GettyImages-861628384

i

Autor: gettyimages.com

Jak nadzorować postęp prac na budowie własnego domu?

2024-06-13 12:20

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Jednakże, zarządzanie tym procesem może być wyzwaniem, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają doświadczenia w branży budowlanej. Warto zrozumieć, jak efektywnie nadzorować postęp prac, aby zapewnić, że wszystko idzie zgodnie z planem i bez niepotrzebnych komplikacji.

Spis treści

  1. Samodzielny nadzór nad budową
  2. Zatrudnienie kierownika budowy
  3. Współpraca z inspektorem nadzoru inwestorskiego

Zapewne większość z nas doskonale zna powiedzenie „pańskie oko konia tuczy”. Pomimo upływu wieków to przysłowie świetnie pasuje do wielu aspektów codziennego życia – w tym również budowy domu. Skrupulatny nadzór nad zatrudnionymi ekipami sprawia bowiem, że prace są wykonywane w optymalnym tempie, a ich jakość pozostaje na właściwym poziomie. Jak zatem najlepiej kontrolować postęp robót przy wznoszeniu i wykańczaniu własnego obiektu mieszkalnego?

Samodzielny nadzór nad budową

Wiele osób, które zakupiły projekt domu i zakończyły formalności urzędowe związane ze zgłoszeniem zamiaru prowadzenia robót, decyduje się na samodzielne doglądanie postępu prac na budowie. Rozwiązanie takie jest dopuszczone przez prawo budowlane w przypadku budowy domu o powierzchni zabudowy do 70 m2 i na własne potrzeby mieszkaniowe. Częste wizyty na terenie inwestycji umożliwiają osobistą ocenę postępów poczynionych przez zatrudnioną ekipę, cieszących oczy i serce każdego inwestora. W trakcie takiej systematycznej kontroli możemy na bieżąco uzgadniać przebieg robót czy dokonywać drobnych, dozwolonych przez prawo zmian – zajmując się także zamawianiem aktualnie potrzebnych materiałów. Powinniśmy jednak mieć na uwadze własny brak doświadczenia i branżowej wiedzy. Powoduje on, że trudniej będzie nam dostrzec ewentualne błędy popełnione przez wykonawców oraz zlecić ich skorygowanie. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie kierownika budowy, który posiada odpowiednie kompetencje do sprawowania profesjonalnego nadzoru nad postępami prac.

Zatrudnienie kierownika budowy

Zdecydowaliśmy, że budowa naszego wymarzonego domu będzie nadzorowana przez kierownika budowy? Na stanowisko to należy zatrudnić osobę posiadającą stosowne wykształcenie, uprawnienia budowlane oraz doświadczenie – umożliwiające skrupulatne nadzorowanie postępów robót. Kierownik budowy sporządzi obowiązkowy plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, dopilnuje, by budynek został geodezyjnie wytyczony na działce w sposób zgodny z projektem, będzie czuwał, aby prace były wykonywane zgodnie ze sztuką budowlaną i przy zastosowaniu właściwych wyrobów oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Zadba o prowadzenie niezbędnej dokumentacji opisującej przebieg prac, mając prawo do wstrzymania ich i bezzwłocznego zawiadomienia inwestora, w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Będzie również odpowiedzialny za zabezpieczenie terenu budowy przed wstępem nieuprawnionych osób oraz dopilnuje, by roboty odbyły się zgodnie z planem i przepisami prawa. Na zakończenie budowy, odpowiednim wpisem do dziennika zgłosi obiekt do odbioru, będzie też uczestniczył w czynnościach odbiorowych. Budowę zakończy odpowiednim oświadczeniem o zgodności wykonania budowy domu z projektem budowlanym oraz o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy.

Współpraca z inspektorem nadzoru inwestorskiego

Możemy również nawiązać współpracę z inspektorem nadzoru inwestorskiego. Będzie to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy z pewnych względów nie możemy osobiście nadzorować działań ekipy budowlanej. Zatrudniony inspektor będzie naszym reprezentantem na budowie, zastępując nas podczas regularnych wizyt. Będzie pilnował prawidłowej jakości wykonywanych robót oraz ich terminowości, dbając także o zamawianie lub dostarczanie materiałów. Jego zadaniem będzie również odbiór prac ulegających zakryciu, a w razie potrzeby – sprawowanie kontroli nad rozliczeniami z wykonawcami. Pamiętajmy, że inspektor nadzoru inwestorskiego to kolejna zatrudniona osoba - nie jest dopuszczalne łączenie funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego.  

Nadzór nad postępami prac na budowie jest niezbędny – co do tego żaden inwestor nie powinien mieć wątpliwości. Istnieją jednak różne sposoby sprawowania kontroli, które możemy łatwo dopasować do własnych preferencji. Mamy czas, niezbędną wiedzę z zakresu budownictwa, stawiamy bardzo prosty obiekt lub dom jednorodzinny do 70m2 powierzchni zabudowy na zgłoszenie? Możemy samodzielnie nadzorować pracę ekipy budowlanej. Nie znamy się na wznoszeniu budynków? W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie nam doświadczony kierownik budowy, samodzielnie lub w naszym towarzystwie, kontrolujący postępy prac na terenie inwestycji. A może praca zawodowa uniemożliwia nam osobiste wizyty na działce? Wtedy zatrudnijmy inspektora nadzoru inwestorskiego, który całkowicie wyręczy nas w czuwaniu nad pracami budowlanymi, doglądając robotników i jakości świadczonych przez nich usług.

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Budowa domu

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom
Ludzie na terenie budowy domu

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom