Znak zapytania i dach domu

i

Autor: gettyimages.com

10 cennych porad dla rozpoczynających budowę domu – masz projekt i co dalej?

2024-06-13 12:18

Rozpoczęcie budowy domu to ekscytujący, ale i skomplikowany proces. Posiadanie gotowego projektu to pierwszy duży krok, ale co dalej? Oto 10 cennych porad, które pomogą Ci przejść przez kolejne etapy budowy bez problemów i stresu.

Spis treści

  1. Sporządzenie mapy do celów projektowych
  2. Wybór architekta dokonującego adaptacji projektu
  3. Załatwienie formalności przed budową
  4. Umówienie geodety
  5. Znalezienie kierownika budowy
  6. Wybranie najlepszego wykonawcy
  7. Zawiadomienie o rozpoczęciu budowy
  8. Przygotowanie działki pod budowę
  9. Poszukiwanie korzystnych cenowo materiałów
  10. Wybór sposobu ogrzewania i wentylacji

Zakup gotowego projektu domu już za nami? Zanim wbijemy pierwszą łopatę na naszej działce, czeka nas jeszcze szereg różnego rodzaju formalności i zadań do wykonania. Jakie działania powinniśmy podjąć przed rozpoczęciem budowy?

Sporządzenie mapy do celów projektowych

Równolegle z wyborem najlepszej koncepcji naszego przyszłego domu, nawiążmy współpracę z geodetą, który przygotuje dla nas mapę do celów projektowych. Jest ona niezbędna do późniejszego sporządzenia projektu zagospodarowania terenu – niezbędnego elementu projektu budowlanego.

Wybór architekta dokonującego adaptacji projektu

Gdy wybrany gotowy projekt domu trafi już w nasze ręce, zgłośmy się do architekta, który przygotuje jego adaptację do działki. Zadba on o dostosowanie projektu do lokalnych warunków gruntowych i klimatycznych, wprowadzi ewentualne zmiany adaptacyjne wynikające z naszych potrzeb lub konieczności dostosowania do wymagań prawa miejscowego. Opracuje również projekt zagospodarowania działki.

Załatwienie formalności przed budową

Gdy skompletowaliśmy już wszystkie dokumenty, udajmy się do lokalnego wydziału architektury w celu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego. To niezwykle ważny krok, od którego do rozpoczęcia prac dzieli nas już naprawdę niewiele czasu.

Umówienie geodety

Przed rozpoczęciem budowy czeka nas kolejne spotkanie z geodetą. Tym razem, w oparciu o projektu zagospodarowania działki oraz projekt architektoniczno-budowlany, wytyczy on budynek. Wyznaczy osie konstrukcyjne obiektu, jego punkty główne oraz obrys ścian zewnętrznych. Na podstawie wytyczenia możliwe będzie rozpoczęcie wykonywania wykopu pod fundamenty.

Znalezienie kierownika budowy

Budując na podstawie pozwolenia na budowę, będziemy zobowiązani do nawiązania współpracy z kierownikiem budowy. To sojusznik inwestora wspierający go merytorycznie, który wychwyci ewentualne błędy popełniane przez wykonawców oraz profesjonalnym okiem spojrzy na przebieg kolejnych prac. Warto także aby kierownik budowy został zatrudniony również przy budowie domu do 70 m2 powierzchni zabudowy, mimo że prawo tego od nas nie wymaga.

Trzy osoby kask budowlany komputer

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Wybranie najlepszego wykonawcy

Podczas poszukiwań najlepszego wykonawcy skontaktujmy się z przynajmniej kilkoma lokalnymi ekipami. Prócz ich stawki za usługę, zwróćmy uwagę także na doświadczenie i rekomendacje, które pomogą nam w doborze rzetelnej i uczciwej firmy budowlanej.

Zawiadomienie o rozpoczęciu budowy

Ostatnią formalną czynnością przed zainaugurowaniem robót budowlanych jest zawiadomienie właściwego inspektoratu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia prac (najczęściej będzie to powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego). Zawiadomienie musimy złożyć przed rozpoczęciem działań na terenie inwestycji, przedkładając wypełniony formularz wraz z wymaganymi załącznikami.

Przygotowanie działki pod budowę

Formalności już za nami? Nadszedł czas na rozpoczęcie długo wyczekiwanych prac. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu terenu tymczasowym ogrodzeniem oraz jego wyrównaniu. Obowiązkowo umieśćmy także w widocznym miejscu wypełnioną tablicę informacyjną, której brak może skutkować karą finansową.

Poszukiwanie korzystnych cenowo materiałów

Jeżeli chcemy ograniczyć koszty budowy, zadbajmy o samodzielny zakup materiałów. Poprośmy o wycenę w miejscowych hurtowniach oraz wybierzmy najlepszą ofertę, pamiętając o doborze produktów wysokiej jakości. Zlecając ich zamawianie wykonawcom, powinniśmy liczyć się z wyższymi kosztami materiału.

Wybór sposobu ogrzewania i wentylacji

Gotowe projekty domów zawierają już sposób rozwiązania ogrzewania i wentylacji. Na etapie adaptacji – a nierzadko także i budowy – możemy jednak dokonać zmian w tym zakresie. Poszerzmy zatem swą wiedzę na ten temat, co pozwoli nam na dokonanie najlepszego wyboru w zakresie instalacji.

Mamy już projekt domu i nie wiemy co dalej? Działając zgodnie z powyższymi radami, znacznie łatwiej przygotujemy się do wymarzonej budowy. Choć lista czekających nas zadań nie jest mała, ich zrealizowanie jest niezbędne, aby prowadzić przedsięwzięcie w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.

Dwie osoby i plan budynku

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com