Wybór działki pod budowę domu - Plan zagospodarowania terenu

i

Autor: gettyimages.com Proces planowania budowy domu na wybranej działce. Ręka z ołówkiem wskazuje na konkretną działkę budowlaną na mapie, obok znajduje się model domu. Idealna ilustracja do artykułów o zakupie działki i planowaniu budowy.

Co to jest WZ (warunki zabudowy)?

2024-10-08 16:00

Zastanawiasz się, co to właściwie jest WZ? Warunki zabudowy to temat który może wydawać się zawiły i skomplikowany, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nieruchomościami czy budową domu. W artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o WZ, jak je uzyskać i dlaczego są ważne.

Spis treści

  1. WZ co to znaczy? - Czym są warunki zabudowy?
  2. Kiedy niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy?
  3. Jak wypełnić wniosek o warunki zabudowy?

Chcesz kupić działkę, ale masz wątpliwości, czy można wybudować na niej dom jednorodzinny? Sprawdź w urzędzie gminy albo na stronie internetowej gminy, czy w tym rejonie uchwalony jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli go nie ma, to złóż w lokalnym urzędzie wniosek o wydanie warunków zabudowy. WZ to dokument niezbędny podczas ubiegania się o decyzję o pozwoleniu na budowę. Zapisy w nim zawarte umożliwią Ci wybór odpowiedniego projektu, oraz dadzą wytyczne do wykonania projektu zagospodarowania terenu. Czym są warunki zabudowy, kiedy trzeba je uzyskać oraz jak wypełnić wniosek o WZ?

WZ co to znaczy? - Czym są warunki zabudowy?

Warunki zabudowy – znane także pod nazwą WZ lub wuzetka – to jedno z ustawowych narzędzi, służących zachowaniu ładu przestrzennego na terenie gminy. W decyzji o warunkach zabudowy zawarta jest informacja na temat możliwej funkcji zabudowy i jej parametrów, m.in. wysokości budynku, geometrii i kąta nachylenia dachu, czy też odległości usytuowania budynku od drogi. WZ-kę w formie decyzji administracyjnej wydaje na wniosek osoby zainteresowanej wójt, burmistrz bądź prezydent miasta. Co istotne, nie trzeba być właścicielem terenu, aby uzyskać warunki zabudowy. Oznacza to, że dla danej działki może zostać wydanych kilka decyzji dla wielu potencjalnych inwestorów, które będą ważne do czasu uchwalenia planu miejscowego bądź realizacji przedsięwzięcia przez jedną z osób wnioskujących.

Aby uzyskać WZ, teren pod budowę musi spełniać kilka kryteriów. Przynajmniej jedna działka przy tej samej drodze publicznej musi być zabudowana, posesja musi mieć dostęp do drogi publicznej oraz niezbędnego uzbrojenia, a dodatkowo nie może ona wymagać zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.

Wybór działki pod budowę domu - Plan zagospodarowania terenu

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Kiedy niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy?

Bez względu na fakt, czy chcesz wznieść dom szkieletowy, czy też murowany – niezbędne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Jest ona konieczna, jeżeli dla terenu, na którym leży działka, gmina nie opracowała miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. WZ-ka stanowi bowiem podstawę wydania pozwolenia na budowę. Po złożeniu kompletu dokumentów w urzędzie, organ administracji architektoniczno-budowlanej kontroluje zgodność projektu z decyzją o warunkach zabudowy. Jeśli nie będzie on spełniał wymogów określonych w WZ-ce, urząd ma prawo odmówić wydania pozwolenia na budowę. Co ważne, dla budynków nie wymagających uzyskania pozwolenia na budowę – a więc budowanych na zgłoszenie – posiadanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania teren jest również niezbędne.

Jak wypełnić wniosek o warunki zabudowy?

Każdy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy powinien zawierać aktualne dane wnioskodawcy oraz nieruchomości, której dotyczy. Niezbędne jest podanie adresu, numeru działki, oraz jej obrębu. We wniosku należy podać powierzchnię działki wyrażoną w metrach kwadratowych, planowaną powierzchnię jaką będzie zajmować budynek, oraz powierzchnię podlegającą przekształceniu. Kolejnym krokiem będzie dokładne opisanie obiektu, który miałby powstać na wybranej nieruchomości. Należy określić jego metraż, wysokość, wymiary czy liczbę pięter.

Następnie trzeba podać, czy budynek ma mieć charakter mieszkalny, usługowy czy przemysłowy oraz wskazać sposób zaopatrywania go w media: wodę, energię elektryczną, gazową, sposób odprowadzania ścieków. Do wniosku należy dołączyć kopię mapy zasadniczej, na której oznaczone będą granice terenu objętego wnioskiem oraz jego planowane zagospodarowanie. Po prawidłowym wypełnieniu formularza i złożeniu go w urzędzie gminy, właściwym ze względu na usytuowanie działki, zostanie wszczęte postępowanie administracyjne, w trakcie którego urbanista ustali dokładne warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych, takich jak chociażby domy szkieletowe, wydanie decyzji jest bezpłatne, a czas oczekiwania na nią wynosi zazwyczaj kilka miesięcy. 

Konsultacje projektowe architektów - Digitalizacja planu budowy

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Problem braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nadal dotyczy znacznego obszaru naszego kraju. Osoby chcące wznieść dom na podstawie pozwolenia na budowę, muszą być w takiej sytuacji przygotowane na konieczność uzyskania tzw. WZ-ki. Wypełniając wniosek o jej wydanie należy zachować maksymalną staranność i dokładnie określić parametry planowanego obiektu. Późniejsza niezgodność projektu z tym opisanym w formularzu może skutkować odmową wydania pozwolenia, utrudniając i przedłużając formalności związane z realizacją przedsięwzięcia.