Człowiek na dachu budynku

i

Autor: Redakcja Muratordom

Jak wybrać odpowiednią ekipę budowlaną do budowy domu?

2024-06-13 12:19

Dobra ekipa budowlana ma ogromny wpływ na przebieg całej inwestycji. Dzięki niej łatwiej dochowasz zaplanowanych terminów oraz unikniesz kosztownych błędów, które mogłyby rzutować na trwałość czy komfort użytkowania budynku. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy lepiej budować z jedną czy z kilkoma firmami? Przeczytasz w nim także, od czego zależy ich wynagrodzenie oraz na co zwrócić uwagę, zapoznając się z ofertą potencjalnego wykonawcy?

Wybór jednej firmy czy współpraca z kilkoma ekipami

Inwestorzy stojący przed koniecznością wyboru ekipy budowlanej zazwyczaj zastanawiają się, czy lepiej nawiązać współpracę z jedną firmą, czy z kilkoma podwykonawcami wyspecjalizowanymi w wykonywaniu poszczególnych prac? Pierwsze z rozwiązań zwiększa szansę na wynegocjowanie rabatu, związanego z kompleksową obsługą inwestycji. Jedna firma będzie odpowiedzialna za efekt końcowy – nie ma zatem możliwości zrzucenia winy za błędy na innych wykonawców. Jednocześnie w jej obsadzie może brakować specjalistów z określonych branż, co będzie rzutować na jakość realizowanych prac. Z tego względu przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu generalnego wykonawcy dopytaj, czy w jego ekipie są obecni przedstawiciele wszystkich najważniejszych zawodów w budownictwie.

Zastanawiasz się, czy podpisanie umów z kilkoma podwykonawcami nie będzie lepszym wyborem? Z pewnością znalezienie fachowców z poszczególnych dziedzin, murarzy, dekarzy czy instalatorów będzie łatwiejsze. Jeśli nie dogadasz się z jednym ze specjalistów, nie będziesz skazany na długotrwałą współpracę z nim. Jednocześnie musisz przygotować się na konieczność poświęcenia większej ilości czasu na poszukiwanie kilku niezależnych ekip. Konieczne też będzie odpowiednie skoordynowanie terminowe prac wykonywanych przez poszczególnych specjalistów. 

Na co zwrócić uwagę, przeglądając oferty wykonawców?

Poszukiwania ekipy budowlanej, rozpocznij od firm poleconych przez rodzinę lub znajomych, którzy budowę domu mają już za sobą i są zadowoleni z efektów pracy fachowców. Warto zebrać oferty od kilku firm i spośród nich wybrać tę na własną budowę. Wybranym firmom przekaż skopiowane elementy projektu budowlanego domu (np. rzuty, przekroje, zestawienie materiałów). Warto mieć przygotowany wcześniej ślepy kosztorys, na podstawie którego firmy przygotują swoje wyceny. Będziesz mieć wtedy pewność, że porównujesz oferty zawierające ten sam zakres prac. Sprawdź, czy ekipy dysponują odpowiednim własnym sprzętem budowlanym, przynajmniej tym podstawowym.  Wypożyczanie sprzętu może podrożyć i wydłużyć budowę. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję poproś o wskazanie inwestycji, które dana firma wcześniej prowadziła i zobacz te, które są w pobliżu. Jeśli jest taka możliwość, to spytaj inwestorów o ocenę pracy fachowców. Wybierz tylko taką firmę, która jest gotowa podpisać umowę. 

Od czego zależy koszt zatrudnienia ekipy budowlanej?

Zastanawiasz się, od czego zależy wysokość wynagrodzenia ekipy budowlanej? Wpływa na nią kilka czynników. Istotna jest lokalizacja inwestycji – budowy realizowane w dużych miastach są zazwyczaj droższe, aniżeli te prowadzone na wsiach. Ważny jest metraż i stopień skomplikowania projektu domu. Im większy i bardziej wymagający podczas prac jest nasz wymarzony dom, tym wyższa będzie cena robocizny za jego wzniesienie i wykończenie. Znaczenie ma także technologia budowy. Liczy się ilość zatrudnionych ekip – wybierając jednego, głównego wykonawcę masz większą szansę na wynegocjowanie atrakcyjnych upustów.

Negocjując wynagrodzenie wykonawcy pamiętaj, by ustalić terminy oraz zasady jego wypłaty. Korzystne jest ustalenie płatności po wykonaniu określonego etapu bądź elementu robót. Przy takim rozwiązaniu łatwiej będzie na bieżąco kontrolować jakość i postęp prac. 

Wybór ekipy do budowy domu to nie lada wyzwanie. Z gąszczu dostępnych ofert trzeba bowiem wybrać najbardziej godnych zaufania wykonawców, a następnie wytypować najlepszą firmę – biorąc pod uwagę nie tylko jej wynagrodzenie, ale także doświadczenie czy renomę. Przykładając się do tego zadania zwiększasz jednak szansę, że wymarzona inwestycja będzie prowadzona zgodnie ze sztuką i przepisami prawa, a ryzyko ewentualnych nieprawidłowości zostanie zminimalizowane.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Pracownik budowlany montuje okno w budynku

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom