Koparka wyrzuca materiały budowlane do kontenera

i

Autor: gettyimages.com

Odpady budowlane - Jak się ich pozbyć zgodnie w prawem?

2024-08-26 13:25

Podczas budowy, remontu czy rozbiórki powstaje wiele odpadów budowlanych, takich jak gruz, cegły, drewno, metal, czy opakowania po materiałach budowlanych. Zarządzanie nimi w sposób zgodny z przepisami jest nie tylko obowiązkiem każdego inwestora, ale także wpływa na ochronę środowiska. Dowiedz się więcej z niniejszego artykułu.

Spis treści

  1. Gdzie wyrzucać odpady budowlane?
  2. Jak zamówić kontener na odpady budowlane?
  3. Gdzie wywieźć odpady budowlane?
  4. Ile kosztuje kontener na odpady budowlane?
  5. Co zaliczamy do odpadów budowlanych?

Podczas każdej budowy powstają znaczne ilości odpadów budowlanych – zarówno pustych opakowań, jak i fragmentów samych materiałów. Nawet wtedy, gdy zdecydujesz się na technologię szkieletową generującą mniejszą ilość pozostałości, musisz zadbać o ich prawidłową utylizację – czy to samodzielną, czy z pomocą wyspecjalizowanej firmy. Jak pozbyć się śmieci pobudowlanych zgodnie z prawem? Gdzie je wyrzucać, oraz ile trzeba zapłacić za ich wywiezienie?

Gdzie wyrzucać odpady budowlane?

Pozostałości po budowie nie wolno wyrzucać do kontenerów na odpady komunalne, ani zostawiać w miejscu odbioru tzw. gabarytów. Najmniej kłopotliwym sposobem będzie zamówienie kontenera na śmieci budowlane o odpowiedniej pojemności ponieważ, w takim przypadku nie musisz pamiętać o ich segregowaniu. Możesz również zdecydować się na opcję wywozu samego gruzu. W takiej sytuacji  dozwolone będzie umieszczanie w kontenerze wyłącznie pokruszonych fragmentów betonu, pustaków, cegieł czy kamieni.

Odpady budowlane można także wyrzucać do dedykowanych do tego celu pojemników, udostępnionych w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Warto jednak zawczasu upewnić się, czy pobliski punkt zezwala na przywóz śmieci w postaci zmieszanej, czy też niezbędne będzie ich uprzednie posegregowanie.

Jak zamówić kontener na odpady budowlane?

Jeśli interesuje Cię wywóz większej ilości odpadów, najprościej będzie zdecydować się na zamówienie pojemnego kontenera. Wiele firm specjalizujących się w jego wynajmie oferuje możliwość dopełnienia wszelkich formalności przez internet. Wystarczy na stronie internetowej bądź w aplikacji wskazać lokalizację budowy oraz wielkość i typ pojemnika, a także rodzaj odpadów wymagających wywiezienia. Kontener można również zamówić dzwoniąc lub pisząc emaila do wybranej firmy świadczącej tego typu usługi.

Kontener na odpady budowlane i w tle budowa domu

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Gdzie wywieźć odpady budowlane?

Bierzesz pod uwagę możliwość zamówienia kontenera na odpady budowlane? W takiej sytuacji to firma wynajmująca tego typu pojemniki wywiezie śmieci na wysypisko, z którym współpracuje – bądź które jest położone najbliżej miejsca Twojej budowy. Jeżeli natomiast, chcesz samodzielnie przetransportować i zutylizować odpady budowlane , sprawdź, gdzie znajduje się lokalny PSZOK przyjmujący pozostałości po budowie. Jego adres można znaleźć m.in . na stronie internetowej gminy, w której leży Twoja działka.

Ile kosztuje kontener na odpady budowlane?

Cena za wynajem kontenera na odpady budowlane potrafi być zróżnicowana. Zależy ona m.in . od rodzaju wywożonych śmieci, wielkości pojemnika czy miejsca, do którego ma być on dostarczony. Koszt będzie wahać się od ok 300 złotych w przypadku najmniejszych zbiorników (worka typu BIG BAG o poj 1 m3), do nawet 1000 złotych za większe kontenery na odpady.

Na przykład: cena za wywiezienie kontenera gruzu o poj 7 m3 kształtuje się w zależności od rejonu Polski od 800 do 1000 zł. Jest to niemały koszt, zważywszy na fakt iż trzeba będzie zamówić ich kilka w trakcie trwania całego procesu budowlanego w trakcie trwania całego procesu budowlanego.

Koparka wyrzuca materiały budowlane do kontenera

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Co zaliczamy do odpadów budowlanych?

Każda budowa wiąże się z powstawaniem dużej ilości różnego rodzaju śmieci. Co zalicza się do odpadów budowlanych? W tej kategorii mieści się gruz betonowy i ceglany, tynki, resztki klejów, zapraw i mas wyrównujących, jak również okładziny ceramiczne – gres, terakota i glazura. Dalej będzie to drewno konstrukcyjne – elementy więźby, stropów i schodów, a także wykończeniowe – parkiety czy okładziny.

Odpady budowlane to także elementy stolarki – okna i drzwi, fragmenty pokryć dachowych – blacha, dachówka i papa oraz metale w postaci drutów zbrojeniowych, podpór i części instalacji. Do tej kategorii wlicza się również ceramika sanitarna, czyli umywalki, zlewy, wanny oraz miski WC.

Bez względu na to, na jakim etapie obecnie znajduje się Twoja inwestycja – pamiętaj o prawidłowej utylizacji odpadów budowlanych. Wrzucanie ich do nieodpowiednich pojemników, lub – co gorsza – pozostawianie w niedozwolonych miejscach, może wiązać się z wysoką grzywną oraz koniecznością przywrócenia terenu do stanu pierwotnego. Zamiast więc ryzykować i działać na szkodę środowiska, lepiej od razu zdecydować się na wynajem kontenera na odpady budowlane bądź ich samodzielne odwiezienie do najbliższego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jeśli zależy Ci na jak najmniejszej ilości odpadów budowlanych warto rozważyć projekty domów małych i tanich. Małe domy są tańsze w budowie oraz wymagają użycia mniejszej ilości materiałów budowlanych.

Stos białych cegłówek

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com