Zadbany trawnik to jedna z największych dekoracji posesji oraz powód do dumy właścicieli. Aby zachwycał swoim wyglądem, konieczne jest nie tylko jego prawidłowe założenie, ale także systematyczna pielęgnacja – przycinanie, zasilanie nawozami czy wertykulacja. Czynności te możemy zlecić wykwalifikowanej firmie bądź wykonać samodzielnie. Jak krok po kroku założyć idealny trawnik oraz o niego dbać?
Zakładanie trawnika
Trawnik zakładamy w momencie, kiedy mamy już urządzony ogród, rozprowadzone są w nim wszystkie instalacje, wybudowane elementy małej architektury oraz wytyczone i utwardzone ścieżki i podjazdy.
Prace nad założeniem trawnik rozpoczynamy od starannego przygotowania podłoża. Przede wszystkim z terenu przeznaczonego pod trawnik należy usunąć wszystkie chwasty, korzenie wyciętych roślin, gałęzie, kamienie. Chwasty możemy usunąć mechanicznie lub zastosować odpowiednie preparaty, które rozkładają je łącznie z ich korzeniami.
Następnie należy przekopać ziemię na głębokość ok. 25 cm. Jest to etap, w którym możemy poprawić jakość gleby. Możemy dodać żwir, aby zwiększyć jej przepuszczalność lub w przypadku mało żyznych podłoży, zmieszać z ziemią kompostową lub torfową. Przygotowane podłoże wyrównujemy a następnie ubijamy. Tydzień przed zasianiem trawnika, warto zasilić glebę odpowiednim nawozem.
Na tak przygotowanym terenie możemy zakładać trawnik. Najlepiej zróbmy to wiosną. Dobierzmy odpowiednią mieszankę nasion. Do najczęściej wybieranych należą trawy ozdobne – niezwykle dekoracyjne, ale też bardziej wymagające w utrzymaniu, oraz uniwersalne – odporne na intensywną eksploatację oraz dobrze dostosowujące się do każdych warunków. Możemy także zdecydować się na szybki w wykonaniu trawnik z rolki. Choć jest on znacznie droższy, umożliwia natychmiastowe uzyskanie efektu zadbanej murawy, bez konieczności oczekiwania na wzrost nasion.
Podlewanie trawnika
Systematyczne podlewanie to najistotniejszy element pielęgnacji. Na początku podlewamy teren małą ilością wody, ale kilka razy na dobę, by zachować wilgoć w wierzchniej warstwie. Później trawnik trzeba podlewać regularnie, najlepiej rozproszonym strumieniem wody. Trawnik podlewamy wcześnie rano lub wieczorem, po zachodzie słońca. Najlepiej raz w tygodniu, jednak częstotliwość podlewania należy dopasować do aktualnych warunków pogodowych. Lepiej jest nawadniać trawnik rzadziej, ale bardziej obficie.
Koszenie trawnika
Zależy nam, by trawnik był wyjątkowo gęsty – stanowiąc naturalną dekorację domu? Zadbajmy o jego systematyczne koszenie. Pierwsze koszenie zaplanujmy, gdy trawa osiągnie około 10 cm wysokości. Skróćmy ją wtedy do 6 cm. Kolejne możemy wykonywać na mniejszą wysokość, należy jednak pamiętać o zasadzie, że nie ścina się jednorazowo więcej niż połowę rośliny. Ostatnie koszenie przed zimą wykonajmy w połowie października, natomiast wiosną rozpocznijmy koszenie w marcu lub kwietniu, w zależności od pogody, kiedy trawa zacznie szybko rosnąć. Murawę kosimy zawsze rankiem lub wieczorem, pamiętając każdorazowo o jej podlaniu na zakończenie działania.
Nawożenie trawnika
Nic tak nie poprawia wyglądu trawnika, jak jego nawożenie. Pierwszą porcję wybranego nawozu możemy zastosować wiosną, po pierwszym skoszeniu trawy, kontynuując jego podawanie aż do października. Nawóz najlepiej aplikować raz w miesiącu – optymalnie po wcześniejszym skoszeniu trawy i w pochmurny dzień. Wiosną należy sięgnąć po preparaty bogate w azot, które pobudzą wzrost źdźbeł. Jesienią natomiast sprawdzi się nawóz z potasem, który zwiększy odporność na przemarzanie oraz ochroni rośliny przed skutkami niedoboru światła słonecznego.
Pamiętajmy też o regularnym odchwaszczaniu trawnika. Chwasty o delikatnych łodygach i liściach zostaną ścięte w czasie koszenia. Pilnujmy tylko, by nie zakwitły i się nie rozsiały. Duże chwasty trzeba wypielić ręcznie lub zastosować preparaty chwastobójcze (herbicydy).
Pod koniec lata warto też przeprowadzić tzw. wertykulację trawnika, zwłaszcza jeśli jest on intensywnie używany. Wertykulacja to pionowe nacinanie murawy za pomocą wertykulatora. Taki zabieg pozwoli usunąć zbite kłącza i pędy, a to wpłynie na lepsze dotlenienie trawnika.
Marzy nam się idealny trawnik? Wbrew pozorom to nic trudnego! Wystarczy właściwie przygotować podłoże, dobrać odpowiednie nasiona, a następnie nie zaniedbać bieżącej pielęgnacji – koszenia, podlewania czy nawożenia. Dzięki takim zabiegom każda murawa zyska doskonały wygląd, stając się wizytówką naszej posesji oraz źródłem satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.
Artykuły o podobnej tematyce:
- Warzywnik w ogrodzie przydomowym
- Ogród od północy - jakie rośliny w nim posadzić?
- Planujemy budowę altanki - Sprawdźmy jak wybrać projekt altanki ogrodowej