Cyfrowy wybór nieruchomości

i

Autor: gettyimages.com Osoba korzystająca z laptopa i ekranu dotykowego wybiera nieruchomość w cyfrowym systemie. Interfejs pokazuje ikony domów oraz listy kontrolne, sugerując proces selekcji lub zatwierdzania dokumentów związanych z nieruchomościami.

Co to jest ewidencja gruntów i budynków?

2025-05-05 8:00

Ewidencja gruntów i budynków to oficjalny rejestr zawierający kluczowe informacje o nieruchomościach. Dane w nim zgromadzone służą m.in. do ustalania wysokości podatków oraz oznaczania działek i obiektów w księgach wieczystych. Czym dokładnie jest ten rejestr i jak można uzyskać z niego wypis?

Spis treści

  1. Czym jest ewidencja gruntów i budynków?
  2. Jak uzyskać wypis z ewidencji gruntów?
  3. Kiedy potrzebny będzie wypis z ewidencji gruntów?

Ewidencja gruntów i budynków to oficjalny rejestr publiczny, w którym gromadzone są informacje o nieruchomościach. Zawiera on szereg danych potrzebnych m.in. do uzyskania pozwolenia na budowę, sprzedaży czy kupna nieruchomości lub rozliczenia podatków lokalnych. Do tego rejestru powinny zajrzeć również osoby ubiegające się o dotację rolną czy chcące zaktualizować dane o swojej nieruchomości. Czym dokładnie jest ewidencja gruntów oraz jak i kiedy uzyskać z niej wypis?

Czym jest ewidencja gruntów i budynków?

Ewidencja gruntów i budynków (w skrócie EGiB) to publiczny rejestr, będący zbiorem informacji o gruntach, budynkach, lokalach znajdujących się na terenie Polski. Za jego prowadzenie odpowiedzialni są starości powiatowi lub prezydent miasta na prawach powiatu. W ewidencji działek można znaleźć takie informacje, jak położenie czy powierzchnia posesji, przebieg granic czy przeznaczenie gruntów, a także oznaczenie dokumentów potwierdzających własność nieruchomości lub uprawnienia do jej użytkowania. EGiB nie obejmuje budynków tymczasowych i nielegalnych, gruntów i budynków objętych tajemnicą państwową czy wojskową oraz gruntów pod wodami płynącymi. 

Cyfrowy wybór nieruchomości

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Jak uzyskać wypis z ewidencji gruntów?

Ewidencja gruntów i budynków jest rejestrem jawnym, zatem o wypis, w zakresie danych ogólnych, np. lokalizacji i numeru działki, klasyfikacji gruntów, powierzchni czy oznaczenia budynków, może ubiegać się każdy. Pełny wypis i wyrys z EGiB może uzyskać właściciel, użytkownik lub dzierżawca terenu, a także osoby lub podmioty posiadające tzw. interes prawny np. sąd, komornik, spadkobierca.

Wypis z rejestru gruntów będzie tabelarycznym zestawieniem informacji, podczas gdy wyrys – fragmentem mapy ewidencyjnej prezentującej objętą wnioskiem działkę.  Aby otrzymać takie dokumenty, należy udać się do Wydziału Geodezji i Kartografii właściwego dla położenia nieruchomości, a następnie złożyć wypełniony wniosek. Można przesłać go również elektronicznie lub listownie. Do uzyskania wypisu potrzeba danych identyfikacyjnych działki, uzasadnienia interesu prawnego oraz dokumentu tożsamości. Konieczne będzie także uiszczenie opłaty w zależności od rodzaju składanego wniosku. Wypis i wyrys z EGiB przygotowywany i przesyłany jest zazwyczaj w ciągu kilku dni, a w przypadku osobistej wizyty w urzędzie – nierzadko wydawany od ręki.

Analiza dokumentów w biurze domowym

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Kiedy potrzebny będzie wypis z ewidencji gruntów?

Wypis oraz wyrys z ewidencji gruntów i budynków mogą okazać się przydatne w różnych postępowaniach cywilnoprawnych. Właściciele działek i budynków korzystają z niego podczas kupna i sprzedaży nieruchomości, zakładania księgi wieczystej czy aktualizacji danych. Dodatkowo, wypis z rejestru gruntów jest podstawą do naliczenia podatku od nieruchomości. Informacje ujęte w ewidencji są także niezbędne podczas ustalania przeznaczenia działek (m.in. możliwości ich zabudowy i zagospodarowania) przy okazji tworzenia Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego.

Wypis i wyrys z EGiB potrzebny jest również przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę. Sprawdzając wcześniej informacje na temat działki, można upewnić się, czy na wybranym terenie możliwe będzie wzniesienie danego obiektu, a znajomość dokładnej powierzchni i przebiegu granic pozwoli dobrze dostosować projekt oraz zaplanować sposób zagospodarowania posesji.

Organizacja dokumentów w segregatorze

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com