gettyimages.com

i

Autor: Dom z płyty OSB

Budowa domu z płyty OSB - czy to dobry pomysł?

2024-07-05 13:24

Płyty OSB zyskały dużą popularność w budownictwie, zwłaszcza w konstrukcjach szkieletowych. Są cenione za swoje właściwości techniczne, łatwość montażu i wszechstronność zastosowania. Czy jednak budowa domu z płyty OSB to naprawdę dobry pomysł?

Spis treści

  1. Budowa domu z płyt OSB – najważniejsze informacje
  2. Czy budowa domu z płyt OSB to dobry pomysł?

Płyty OSB to popularny materiał, chętnie wykorzystywany w procesie budowlanym. Są stabilne i odporne na odkształcenia, świetnie sprawdzają się jako szalunki. Mogą być stosowane na podłogę czy też dach doskonale usztywniając więźbę dachową. Współcześnie część inwestorów decyduje się także na wykonanie ścian z tego materiału. Jak wygląda budowa domu z płyt OSB oraz czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Budowa domu z płyt OSB – najważniejsze informacje

Wznoszenie obiektu mieszkalnego z płyt OSB to ciekawa alternatywa dla budowy domu w systemie tradycyjnym murowanym. Jest ona w głównej mierze oparta na technologii szkieletowej, zapewniającej możliwość szybkiego prowadzenia prac przez cały rok. Jak przebiega budowa domu z płyt OSB do stanu surowego otwartego?

Na samym początku konieczne jest przygotowanie płyty fundamentowej, na której stanie cała konstrukcja obiektu. Następnie z drewnianych lub metalowych słupów o odpowiednim rozstawie powstaje szkielet budynku. Płyty OSB układa się w pionie lub poziomie oraz mocuje do konstrukcji wkrętami. W domu wznoszonym w tej technologii płyty mogą stanowić zarówno ściany zewnętrzne i wewnętrzne, jak również element stropu czy dachu. Na zakończenie tego etapu montuje się wybrane pokrycie dachowe.

W sprzedaży dostępne są zróżnicowane rodzaje płyt OSB, które należy dobierać z uwagi na ich przeznaczenie. Na podłogę dobrze nadaje się płyta o symbolu OSB/3 – wytrzymała i odporna na wilgoć. Można ja również stosować na dach. W sprzedaży dostępne są płyty frezowane, łączone na pióro-wpust,  dzięki którym można precyzyjnie łączyć wiele płyt i uzyskać równą powierzchnię. 

Ten sam typ lub wersję OSB/4 – frezowane lub łączone na pióro-wpust stosuje się na dach. Na ściany warto natomiast wykorzystać płyty OSB o grubości 12 mm, pamiętając o ich odpowiedniej izolacji wiatrowej, paroizolacyjnej i termicznej.

Płyta OSB cięcie

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Czy budowa domu z płyt OSB to dobry pomysł?

Jeśli zależy nam na szybkim tempie prac, budowa domu z płyt OSB może okazać się najlepszym wyborem. Taka technologia pozwala skrócić czas inwestycji nawet o kilka miesięcy, w porównaniu do realizacji robót metodą tradycyjną murowaną. Nie ma przerw technologicznych które wydłużają proces budowy co w konsekwencji sprawia, że taka inwestycja jest także bardziej przystępna cenowo. 

Domy wznoszone w tej technologii zapewniają sporą elastyczność na etapie projektowania, a w konsekwencji – doskonałe dopasowanie do potrzeb i upodobań mieszkańców. Jeżeli w przyszłości zamarzy nam się przebudowa lub rozbudowa, w obiekcie o konstrukcji szkieletowej bez trudu wykonamy nowe pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest także kwestia energooszczędności. Jak wiadomo głównym budulcem ścian w szkielecie drewnianym jest materiał izolacyjny. Prawidłowo zamocowane płyty pokryte solidną warstwą termoizolacji termicznej pozwolą znacząco ograniczyć straty ciepła, a dzięki temu – obniżyć koszty ogrzewania.

gettyimages.com

i

Autor: Dom z płyty OSB Dom z płyty OSB

Jeśli interesuje nas budowa domu z płyt OSB, musimy mieć także na uwadze pewne minusy tego rozwiązania. Duży opór dyfuzyjny tego materiału utrudnia odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz, co może prowadzić do pojawienia się pleśni w miejscach sprzyjających kondensacji pary wodnej. Długotrwałe narażenie na wilgoć powoduje gnicie płyt OSB, oraz niszczenie konstrukcji budynku. Bardzo ważne jest aby przegrody były prawidłowo i precyzyjnie wykonane. Chodzi tu o uwzględnienie wszystkich warstw izolacyjnych aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci w przegrodach. Jeżeli trafimy na słabej jakości materiał, wzrośnie ryzyko przecieków prowadzących do uszkodzeń płyt. Problematyczne mogą okazać się także opady deszczu, które przytrafią się po montażu OSB – a jeszcze przed jego wykończeniem, i które mogą spowodować deformację płyt.

Budowa domu z płyt OSB to sposób na szybką i przystępną cenowo realizację inwestycji. Pamiętajmy jednak, że tej technologii nie brakuje także kilku wad, które mogą przekładać się na trwałość konstrukcji czy nasze zadowolenie z późniejszej eksploatacji wnętrza. Przed podjęciem ostatecznej decyzji starannie rozważmy wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania oraz upewnijmy się, czy skutecznie zaspokoi ono nasze oczekiwania.