Zdjęcie wykańczanego z zewnątrz domu

i

Autor: Redakcja Muratordom

Jak długo trwa budowa domu i jakie czynniki na to wpływają?

2024-06-13 12:14

Budowa domu to proces składający się z wielu etapów, który może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Czas realizacji projektu zależy od wielu czynników, które mogą wpłynąć na tempo prac budowlanych. Warto je znać, aby lepiej planować i przygotować się na różne ewentualności.

Budowa domu to poważne i zazwyczaj czasochłonne przedsięwzięcie. Zależnie od stopnia skomplikowania i metrażu obiektu czy technologii, w jakiej ma on zostać wykonany – czas jej trwania może się diametralnie różnić. Na jak długi okres budowy należy się przygotować oraz jakie czynniki na niego wpływają?

Ile trwa budowa domu?

Na pytanie o czas budowy nie ma jednej odpowiedzi. Jest on bowiem uzależniony od przynajmniej kilku istotnych czynników. Mowa tu o technologii wznoszenia konstrukcji, sposobie prowadzenia prac, a także wielkości i formie samego budynku. Jeśli zdecydujesz się na dom murowany, czas jego realizacji będzie wynosił średnio około dwóch lat. W przypadku obiektu szkieletowego, roboty związane z jego wzniesieniem mogą potrwać około trzech miesięcy. Nie bez znaczenia będą również Twoje możliwości finansowe. Osoby dysponujące już na starcie sporą ilością gotówki będą mogły prowadzić prace znacznie szybciej aniżeli inwestorzy, którzy będą realizować kolejne etapy dopiero w momencie zgromadzenia niezbędnych środków. Co wpływa na przyspieszenie lub wydłużenie terminu, w jakim można zamieszkać w wymarzonym domu?

Czas budowy a technologia

Technologia budowy to jeden z najważniejszych czynników, determinujących czas jej trwania. Najpopularniejsze domy murowane są realizowane w kilku etapach, a każdy z nich zajmuje zazwyczaj kilka tygodni. Co więcej, po wylaniu betonu na fundament, strop czy wieniec, a także po wykonaniu tynków, konieczne jest zastosowanie przerwy technologicznej wynoszącej nierzadko nawet około miesiąca. Zależy Ci na czasie? Znacznie szybciej wybudujesz dom w technologii szkieletowej. Około 3-4 tygodni trwa wykonanie płyty fundamentowej, a kolejnych kilka bądź kilkanaście tygodni – wzniesienie konstrukcji obiektu.

Długość budowy a metraż i stylistyka domu

Kolejnym ważnym elementem wpływającym na czas budowy jest wielkość domu. Im większy będzie jego metraż, tym dłużej potrwa wykonanie kolejnych prac związanych z przygotowaniem fundamentów, ścian czy zadaszenia. Szacuje się, że wzniesienie kompaktowego obiektu o powierzchni około 100 m2 trwa w granicach 10 miesięcy, podczas gdy realizacja dwukrotnie większego budynku może zająć nawet dwa lata. Nie bez znaczenia będzie także stopień skomplikowania jego bryły. Każdy wykusz, załamanie muru czy ozdobne detale architektoniczne wymagają poświęcenia większej ilości czasu na ich wykonanie.

Czas budowy a sposób prowadzenia prac

Czynnikiem determinującym czas trwania inwestycji jest również sposób realizacji prac. Najdłużej będą one trwały, gdy zdecydujesz się na prowadzenie robót systemem gospodarczym. Inwestorzy wybierający to rozwiązanie zazwyczaj zajmują się budową po pracy czy w weekendy, co znacząco wydłuża okres trwania całego przedsięwzięcia. Jeżeli zależy Ci na szybkiej przeprowadzce, zleć prowadzenie robót wykwalifikowanej ekipie. Wieloosobowa firma dysponująca odpowiednim doświadczeniem i narzędziami oraz obecna każdego dnia na budowie, zrealizuje niezbędne prace znacznie szybciej, z każdym dniem przybliżając Cię do zamieszkania w wymarzonym domu.

Budowa domu to przedsięwzięcie, które może zająć od kilku miesięcy do kilku lat. Wpływ na czas jej trwania ma bowiem wiele czynników, takich jak chociażby technologia czy wielkość obiektu. Warto zatem mieć te elementy na uwadze już w momencie zakupu projektu domu, co pozwoli na jego szybszą lub dłużej trwającą realizację – zależnie od Twoich aktualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Zobacz inneartykuły o budowie domu:

Zdjęcie przedstawiające projekt domu M245 Trafna decyzja (etap II)

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom