
  3. Jakie zalety posiadają domy skandynawskie?

Jeżeli interesują Cię obiekty mieszkalne o konstrukcji szkieletowej, koniecznie zwróć uwagę na domy w stylu skandynawskim. Są one alternatywą dla domów wznoszonych w technologii murowanej. Chętnie wznoszone na całym świecie – w tym również w Polsce – skutecznie wpisują się w potrzeby współczesnych, oszczędnych i zorientowanych na ekologię inwestorów. Czym się cechują, jakie są ich zalety oraz jak wypadają w porównaniu z budynkami w systemie tradycyjnym murowanym?

Czym cechują się skandynawskie domy?

Domy szkieletowe wzniesione w stylu skandynawskim to obiekty o konstrukcji drewnianej, wywodzące się z terenów północnej Europy. W Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie są one znane jako budynki kanadyjskie. Charakteryzują się prostą, zwartą bryłą oraz funkcjonalnością. Materiałem dominującym zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz jest drewno. Bywa też że warstwa zewnętrzna wykonywana jest z cegły ceramicznej.  Są to domy parterowe lub z poddaszem użytkowym. Dach z reguły jest dwuspadowy, co pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni.  

Ich realizacja rozpoczyna się od przygotowania płyty fundamentowej lub ścian fundamentowych – jak ma to miejsce w przypadku projektów z piwnicą. To jedyny etap prac mokrych, stąd niezbędne jest jego wykonanie w cieplejszej porze roku. Następnie – już po wyschnięciu betonu i zapraw – ekipa może przystąpić do wznoszenia konstrukcji drewnianej obiektu. Doświadczeni specjaliści są w stanie wybudować i wykończyć dom skandynawski w ciągu około trzech miesięcy. Część osób decyduje się także na zastosowanie przygotowanych wcześniej modułów, które jeszcze bardziej przyspieszają tempo prac na terenie budowy. Są to elementy prefabrykowane tworzone w wytwórni. W przypadku zaawansowanych elementów prefabrykowanych, na budowę przyjeżdżają gotowe fragmenty ścian z wykonaną warstwą izolacji termicznej, instalacjami, a nawet z zamontowanymi oknami. Takie rozwiązanie znacznie przyśpiesza realizację obiektu, oraz charakteryzuje się dużą precyzją wykonania. Wadą takiego rozwiązania jest jednak dodatkowy koszt związany ze ściągnięciem na teren budowy specjalistycznego sprzętu, potrzebnego do przenoszenia i ustawiania elementów wielkogabarytowych.

Projekt domu Erna 4 drewniana

i

Autor: Archetyp Archetyp

Domy szkieletowe skandynawskie a kanadyjskie – różnice

Zastanawiasz się, czym różni się dom szkieletowy skandynawski i kanadyjski? Obie technologie są bardzo zbliżone do siebie, są to domy w systemie szkieletowym drewnianym. W zależności od regionu różnią się materiałem wykończeniowym. W Skandynawii domy z reguły wykończone są oblicówką drewnianą, choć nierzadko można spotkać domy z elewacją ceglaną. W przypadku domów kanadyjskich popularnym wykończeniem jest tynk cienkowarstwowy.

Jakie zalety posiadają domy skandynawskie?

Domy szkieletowe skandynawskie wyróżniają się niezwykle szybkim tempem budowy. Czas niezbędny na wykonanie fundamentu, konstrukcji, jej ocieplenia i wykończenia oraz zadaszenia wynosi około 4 miesięcy. Co istotne, z uwagi na zminimalizowanie robót mokrych, inwestycję można prowadzić nawet zimą. Dla porównania, te same prace oraz niezbędne przerwy technologiczne w obiekcie murowanym zajmują co najmniej rok. Dzięki drewnianej konstrukcji i solidnej warstwie ocieplenia, domy skandynawskie są wyjątkowo energooszczędne i łatwe do ogrzania. Przekłada się to na niższe koszty ich utrzymania przy zapewnieniu komfortu termicznego mieszkańców.

Ich realizacja jest o około 30% tańsza, aniżeli wzniesienie obiektu murowanego o podobnym metrażu i bryle. Wybierając formę modułową, prefabrykowaną, możesz liczyć na przyspieszenie tempa budowy, a w rezultacie szybszą zmianę miejsca zamieszkania. Taka opcja zapewnia także możliwość łatwej rozbudowy obiektu w przyszłości, przy stosunkowo niskiej nakładach finansowych. Jeżeli zainteresowały Cię projekty wykonane w technologii szkieletowej, koniecznie odwiedź naszą kolekcję projekty domów drewnianych, w której przygotowaliśmy prawie 500 różnorodnych propozycji.

Przeczytaj także: 

Projekt domu Malutki dr-S

i

Autor: Domy w Stylu Domy w Stylu

Planujesz budowę domu i bierzesz pod uwagę technologię szkieletową? Możesz zdecydować się nie tylko na popularny domek w stylu kanadyjskim, ale również na jego alternatywę – czyli wersję skandynawską. Obiekty wznoszone w systemie szkieletu drewnianego są przyjazne dla środowiska i Twojego portfela, a ich eksploatacja jest komfortowa dla użytkowników w każdym wieku.