Spis treści
Dobrej jakości materiały budowlane to istotny element inwestycji. W końcu są one podstawą każdego budynku, bezpośrednio wpływając na jego trwałość i komfort eksploatacji. Wielu inwestorów zastanawia się, kto jest odpowiedzialny za ich zakup i dostawę na teren budowy. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie oraz dowiesz się, jak najlepiej kupować pustaki, dachówki czy elementy instalacji wewnętrznych.
Kto kupuje materiały budowlane – inwestor czy wykonawca?
To, czy materiały kupuje inwestor czy wykonawca jest kwestią uzgodnienia pomiędzy obiema stronami. Przed podjęciem tej decyzji warto rozważyć plusy i minusy tych rozwiązań Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne zamawianie poszczególnych produktów, możesz zachować pełną kontrolę nad ich jakością i ilością. Dodatkowo zyskujesz możliwość zwrotu niektórych niewykorzystanych egzemplarzy – a w konsekwencji pewność, że nie trafiają one na inną budowę. Z drugiej strony, osoby prywatne rzadko mogą wynegocjować atrakcyjne rabaty w hurtowniach oraz muszą liczyć się z wyższym podatkiem. Jeśli chcesz kupować materiały samodzielnie, musisz także poświęcić sporo swojego czasu oraz zawsze starannie upewniać się, że wybrałeś właściwy produkt.
Drugim rozwiązaniem jest zakup wszystkich potrzebnych na budowie towarów przez wykonawcę, firmę budowlaną. Podatek od materiałów kupowanych z usługą montażu wynosi jedyne 8% zamiast 23%, przez co opcja ta jest znacznie bardziej korzystna finansowo dla inwestora. Ponadto firmy budowlane nierzadko posiadają atrakcyjne upusty w hurtowniach, co dodatkowo pozwala na obniżenie kosztów. Niestety w przypadku inwestycji znacznie oddalonych od typowego obszaru działalności wykonawcy, może on zaopatrywać się w materiały w najbliższym – i niekoniecznie najtańszym – punkcie. Co więcej, przy takim rozwiązaniu zazwyczaj nie będziesz mieć kontroli nad rodzajem czy ilością wykorzystanych przez zleceniobiorcę produktów.
Polecany artykuł:
Jak najlepiej kupować materiały budowlane?
Sam wybrałeś wymarzony projekt domu i chcesz również samodzielnie zamawiać materiały na jego realizację? W takiej sytuacji odwiedź przynajmniej kilka okolicznych hurtowni oraz dowiedz się, jak kształtują się w nich ceny za poszczególne materiały, pustaki ścienne, rury i przewody instalacyjne czy elementy pokrycia dachowego. Porozmawiaj także z innymi inwestorami, budującymi swój dom w najbliższej okolicy – zapytaj ich między innymi o to, gdzie zaopatrują się w materiały. Pozwoli Ci to wybrać miejsce, w którym będziesz później kupować potrzebne towary po najbardziej korzystnych cenach.
Już po kilku osobistych zakupach w jednej hurtowni, prawdopodobnie będziesz mógł zamawiać materiały przez telefon, co zajmie Ci jedynie kilka minut. Zawsze przygotowuj jednak dokładną listę niezbędnych produktów, uwzględniającą zarówno ich rodzaj, jak i ilość. Umożliwi to szybsze dokonanie sprawunków oraz uniknięcie ewentualnych pomyłek. Niektóre elementy wyposażenia, takie jak urządzenia sanitarne czy drzwi możesz także z powodzeniem zakupić przez Internet. W sieci czeka bowiem na Ciebie większy wybór, a ceny są zazwyczaj bardziej atrakcyjne, niż te w stacjonarnych hurtowniach budowlanych.
Budowa domu to inwestycja, podczas której zużywane są duże ilości różnorodnych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Jeżeli zależy Ci na ograniczeniu konieczności osobistego zaangażowania w przebieg zakupów, potrzebne produkty może dostarczać wykonawca. Jeśli natomiast wolisz sprawować pełną kontrolę nad kolejnymi etapami przedsięwzięcia, możesz samodzielnie zamawiać wszystkie niezbędne materiały. To godne rozważenia wyjście – o ile tylko będziesz pamiętać o wymienionych wcześniej kilku najważniejszych zasadach.