EC317a_front

i

Autor: Murator

Uzgodnienie zjazdu z drogi publicznej na działkę

2024-06-13 12:15

Planując budowę domu na nowo zakupionej działce, jednym z istotnych aspektów jest uzgodnienie zjazdu z drogi publicznej na działkę. Zjazd to kluczowy element, który umożliwia bezpieczny i wygodny dostęp do posesji z drogi publicznej. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak przebiega uzgodnienie zjazdu z drogi publicznej na działkę.

Spis treści

  1. Budowa zjazdu z drogi publicznej na działkę a przepisy
  2. Gdzie złożyć wniosek o uzgodnienie lokalizacji zjazdu?
  3. Co będzie zawierać decyzja o zezwoleniu na lokalizację zjazdu?

Chcesz w niedalekiej przyszłości rozpocząć budowę domu? Aby realizacja takiej inwestycji była możliwa, Twoja działka musi posiadać dostęp do drogi publicznej. Jeśli obecnie nie ma z niej zjazdu, przed rozpoczęciem budowy zadbaj o dopełnienie niezbędnych formalności, umożliwiających połączenie posesji z drogą dojazdową. Jak je przeprowadzić?

Budowa zjazdu z drogi publicznej na działkę a przepisy

Jeszcze kilka lat temu wykonanie zjazdu z drogi publicznej wymagało uzyskania pozwolenia na budowę. Od 2015 roku w zdecydowanej większości przypadków nie jest już ono konieczne. Obecnie budowa zjazdów z dróg krajowych i wojewódzkich oraz zatok parkingowych na tych drogach nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, wymaga jedynie zgłoszenia (zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 11 Prawa budowlanego). Natomiast budowa zjazdów z dróg powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych na tych drogach została całkowicie zwolniona z tej procedury (art. 29 ust. 2 pkt 11). Realizacja każdego zjazdu musi być jednak poprzedzona uzyskaniem decyzji administracyjnej o lokalizacji zjazdu, wydanej przez właściwego zarządcę drogi.

Gdzie złożyć wniosek o uzgodnienie lokalizacji zjazdu?

Aby uzgodnić lokalizację zjazdu, inwestor lub jego pełnomocnik musi przygotować stosowny wniosek. Należy opisać w nim miejsce realizacji przedsięwzięcia oraz podać na jakie cele wykorzystywana będzie nieruchomość. Do wniosku trzeba również dołączyć kopię aktualnej mapy zasadniczej lub sytuacyjno-wysokościowej z zaznaczonym proponowanym miejscem lokalizacji zjazdu i widocznymi granicami nieruchomości, której dotyczy wniosek, kopię aktualnego dokumentu stwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości, pełnomocnictwo (albo jego urzędowo poświadczony odpis) -  w przypadku reprezentowania przez pełnomocnika, dowód uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa (w wysokości 17 zł) oraz za wydanie decyzji o zezwoleniu na lokalizację zjazdu (w wysokości 82 zł).

Zebrane dokumenty należy przedłożyć zarządcy drogi właściwemu ze względu na kategorię drogi oraz lokalizację zjazdu. W przypadku drogi gminnej wniosek składamy do właściwego urzędu gminy, w przypadku drogi powiatowej - do właściwego starostwa, drogi wojewódzkiej - do właściwego urzędu marszałkowskiego. Czeka nas konieczność uzyskania decyzji o lokalizacji zjazdu z drogi krajowej? Wszelkie formalności załatwimy w odpowiednim oddziale Generalnej  Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

yGettyImages-1437515322

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Co będzie zawierać decyzja o zezwoleniu na lokalizację zjazdu?

Po dostarczeniu wymienionych wcześniej dokumentów zarządca drogi w ciągu 30 dni rozpatrzy Twój wniosek o zezwolenie na lokalizację zjazdu na działkę. Otrzymasz pisemna decyzję. W zezwoleniu określone będzie miejsce lokalizacji zjazdu oraz  jego parametry techniczne. Znajdziesz tam również pouczenie o konieczności dokonania zgłoszenia budowy albo uzyskania pozwolenia na budowę (jeżeli takie będzie wymagane), uzyskania zezwolenia zarządcy drogi na prowadzenie robót w pasie drogowym (jeżeli w związku z budową konieczne będzie zajęcie pasa drogowego) a także uzgodnienia z zarządcą drogi projektu budowlanego zjazdu jeżeli taki projekt będzie wymagany.

Chcesz w legalny sposób wykonać zjazd z drogi publicznej na swoją działkę? Dopilnuj niezbędnych formalności. Choć procedura uzgodnienia może wydawać się skomplikowana, w rzeczywistości nie jest ona szczególnie trudna,a umożliwia prowadzenie prac zgodnie z prawem.