Rodzina stoi przez budowanych domem

i

Autor: gettyimages.com

Samodzielna budowa domu – czy warto i ile na tym oszczędzimy?

2025-01-02 13:00

W obliczu rosnących kosztów pracy i drogich materiałów budowlanych wielu inwestorów szuka sposobów na oszczędności. Jednym z nich jest samodzielna budowa domu. Czy to zawsze dobre rozwiązanie? Czy rzeczywiście pozwala obniżyć koszty?

Spis treści

  1. Czy można samemu wybudować dom?
  2. Jak wybrać projekt domu do samodzielnej budowy?
  3. Samodzielna budowa domu – czy warto?
  4. Jakie są plusy własnoręcznego wzniesienia własnego domu?
  5. Ile kosztuje budowa domu samemu?

W dobie wysokich stawek robocizny i znacznych cen materiałów budowlanych, wielu inwestorów poszukuje sposobu na ograniczenie wydatków związanych z realizacją przedsięwzięcia. Jednym z nich jest samodzielna budowa domu. Czy zawsze będzie to dobrym rozwiązaniem? Czy faktycznie można wybudować dom samodzielnie i w ten sposób obniżyć koszty budowy?  

Czy można samemu wybudować dom?

Samodzielna budowa domu to rozwiązanie warte uwagi przy niewielkich, najlepiej parterowych obiektach mieszkalnych, o nieskomplikowanej bryle i konstrukcji, które są łatwiejsze i stosunkowo szybkie w realizacji (sprawdź nasze propozycje w kolekcji projekty domów małych i tanich). Do takiego przedsięwzięcia trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Decyzje trzeba podejmować świadomie na wszystkich etapach inwestycji, poczynając od wyboru projektu. Konieczne jest też posiadanie przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa, aby zminimalizować ryzyko popełnienia błędów, mogących wygenerować niespodziewane koszty bądź negatywnie wpłynąć na późniejszy komfort użytkowania.

Należy też pamiętać o tym, że są etapy budowy, przy których niezbędna będzie profesjonalna pomoc. Bardzo przydatne będzie stworzenie harmonogramu prac, który pozwoli łatwiej dopasować ich przebieg do własnej dyspozycyjności oraz zorganizować niezbędne materiały i narzędzia w odpowiednim terminie.

Projekt domu Przejrzysty - wariant II C365b

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom

Jak wybrać projekt domu do samodzielnej budowy?

Chcąc wznieść obiekt mieszkalny bez pomocy doświadczonej ekipy, trzeba starannie wybrać jego projekt. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę? Projekt powinien mieć prostą bryłę, rzut budynku najlepiej na planie prostokąta, dach dwuspadowy. Warto zrezygnować z wykuszy, podcieni, lukarn dachowych czy balkonów. Warte uwagi są projekty domów parterowych, w  którym konieczność prowadzenia robót na znacznej wysokości zostanie ograniczona. Przemyśleć należy również technologię wznoszenia budynku. Dom w konstrukcji szkieletowej lub z elementów częściowo prefabrykowanych będzie prostszy w realizacji

Samodzielna budowa domu – czy warto?

Budowanie domu samemu to prosty sposób na obniżenie kosztów robocizny. Aby jednak było to możliwe, trzeba posiadać podstawowe umiejętności i wiedzę. Należy także przygotować się na to, że budowa zajmie nam sporo czasu. Jeżeli samodzielna budowa domu będzie prowadzona wyłącznie po godzinach pracy lub w weekendy, potrwa ona znacznie dłużej, niż w przypadku jej zlecenia wyspecjalizowanej firmie. Musimy mieć także na uwadze fakt, że praca na budowie to praca fizyczna, często wymagająca podnoszenia lub przenoszenia ciężkich materiałów niemal na każdym etapie.

Warto przy tym przemyśleć również kwestię zakupu produktów budowlanych. Tutaj znacznie trudniej będzie o oszczędności. Tym bardziej, że  firmy oferujące kompleksową usługę - robociznę oraz zakup materiałów, zazwyczaj mają wynegocjowane zniżki na materiały w hurtowniach budowlanych. Osoby budujące dom samodzielnie, nie będą w stanie tak dużych zniżek uzyskać. Aby zniwelować te różnice, trzeba dokładnie porównywać oferty różnych sklepów – poszukując najbardziej korzystnych cen. Na rabaty można liczyć, kupując większe ilości materiału za jednym razem. Decydując się jednak na taki krok, musimy pamiętać o przygotowaniu bezpiecznego miejsca do składowania tych materiałów na terenie działki, na której prowadzona jest budowa.

Miniatura domu na trawie

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom

Jakie są plusy własnoręcznego wzniesienia własnego domu?

Jakie zalety ma samodzielna budowa domu? Jej podstawowym atutem jest z pewnością niższy koszt całego przedsięwzięcia. Istotnym plusem jest również fakt, że nie musimy dopasowywać się do wolnych terminów wyspecjalizowanych ekip – prace możemy prowadzić w najbardziej odpowiadającym nam okresie. Układając harmonogram budowy, możemy uwzględnić własne możliwości finansowe, przerywając roboty bez większych konsekwencji (przy odpowiednim zabezpieczeniu terenu budowy) w momencie, gdy wyczerpiemy środki. 

Ile kosztuje budowa domu samemu?

Samodzielna budowa domu będzie zawsze tańsza, niż realizacja takiej inwestycji z pomocą wyspecjalizowanej firmy. Koszty zatrudnienia profesjonalnej ekipy są często równe wartości materiałów użytych przy wznoszeniu i wykańczaniu obiektu. Koszt samodzielnej budowy domu mógłby więc być nawet o połowę mniejszy. W praktyce jednak nigdy tak nie będzie, różnica nie będzie tak znaczna. Nie wszystkie roboty da się wykonać samodzielnie. Przy braku doświadczenia lepiej nie decydować się m.in. na własnoręczne wykonywanie ław fundamentowych, konstrukcji dachu czy rozprowadzanie instalacji elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej

Budowa domu systemem gospodarczym to interesujące rozwiązanie dla osób chcących zminimalizować koszty przedsięwzięcia. Warto ją jednak brać pod uwagę jedynie przy budowie niewielkiego domu i tylko pod warunkiem, że posiadamy odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz odpowiednio dużą ilość wolnego czasu.

Jeżeli dodatkowo możemy liczyć na pomoc bliskich osób, taka inwestycja może stać się łatwiejsza, stanowiąc dla nas źródło satysfakcji z samodzielnie przeprowadzonych prac.

Rodzina stoi przez budowanych domem

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com