Osoba licząca na kalkulatorze

i

Autor: gettyimages.com

Obiektywna i rzetelna ocena kosztów budowy

2024-07-05 12:37

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu wielu osób. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, kluczowe jest dokonanie obiektywnej i rzetelnej oceny kosztów budowy. W niniejszym artykule omówimy, jak przeprowadzić taką ocenę, jakie są kluczowe elementy kosztorysu oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Spis treści

  1. Wycena budowy domu – jakie czynniki na nią wpływają?
  2. Jak wycenić budowę domu w zależności od wybranej technologii?
  3. System prac a wycena budowy domu
  4. Szacunkowe koszty budowy domu według kosztorysu

Budowa domu to inwestycja, która wymaga wygospodarowania znacznych środków finansowych. Jeśli przygotujesz zbyt mało pieniędzy, może okazać się, że nie będziesz w stanie ukończyć przedsięwzięcia w planowanym terminie. Jak zatem rzetelnie ocenić koszty budowy, aby optymalnie zaplanować budżet?

Wycena budowy domu – jakie czynniki na nią wpływają?

Istnieje wiele aspektów, które przekładają się na ostateczny koszt realizacji inwestycji. Aby przygotować wycenę budowy domu, musisz wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

  • metraż budynku – im będzie większy, tym więcej zapłacisz za materiały, robociznę oraz wykończenie obiektu,
  • lokalizacja domu – w miastach budowa jest najczęściej droższa, aniżeli na terenach wiejskich,
  • system budowy – możesz zdecydować się na droższy i wygodniejszy system generalnego wykonawstwa bądź część prac wykonać samodzielnie metodą gospodarczą,
  • technologia budowy – szkieletowa, murowana lub prefabrykowana, bezpośrednio przekładająca się na koszty inwestycji,
  • liczba kondygnacji, wpływająca na ilość zużytych materiałów i czasochłonność przedsięwzięcia.
Osoba licząca na kalkulatorze

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Jak wycenić budowę domu w zależności od wybranej technologii?

Technologia jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na wycenę budowy domu. Na największy koszt musisz przygotować się, jeżeli planujesz wzniesienie obiektu metodą tradycyjną - murowaną. Nieco taniej zapłacisz, decydując się na dom drewniany szkieletowy, który jest mniej czasochłonny w realizacji. Szacuje się, że różnica w kosztach pomiędzy obiema technologiami wynosi około 10-15 % na korzyść obiektów szkieletowych. Na podobne korzyści możesz liczyć, wybierając elementy prefabrykowane. W takim przypadku wydatki na przedsięwzięcie powinny być o 10-20 % mniejsze, niż przy budowie analogicznego domu metodą tradycyjną.

System prac a wycena budowy domu

Bardzo ważnym kryterium, które obowiązkowo musisz wziąć pod uwagę przygotowując wycenę budowy domu, jest system prowadzenia prac. Najtańszym rozwiązaniem jest model gospodarczy, w którym część robót zrealizujesz samodzielnie, a także na własną rękę będziesz szukać wykonawców poszczególnych etapów i najtańszych dostawców materiałów. Pozwoli to na oszczędność około 20% kosztów, generując jednak konieczność poświęcenia swojego czasu i sił. Drugim wartym uwagi rozwiązaniem jest system zlecony – przy którym zlecasz kompleksowe prace jednej, wybranej ekipie. Choć taka całościowa usługa będzie nieco droższa, możesz liczyć na mniejsze ceny materiałów dostarczanych przez firmę, a w konsekwencji objętych niższym 8%-owym VAT’em.

Domek i klocki znaki zapytania

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Szacunkowe koszty budowy domu według kosztorysu

Wycena budowy domu może opierać się także o szacunkowe koszty, podane w załączonym do dokumentacji projektowej kosztorysie. Taka wstępna kalkulacja pozwoli Ci zorientować się, jakie fundusze musisz przygotować w celu realizacji wybranego projektu domu. Możesz również zdecydować się na zamówienie płatnego, obszernego kosztorysu, umożliwiającego precyzyjne określenie kolejnych wydatków związanych z poszczególnymi etapami budowy.

Aby rzetelnie i obiektywnie ocenić koszty budowy domu, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Elementy takie, jak wielkość obiektu, sposób prowadzenia prac czy technologia mają bowiem ogromny wpływ na ostateczną wysokość wydatków. Zanim jednak przystąpisz do dokładnych obliczeń, możesz także posiłkować się orientacyjnym kosztorysem, stanowiącym załącznik do projektów architektoniczno budowlanych. Dzięki niemu już przed zakupem projektu gotowego upewnisz się, czy związane z jej realizacją koszty są zgodne z założonym przez Ciebie budżetem.

Domy i wykresy

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com