Własne, świeże jarzyny to coś, o czym marzy wiele osób. Dlaczego by więc nie zrealizować swoich pragnień? Jeżeli tylko posiadamy nieco miejsca koło domu – warto już dziś wcielić w życie marzenia i założyć swój warzywnik. Aby zbierać z niego obfite plony, należy jednak przestrzegać kilku zasad. Jak i gdzie stworzyć ogród warzywny oraz w jaki sposób o niego prawidłowo dbać?
Stanowisko pod warzywnik – czym się kierować?
Warzywnik to miejsce o mniejszej wartości dekoracyjnej. Jeżeli planujemy go założyć, stanowisko pod taki ogródek warto wyznaczyć już na etapie zakupu projektu domu i przygotowywania planu zagospodarowania działki. Najlepiej zaplanować je na obrzeżu posesji, w rejonie mniej widocznym i słabiej uczęszczanym – a zarazem oddalonym od drogi. Jednocześnie powinniśmy mieć na uwadze optymalne warunki, które będą odpowiedzialne za lepszy wzrost warzyw. Różnego rodzaju jarzyny najbardziej obfite plony wydają na stanowiskach słonecznych – o wystawie południowej, południowo-wschodniej bądź południowo-zachodniej. Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z uprawą warzyw, na warzywnik wystarczy przeznaczyć powierzchnię około 50 m2.
Zakładanie warzywnika – jakie prace trzeba wykonać?
Wiemy już, w jakim miejscu najlepiej założyć warzywnik. Powinniśmy mieć także na uwadze inne warunki, jakie musi spełniać przydomowy ogródek. Po wybraniu optymalnego stanowiska należy usunąć z niego chwasty, kamienie oraz korzenie. Następnie warto zasilić ziemię nawozami organicznymi, takimi jak kompost czy obornik. Jeżeli czynność tę wykonujemy jesienią, po rozrzuceniu nawozu wystarczy przekopać glebę. Następnie wiosną – przed wysianiem nasion – pozostanie spulchnić ją i wygrabić. Dobrym pomysłem będzie naszkicowanie planu warzywnika, na którym określimy rozmieszczenie poszczególnych gatunków roślin oraz przejść pomiędzy grządkami. Taki projekt ułatwi nam późniejsze wykonanie zagonów oraz pozwoli uzyskać optymalne plony. Planując pierwszy warzywnik lepiej zdecydować się na rośliny stosunkowo proste w uprawie. Należą do nich rzodkiewka, koper, pietruszka naciowa, sałata, pomidory czy warzywa kapustne. Weźmy tutaj pod uwagę zarówno sympatie i antypatie roślin, jak również ich wysokość – niższe warzywa należy posadzić z przodu, wyższe natomiast – z tyłu. Każdego roku na tych samych grządkach możemy wysiewać różne rośliny, uwzględniając okres ich najobfitszych zbiorów.
Pielęgnacja warzywnika – jak dbać o swoje jarzyny?
Aby warzywa w przydomowym ogródku zdrowo rosły i dawały obfity plon, konieczna jest właściwa pielęgnacja warzywnika. Przede wszystkim niezbędne jest systematyczne usuwanie chwastów, które konkurują z jarzynami, zabierając im wodę i substancje odżywcze z gleby. Należy pamiętać o regularnym nawadnianiu grządek, szczególnie w okresie suszy. Aby ograniczyć konieczność podlewania, już po wzejściu roślin można zastosować wokół nich ściółkę organiczną, która zmniejszy parowanie wody z gleby. Gdy zapowiadane są przymrozki, warto rozłożyć w warzywniku agrowłókninę, która ochroni jarzyny przed przemarznięciem. Nie wolno także zapominać o zabezpieczaniu upraw przed szkodnikami za pomocą odpowiednich odstraszaczy bądź środków ochrony roślin.
W dobie stale rosnących cen i coraz trudniejszego dostępu do dobrej jakości jarzyn, warto wziąć pod uwagę założenie własnego warzywnika. Choć wymaga on poświęcenia czasu i sił, zapewnia także mnóstwo satysfakcji ze zbioru samodzielnie wyhodowanych plonów. Stosując się do powyższych wskazówek z łatwością urządzimy przydomowy ogródek oraz zadbamy o niego, ciesząc się zawsze świeżymi i naturalnymi pomidorami, cukinią czy marchewką.