Trzy osoby kask budowlany komputer

i

Autor: gettyimages.com

Odpowiedzialność wykonawcy za wady konstrukcyjne przy budowie domu

2024-07-10 16:00

Budowa domu to inwestycja, która wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, ale także zaangażowania i dokładności ze strony wykonawcy. Niestety, nawet najlepiej zaplanowany projekt może napotkać problemy, w tym wady konstrukcyjne. Ważne jest, aby inwestor znał swoje prawa oraz odpowiedzialność wykonawcy w przypadku pojawienia się takich wad.

Spis treści

  1. Wprowadzenie do zagadnienia
  2. Na co należy zwrócić uwagę?
  3. Czym są wady konstrukcyjne?
  4. W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać, aby wcześniej podpisać umowę z wykonawcą o roboty budowlane

Wady konstrukcyjne w przypadku budowy domu występują stosunkowo dość często. W dzisiejszej publikacji postaramy się przybliżyć Państwu zakres odpowiedzialności wykonawcy za wady konstrukcyjne przy budowie domu oraz wskażemy praktyczne porady, jak dochodzić swoich roszczeń w stosunku do wykonawcy robót budowlanych.

Wprowadzenie do zagadnienia

Zgodnie z art. 647 Kodeksu Cywilnego – przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. 

Istotne jest w tym zakresie to, aby wykonawca był odpowiedzialny za wadę konstrukcyjną to, że wada ta była np. wynikiem działania projektanta, który był autorem projektu, który był podstawą do realizacji prac przez wykonawcę. Wówczas wykonawca ponosi odpowiedzialność za ewentualne wady konstrukcyjne przy budowie domu. Często zdarza się, że wady konstrukcyjne są wynikiem błędów projektowych, których wykonawca nie mógł przy zachowaniu należytej staranności zauważyć podczas realizacji budowy. Wówczas odpowiedzialność spoczywa na projektancie. Zdarza się również, że zakres takiej odpowiedzialności jest dzielony pomiędzy wykonawcę a projektanta.

Na co należy zwrócić uwagę?

Warto jest zwrócić uwagę na kilka praktycznych elementów, do których należą m.in.:

  • należycie przygotowana umowa o prace projektowe i umowa o roboty budowlane;
  • niezwłoczne i pisemne zawiadomienie uczestników procesu budowlanego (wykonawcy i projektanta) o wystąpieniu wady konstrukcyjnej;
  • posiadanie dokumentów/dowodów, które faktycznie wykazują istnienie wady konstrukcyjnej budynku;
  • określenie i wybór trybu, w którym inwestor chce dochodzić swoich roszczeń.
C365g_front copy

i

Autor: Murator Projekty Murator Projekty

Czym są wady konstrukcyjne?

Do wad konstrukcyjnych budynku zaliczyć możemy m.in.:

  • problemy związane z belkami, filarami, ścianami nośnymi, dachem oraz fundamentami;
  • problemy związane z nośnością elementów budowlanych oraz stabilnością budynku;
  • problemy związane z błędami obliczeniowymi;
  • problemy związane z posadowieniem budynku (np. brak należytego zabezpieczenia budynku przed jego osiadaniem etc.);
  • pęknięcia i występowanie szczelin w elementach konstrukcyjnych budynku.
  • Zakres odpowiedzialności wykonawcy na gruncie przepisów cywilnych.

Tytułem wstępu należy wskazać, że do umów o dzieło, w tym umów o roboty budowlane, mają zastosowanie przepisy o rękojmi z tytułu sprzedaży. Często wady konstrukcyjne są wadami ukrytymi, które wychodzą dopiero o latach. 

Dodatkowo należy wskazać, że do skutków opóźnienia się przez wykonawcę z rozpoczęciem robót lub wykończeniem obiektu albo wykonywania przez wykonawcę robót w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową, do rękojmi za wady wykonanego obiektu, jak również do uprawnienia inwestora do odstąpienia od umowy przed ukończeniem obiektu, stosuje się odpowiednio przepisy o umowie o dzieło.

W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać, aby wcześniej podpisać umowę z wykonawcą o roboty budowlane

Przepisy nie nakazują, aby umowa o roboty budowlane musiała być stwierdzona w formie pisemnej. Według ustawodawcy umowa o roboty budowlane powinna być stwierdzona pismem – tak art. 648 § 1 k.c. Ważne, aby dokumentacja projektowa stanowiła załącznik do umowy o roboty budowlane. Posiadanie należycie przygotowanej umowy o roboty budowlane jest niezwykle istotne z perspektywy dochodzenia ewentualnych roszczeń w przyszłości. O dokładnym zakresie takiej umowy będzie mowa w odrębnej publikacji, gdyż jest to szersza tematyka.

Pisemna korespondencja z wykonawcą – uwaga, gdyż to bardzo ważny element dowodowy

W celach dowodowych warto jest posiadać z wykonawcą pisemną wymianę korespondencji. To niezwykle istotny element z punktu widzenia ewentualne postępowania sądowego z wykonawcą. Wszelkie informacje, roszczenia, usterki etc. powinny być kierowane do wykonawcy w formie pisemnej – z punktu widzenia interesów inwestora.

Trzy osoby kask budowlany komputer

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com