Zanim rozpoczniemy budowę domu, musimy przejść przez wiele czynności formalno-prawnych, zgromadzić odpowiednie dokumenty. Co należy sprawdzić przed zakupem działki, gdzie uzyskać informacje o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgłosić budowę domu, czy wystąpić o pozwolenie na budowę? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania i omówić kolejne etapy realizacji inwestycji budowlanej, od zakupu działki aż do wbicia pierwszej łopaty.
Wybór działki budowlanej
Przed zakupem działki należy sprawdzić, czy na pewno będziemy mogli postawić na niej wymarzony dom. Poza księgą wieczystą, do której obowiązkowo należy zajrzeć, warto zapoznać się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. MPZP znajdziesz w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy. Część miast i gmin udostępnia plany miejscowe na swoich stronach internetowych lub w systemach informacji przestrzennej. Uchwały są również dostępne na witrynie Geoportal Krajowy. MPZP zawiera informacje dotyczące możliwości zabudowy poszczególnych terenów. Sprawdźmy zapisy dotyczące wybranej działki. Jaki rodzaj zabudowy jest przewidziany dla danego obszaru, czy są ograniczenia dotyczące wielkości zabudowy, jej wysokości, geometrii dachu, minimalnej powierzchni biologicznie czynnej.
Trochę bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy działka nie jest objęta MPZP. Jeżeli sąsiednie działki są zabudowane, to jest duże prawdopodobieństwo, że i my będziemy mogli na działce postawić dom. Bezpieczniej jednak będzie wystąpić o warunki zabudowy. O dokument ten możemy wnioskować nie będąc właścicielem działki. Warunki zabudowy wyda nam urząd gminy lub miasta właściwy miejscowo dla danej działki.
Zawsze warto też udać się na spacer po okolicy, by sprawdzić jakie jest otoczenie działki, jak daleko znajdują się obiekty, z których domownicy będa korzystać - szkoła, sklepy czy przystanek komunikacji publicznej. Należy też zwrócić uwagę na wymiary działki, jej długość i szerokość oraz usytuowanie względem stron świata.
Projekt budowlany
Posiadamy działkę, mamy wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy. Czas na wybór projektu. To decyzja na lata. Warto przeanalizować wszystkie aktualne oraz przyszłe potrzeby mieszkańców, wybrać rozwiązanie, które zapewni wygodną strefę wspólną oraz możliwie komfortową strefę prywatną dla wszystkich członków rodziny. Zastanówmy się też nad tym, jak z biegiem czasu mogą zmieniać się nasze potrzeby. Czy układ pomieszczeń pozwala na łatwą zmianę przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, jeżeli zajdzie taka konieczność. Mając pełną informację, można rozpocząć rozmowy z architektem na temat koncepcji domu lub zapoznać się z ofertą projektów gotowych MURATORA. To bogata oferta. Projekty domów proponowane przez MURATORA są zróżnicowane pod względem powierzchni użytkowej, ilości kondygnacji, ilości pomieszczeń oraz stylistyki budynku. Jeżeli zdecydujemy się na projekt gotowy, to musimy jeszcze wybrać projektanta, który wykonana adaptację projektu do działki. W ramach adaptacji projektant opracuje projekt zagospodarowania działki, zaprojektuje fundamenty, zadba o to, by projekt był zgodny z zapisami prawa miejscowego oraz wprowadzi do niego niezbędne zmiany.
Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę?
Jeżeli chcemy wybudować dom wolnostojący, jednorodzinny, a jego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany, możemy złożyć projekt w urzędzie wraz ze zgłoszeniem budowy. Jest to stosunkowo prosta procedura. Jeżeli do zgłoszenia nie zostanie wniesiony sprzeciw, to w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia można przystąpić do rozpoczęcia budowy domu. Jeżeli zdecydowaliśmy na budowę domu o powierzchni zabudowy do 70m2, nie więcej niż dwóch kondygnacjach i zgłaszamy go w tzw. uproszczonej procedurze, to zaraz po dokonaniu zgłoszenia, możemy przystępować do rozpoczęcia budowy.
W pozostałych przypadkach należy złożyć projekt wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę można wystąpić również w przypadku budowy, która wymaga jedynie jej zgłoszenia. Do budowy można przystąpić po uzyskaniu prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych
Masz już pozwolenie na budowę albo zgłosiłeś budowę lub roboty budowlane i nie dostałeś sprzeciwu? Czas na zawiadomienie nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Zawiadomienie takie składa się przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót, we właściwym miejscowo inspektoracie nadzoru budowlanego. Zawiadomienie może złożyć inwestor lub jego pełnomocnik. O planowanym terminie rozpoczęcia robót należy również zawiadomić projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem. Pamiętajmy, że nawet jeżeli nie zdecydowaliśmy się na podpisanie umowy z projektantem na prowadzenie nadzoru autorskiego, to w trakcie realizacji budowy, ma on prawo wstępu na teren budowy i dokonywania zapisów w dzienniku budowy dotyczących jej realizacji.
Zobacz także inne nasze porady dla planujących i budujących dom zamieszczone na blogu budowlanym Muratora.
Sprawdź nasze kolekcje domów:
- Projekty domów parterowych
- Projekty domów z poddaszem użytkowym
- Projejkty domów z poddaszem do adaptacji
- Projekty domów piętrowych