Projekt domu Chatka 2 drewniana

i

Autor: MG Projekt

Domy szkieletowe w systemie kanadyjskim

2024-10-01 12:45

Domy szkieletowe w systemie kanadyjskim wyróżniają się szybkością realizacji, ekologicznymi rozwiązaniami i relatywnie niskimi kosztami budowy w porównaniu do tradycyjnych domów murowanych. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące systemu kanadyjskiego i dlaczego może być on dobrym wyborem dla przyszłych inwestorów.

Spis treści

  1. System kanadyjski – najważniejsze cechy
  2. Jak powstaje domek kanadyjski?
  3. Dom w technologii kanadyjskiej – jakie są jego zalety?
  4. Dla kogo odpowiednie będą domy kanadyjskie?

Technologia kanadyjska to jeden z systemów używanych podczas wznoszenia obiektów mieszkalnych. Posiada ona wiele zalet, dzięki czemu cieszy się sporą popularnością wśród osób chcących szybko i niedrogo wybudować wymarzony dom. Jak powstaje dom w technologii kanadyjskiej? Dlaczego warto na niego postawić oraz dla kogo będzie optymalnym rozwiązaniem?

System kanadyjski – najważniejsze cechy

Osoby planujące budowę niejednokrotnie obawiają się długiego czasu realizacji robót i ich wysokiego kosztu. Cechy te są charakterystyczne dla obiektów wznoszonych w tradycyjnej murowanej technologii, które wymagają wielu przerw technologicznych związanych z niesprzyjającą aurą czy okresem wiązania betonu. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów realizowanych w systemie kanadyjskim. Tutaj prace mokre są prowadzone wyłącznie na etapie fundamentów, a późniejsze budowanie ścian i stropów trwa znacznie krócej. Doświadczona ekipa jest w stanie przygotować szkielet, ułożyć izolację termiczną oraz wykończyć budynek w ciągu 3-4 miesięcy. Nawiązując współpracę ze specjalistami od domów kanadyjskich, można liczyć także na wiele innych zalet, jakie posiadają tego typu obiekty.

Projekt domu L-302

i

Autor: AVO Gotowe Domy AVO Gotowe Domy

Jak powstaje domek kanadyjski?

Dom szkieletowy w systemie kanadyjskim powstaje z poddanego odpowiedniej obróbce drewna z reguły iglastego. Jest ono dostarczane na teren budowy w formie pojedynczych elementów, lub też jako prefabrykowane panele. Prefabrykacja w systemie kanadyjskim polega na wykonaniu ściany budynku w formie szkieletu z przybitą jednostronnie płytą OSB.

Możliwa jest również bardziej zaawansowana wersja prefabrykacji polegająca na dostarczeniu gotowych modułów z wykonaną warstwą izolacji termicznej, instalacjami, a nawet z zamontowanymi oknami. Takie rozwiązanie znacznie przyśpiesza realizację obiektu, oraz charakteryzuje się dużą precyzją wykonania. Wadą takiego rozwiązania jest jednak dodatkowy koszt związany ze ściągnięciem na teren budowy specjalistycznego sprzętu, potrzebnego do przenoszenia i ustawiania elementów wielkogabarytowych.

W przypadku montażu szkieletu na budowie, ekipa wykonawcza mocuje podwaliny do wcześniej przygotowanych fundamentów. Na tej podstawie konstruuje się szkielet 3D. Przestrzeń pomiędzy elementami drewnianymi wypełniana jest materiałem izolacyjnym, który stanowi wełna mineralna. Następnie od strony zewnętrznej montowane są płyty OSB, folia wiatroizolacyjna i warstwa termiczna z wełny mineralnej wykończonej tynkiem cienkowarstwowym. Od wewnątrz natomiast – po rozprowadzeniu instalacji – wykonuje się paroizolację i wykańcza ściany płytami gipsowo kartonowymi.

Projekt domu Przepiórka wariant B

i

Autor: MG Projekt MG Projekt

Dom w technologii kanadyjskiej – jakie są jego zalety?

Podstawowym atutem, który wyróżnia każdy domek kanadyjski, jest wspomniany już wcześniej krótki czas budowy. Brak prac mokrych oprócz momentu wykonywania fundamentów oraz możliwość ich realizacji przez cały rok sprawia, że taką inwestycję można rozpocząć nawet zimą. Kolejną zaletą cechującą domy szkieletowe są ich wysokie parametry termoizolacyjne. Takie budynki całoroczne wykazują się małym zapotrzebowaniem na ogrzewanie, gdyż większą część grubości ich ścian stanowi ocieplenie.

Szacuje się, że dom w technologii kanadyjskiej jest tańszy w budowie o około 25-30% w porównaniu do swojego murowanego odpowiednika. Jest to związane nie tylko z niższym kosztem materiałów, ale także szybszym tempem prowadzenia prac. Tego typu obiekt jest łatwy do zmodernizowania, np do zmiany przebiegu instalacji umieszczonych w ścianach.

Bazujący na naturalnych materiałach system kanadyjski sprawia, że nowo powstający dom jest przyjazny dla środowiska. Warto wspomnieć także o jego wysokiej trwałości. Powszechnie znane są przypadki domów ponad 100 letnich zrealizowanych w konstrukcji drewnianej cieszących oko we współczesnych czasach. 

Dla kogo odpowiednie będą domy kanadyjskie?

Kanadyjski domek to propozycja, która przypadnie do gustu wielu osobom. Jest ona w szczególności dedykowana dla inwestorów, którym zależy na sprawnej realizacji budowy i możliwie szybkiej przeprowadzce. Ze względu na to, że budynek jest solidnie ocieplony – doskonale sprawdza się on w zimniejszych regionach. Świadczy o tym fakt, że domy kanadyjskie są często wznoszone w chłodniejszych obszarach świata np. w Skandynawii. Technologia szkieletowa będzie również dobrym wyborem dla osób oszczędnych – tak na etapie przedsięwzięcia, jak i późniejszej eksploatacji wnętrza. Obiekt w systemie kanadyjskim jest bowiem przystępny cenowo w trakcie budowy, a zarazem łatwy do ogrzania w okresie zimowym.

Dom szkieletowy w technologii kanadyjskiej posiada szereg atutów, które z roku na rok docenia coraz szersze grono inwestorów. Z uwagi na rosnącą liczbę firm specjalizujących się w tym systemie, można spodziewać się, że będzie on coraz chętniej wybierany, a ekologiczne „kanadyjczyki” będą spotykane niemal na każdym kroku.

Projekt domu Chatka 2 drewniana

i

Autor: MG Projekt MG Projekt