Zdjęcie altany ogrodowej

i

Autor: Redakcja Muratordom

Planujemy budowę altanki - Sprawdźmy jak wybrać projekt altanki ogrodowej

2024-06-13 12:21

Altana ogrodowa jest efektownym, a jednocześnie użytecznym elementem wyposażenia ogrodu. Ogromna różnorodność form i stylów, w jakich mogą wykonane być altany zapewniają, że każdy znajdzie idealny projekt dopasowany do swojego domu i ogrodu.

O czym warto pamiętać, decydując się na altanę w ogrodzie?

Spełnienie marzeń o pięknej altanie przydomowej, w której będziemy mogli, niezależnie od pogody, spędzać czas na świeżym powietrzu - powinniśmy zaplanować już na etapie projektowania domu i ogrodu. Wtedy bowiem możemy wybrać najdogodniejsze miejsce do jej wybudowania oraz pod kątem tego zaplanować rozkład ogrodu - poprowadzenie ścieżek, umiejscowienie trawnika, rabat kwiatowych czy drzew.

Jeżeli przewidzimy budowę altany już na etapie wykonywania projektu domu to architekt uwzględni ją w projekcie zagospodarowania działki i bilansie terenu, a jeśli będzie miała powierzchnię zabudowy większą niż 35m2, to wykona również jej projekt. W takiej sytuacji, na całe założenie możemy uzyskać jedno pozwolenie na budowę. Natomiast, jeżeli zdecydowaliśmy się na wybudowanie altanki już po wydaniu pozwolenia na budowę domu, musimy zwrócić uwagę na powierzchnię zabudowy planowanej altany, jaką procentowo powierzchnię działki będzie ona zajmowała wraz ze ścieżką do niej prowadzącą. Ważne jest by pozostawić minimalną wymaganą powierzchnię biologicznie czynną działki, określoną przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Co do zasady, budowa altany ogrodowej o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2 wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Budowę altanę o powierzchni zabudowy do 35m2 wystarczy jedynie zgłosić do właściwego urzędu. Jeżeli natomiast zostaną jednocześnie spełnione 3 warunki: altana będzie obiektem wolno stojącym, jej powierzchnia zabudowy nie przekroczy 35 m2 oraz łączna liczba takich altan nie przekroczy dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki, wówczas możemy wybudować altanę bez żadnych formalności urzędowych (bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia budowy). 

Jak zaplanować altanę ogrodową?

Samodzielne zaprojektowanie altany może być czasochłonne i trudne dla laika. Niewątpliwą pomocą są gotowe projekty domów z altanami ogrodowymi oraz projekty samych altan ogrodowych, wśród których możemy wybrać idealną do swojego ogrodu. Dostępne na naszej stronie internetowej projekty posiadają wszechstronne opracowania oraz wizualizacje, dzięki czemu możemy wyobrazić sobie, jak wyglądać będzie dany projekt na naszej działce, jak będzie prezentować się w otoczeniu zieleni.

Kluczową kwestią przy wyborze projektu altany do naszego ogrodu jest jej wielkość. W zależności od posiadanej przez nas przestrzeni oraz docelowego przeznaczenia obiektu, do wyboru mamy altany o mniejszej powierzchni lub bardziej rozbudowane, mogące łączyć różne funkcje. Zatem nawet posiadając mniejszą działkę - nie musimy rezygnować ze swoich marzeń o altanie - wystarczy ograniczyć nasz wybór do konstrukcji o mniejszej powierzchni zabudowy. Niemniej jednak altany ogrodowe mogą mieć nawet ponad 40 m2. Na takiej powierzchni z powodzeniem możemy wyznaczyć przestrzeń jadalną, wypoczynkową i rozrywkową

Przeznaczenie altany- co może znaleźć się w jej wnętrzu?

Altanę ogrodową możemy wykorzystywać na wiele sposobów. W zależności od tego, jakie będzie jej główne zadanie oraz jaką powierzchnię planujemy przeznaczyć na jej budowę - możemy zdecydować się na różne projekty zagospodarowania jej wnętrza. Zazwyczaj w altankach centralnym punktem jest miejsce na wypoczynek - miejsca siedzące oraz blat. Dodatkowo w projekcie mogą znaleźć się:

  • miejsce na grill,
  • miejsce na kominek czy
  • piec wędzarniczy.

Na etapie projektowania musimy również zadbać o odpowiednie poprowadzenie instalacji elektrycznej, wyznaczenie punktów oświetleniowych, ewentualne doprowadzenie do altany przyłącza wodnego.

Jaki materiał do budowy altany wybrać?

Materiał, z jakiego będzie wykonana altana musi dopasowany być do jej rozmiarów, charakteru użytkowego oraz stylu. W zależności od tego przy wznoszeniu altan wykorzystać możemy różne rodzaje drewna, metal, cegłę, kamień oraz szkło. Najpopularniejsze jest oczywiście drewno, które jest materiałem łatwym w obróbce, wytrzymałym i prostym w utrzymaniu i konserwacji. Jednocześnie drewniana altana łatwo wpasuje się do każdego ogrodu. Konstrukcje z drewna - świerku, jodły, sosny lub z drzewa egzotycznego dają ponadto możliwość pomalowania altany na dowolny kolor.

Altana ogrodowa to przede wszystkim miejsce zapewniające osłonięcie od słońca, deszczu i wiatru- musi zatem posiadać odpowiedni dach. Najczęściej stosowanymi materiałami do wykończenia zadaszenia altany ogrodowej są gonty drewniane, papa, mineralny łupek oraz dachówka. Nowoczesne konstrukcje pokrywane są coraz częściej szkłem hartowanym lub tworzywami sztucznymi, które możemy uzupełnić o przesłony regulujące dostęp promieni słonecznych do altany.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowy domu? Kliknij poniższe tytuły artykułów:

Możesz również zobaczyć pozostałe artykuły — zobacz nasz poradnik budowlany.

Zdjęcie zadaszonej altany ogrodowej w ogrodzie

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom