GettyImages-1338567665

i

Autor: gettyimages.com

Czym się kierować, wybierając lokalizację działki pod budowę własnego domu?

2024-06-13 12:15

Wybór lokalizacji działki pod budowę własnego domu jest jednym z najważniejszych kroków w procesie inwestycyjnym. To decyzja, która będzie miała wpływ na komfort życia przez wiele lat. W tym artykule przedstawimy kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę, aby podjąć świadomą i przemyślaną decyzję.

Spis treści

  1. Jaka lokalizacja działki pod budowę będzie optymalna?
  2. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając działkę pod budowę?
  3. Czy dobra działka pod budowę musi być droga?

Zakup terenu pod budowę to niezwykle ważna decyzja, rzutująca na komfort naszego dalszego życia. Wśród najważniejszych kryteriów, jakie powinniśmy brać pod uwagę przeglądając dostępne nieruchomości gruntowe jest ich lokalizacja oraz wielkość. Czym kierować się wybierając położenie działki budowlanej?

Jaka lokalizacja działki pod budowę będzie optymalna?

Nabycie działki budowlanej to pierwsze zadanie na drodze do własnego domu. Najlepiej, by była ona położona możliwie blisko miejsca naszej pracy – takie rozwiązanie wyeliminuje konieczność czasochłonnych i kosztownych dojazdów. Jeżeli posiadamy lub planujemy mieć dzieci, powinniśmy sprawdzić odległość działki od przedszkola i szkoły podstawowej. Warto też zwrócić uwagę na odległość nieruchomości od przystanków komunikacji zbiorowej.

Sprawdźmy, jakie jest uzbrojenie działki, czy w pobliżu posesji przebiega linia energetyczna, sieć wodno-kanalizacyjna lub gazowa. Dostępność mediów sprawdzisz w urzędzie gminy. Jeżeli działka nie jest uzbrojona, w miejscowych zakładach zarządzających sieciami uzyskasz informację, czy i kiedy będzie możliwe przyłączenie mediów. 

Zwróć uwagę na stan drogi dojazdowej do nieruchomości gruntowej. Jeżeli do działki prowadzi nieutwardzona nawierzchnia, istnieje spore ryzyko, że w czasie intensywnych opadów deszczu lub śniegu, dojazd do naszego domu będzie utrudniony. W takiej sytuacji warto zapoznać się z zaplanowanymi przez urząd gminy inwestycjami - być może jest wśród nich również budowa drogi przy której zlokalizowana jest działka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając działkę pod budowę?

Zanim zaczniemy przeglądać projekty domów, zwróćmy uwagę na kilka innych, równie istotnych kwestii. Zapoznajmy się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub uzyskajmy decyzję o Warunkach Zabudowy. Dzięki temu sprawdzimy, czy na wybranym terenie możliwa będzie budowa obiektu mieszkalnego spełniającego nasze wymagania.

Zobaczmy jak działka, którą chcemy zakupić, jest usytuowana względem stron świata, jakie jest jej sąsiedztwo, z której strony jest najciekawszy widok. Najkorzystniejszy jest wjazd od północy, a prywatna część ogrodu za domem - od południa. Zwróćmy też uwagę na powierzchnię działki, jej długość i szerokość. Działki długie a wąskie oraz takie o nieregularnym kształcie, będę trudniejsze do zabudowy niż działki o kształcie regularnego prostokąta. Im bardziej kształt działki zbliżony jest do kwadratu, tym mniej ograniczeń i łatwiejszy wybór projektu.

aaGettyImages-2152684525

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Czy dobra działka pod budowę musi być droga?

Marzymy o sporej i ustawnej działce budowlanej w dobrej lokalizacji? Może okazać się, że znalezienie takiej nieruchomości będzie wyjątkowo trudne lub jej cena przewyższa nasze możliwości finansowe. W takiej sytuacji nie musimy jednak rezygnować z zakupu gruntu położonego w wybranej okolicy. Wystarczy, że zdecydujemy się na działkę węższą, ze spadkiem lub z obiektem wymagającym rozbiórki.

Taka parcela będzie zazwyczaj tańsza, nierzadko zaspokajając wszystkie nasze wymagania dotyczące dostępu do mediów, asfaltowej drogi czy bliskości przedszkola. Co istotne, w sprzedaży znajdziemy projekty domów dedykowane na mniej dogodne działki, wąskie, z wjazdem od południa.

Decyzja o kupnie działki pod budowę nie powinna być pochopna. Choć nierzadko chcielibyśmy kierować się sercem, warto jednak zdać się na rozum i starannie przeanalizować lokalizację wybranej posesji. Zwróćmy uwagę na dostęp do mediów, dogodny dojazd i bliskość szkół czy sklepów, a także zapisy MPZP oraz najbliższe sąsiedztwo. Jeżeli będą one zgodne z naszymi wymaganiami, szansa na wzniesienie wymarzonego domu w idealnej okolicy znacząco wzrośnie.