Spis treści
Ewidencja Gruntów i Budynków jest rejestrem, który powinien znać każdy inwestor planujący zakup działki, na której ma stanąć dom. Zakres dostępnych w nim informacji obejmuje takie dane jak powierzchnia gruntu, przebieg granic ewidencyjnych oraz klasa bonitacyjna gleby. Zapoznanie się z rejestrem z pewnością ułatwia wybór działki, a w późniejszym etapie ulokowanie na niej budynku oraz jego budowę. W tym artykule dowiesz się czym jest EGiB, jakie informacje są w nim zawarte i jak uzyskać do nich dostęp.
Czym jest EGiB?
EGiB, czyli ewidencja gruntów i budynków jest rejestrem obejmującym dane o nieruchomościach leżących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednostką, która odpowiada za prowadzenie rejestru, są starostwa, ponieważ prowadzony jest on na poziomie powiatowym. Obecnie tworzeniem i modernizacją bazy danych przestrzennych zajmuje się 380 jednostek.
Dane objęte ewidencją gruntów i budynków są informacjami o charakterze jawnym, jednak by mogły być traktowane jako oficjalny dokument, na przykład jako załącznik do pozwolenia na budowę w przypadku realizacji, jaką jest projekt domu, należy uzyskać wypis z rejestru. Wypis z rejestru jest dostępny dla właścicieli i władających gruntami, niebędących ich właścicielami tj. zarządca lub posiadacz samoistny. Zaświadczenia dostępne jest również dla operatorów sieci uzbrojenia terenu, organów administracji publicznej oraz osób prawnych bądź fizycznych, które mają prawne powody do uzyskania tych danych. Uzyskanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów wymaga wniesienia odpowiedniej opłaty.
Jakie dane znajdują się w ewidencji gruntów i budynków?
Dane ewidencyjne dotyczące nieruchomości obejmują przede wszystkim identyfikator działki ewidencyjnej, pole powierzchni ewidencyjnej, informacje o granicach podane w formie opisu numerycznego wraz z informacjami o punktach granicznych, Jeśli na działce znajdują się różne użytki gruntowe i klasy bonitacyjne gruntów to w rejestrze dostępne będą informacje o ich rodzajach oraz polach powierzchni. Ponadto zawiera on informacje o oznaczeniu dokumentów potwierdzających własność nieruchomości. W dokumentacji uwzględniony jest numer księgi wieczystej oraz oznaczenia dokumentów, które określają inne niż własność uprawnienia do działki ewidencyjnej (np. użytkowanie wieczyste na gruncie). W rejestrze znajdziemy również informacje o adresie gruntu oraz oznaczeniu jednostki rejestrowej gruntów, w obrębie której leży dana działka ewidencyjna.
Należy zaznaczyć, że w ewidencji nie zostaną wykazane budynki niewymagające wykonania geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, budynki w fazie projektowej, budynki będących w budowie oraz lokale, dla których nie wydano zaświadczenia o własności lokali.
Jak sprawdzić działkę w EGiB?
Jeśli sprawdzamy działkę celem pozyskania informacji, by odpowiednio wybrać projekt domu jednorodzinnego, mogą wystarczyć nam dane z Ewidencji Gruntów i Budynków, dostępne w Internecie, na przykład na witrynie Geoportal Krajowy, do której dostęp jest otwarty i darmowy. Na tym portalu znajdujemy takie dane jak powierzchni i wymiar działki, jej identyfikator i numer oraz obręb ewidencyjny. Celem pozyskania pozostałych danych należy się skierować do Wydziału Geodezji i Kartografii w odpowiednim co do lokalizacji starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Należy tam złożyć właściwy wniosek i wnieść opłatę w wysokości 150 zł. Wniosek może być złożony również w formie elektronicznej lub listownej.
Uzyskanie danych z Ewidencji Gruntów i Budynków, Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy pozwala na stworzenie pełnej dokumentacji potrzebnej do uzyskania pozwolenia na budowę, które jest konieczne, by zrealizować projekty domów wybrane na wcześniejszym etapie.
Polecany artykuł: