Spis treści
- Dom do 70 m2- bez pozwolenia na budowę, bez kierownika budowy
- Dom bez zbędnych formalności
- Czy warto skorzystać z usług kierownika budowy?
- Dom do 70 m2 - bez dziennika budowy
Od początku 2022 roku możliwa jest budowa małych domów jednorodzinnych na podstawie tzw. uproszczonej procedury. Oznacza ona możliwość postawienia domu na zgłoszenie zamiast występowania o pozwolenie na budowę (co dotychczas też było możliwe pod pewnymi warunkami) oraz dodatkowo krótszy czas oczekiwania na warunki zabudowy (w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania terenu), możliwość przystąpienia do budowy zaraz po dokonaniu zgłoszenia, możliwość prowadzenia budowy bez konieczności zatrudniania kierownika budowy oraz wypełniania dziennika budowy. Uproszczenia te dotyczą budowy obiektów mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.
Dom do 70 m2- bez pozwolenia na budowę, bez kierownika budowy
Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego, na podstawie uproszczonej procedury możemy wybudować:
- wolnostojący budynek mieszkalny jednorodzinny - dom całoroczny, którego powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 m2, który ma nie więcej niż dwie kondygnacje; obszar oddziaływania takiego obiektu musi w całości mieścić się na terenie działki lub działek, na których budynek będzie usytuowany, dom wybudowany zostanie na własne cele mieszkaniowe inwestora;
- parterowy wolnostojący budynek rekreacji indywidualnej, jeśli jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 m2, rozpiętość zastosowanych do jego realizacji elementów konstrukcyjnych wynosi maksymalnie 6 m, a wysięg wsporników ma maksymalnie 2 m; można wybudować jeden budynek rekreacyjny na każde 500 m2 powierzchni działki.
Zobacz: Projekty domów do 70 m2 z kolekcji MURATORA
Dom bez zbędnych formalności
Realizacja budowy domów wykonanych zgodnie z wyżej wymienionymi wytycznymi jest możliwa bez wielu dotychczasowych formalności. Niewątpliwie przyspiesza to termin rozpoczęcia budowy i jednocześnie zmniejsza koszty okołobudowlane. Domy do 70m2 powierzchni zabudowy nie wymagają bowiem zatrudnienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Inwestor uzyskuje prawo do rozpoczęcia prac zgodnie z projektem domu (zobacz nasze projekty domów) już w momencie przedłożenia kompletnej dokumentacji - zgłoszenia budowy - we właściwym miejscowo starostwie powiatowym - oraz zawiadomienia o terminie rozpoczęcia robót budowlanych we właściwym miejscowo inspektoracie nadzoru budowlanego.
Polecany artykuł:
Czy warto skorzystać z usług kierownika budowy?
To, czy chcesz skorzystać z usług kierownika budowy, czy samodzielnie chcesz przejąć jego rolę, zależy zatem tylko od Ciebie. W momencie składania zgłoszenia budowy – w przypadku braku ustanowienia kierownika budowy - składasz również oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową. Samodzielnie zatem będziesz musiał:
- pilnować zatrudnionych pracowników budowlanych,
- dopilnować zgodności wykonywanych prac z projektem,
- pilnować, czy prace przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem
- samodzielnie rozwiązywać problemy pojawiające się podczas realizacji projektu,
- posiadać lub zdobyć odpowiednią wiedzę odnośnie materiałów i technik budowlanych.
Zatrudnienie kierownika budowy łączy się nie tylko z wyższymi kosztami, ale również z przeniesieniem odpowiedzialności za prawidłowość prowadzonych na budowie prac od momentu protokolarnego przekazania miejsca realizowanego projektu domu, aż po odbiór gotowego obiektu. Przy prowadzeniu poszczególnych prac, do zadań kierownika budowy należy prowadzenie stosownej dokumentacji. Jednocześnie dba on o odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy, na czas prowadzonych działań przechowuje dokumentację związana z realizowanym przedsięwzięciem. Kierownik budowy jest odpowiedzialny za nadzorowanie terenu mu przekazanego oraz za zgodność z projektem prowadzonych prac budowlanych. Obecny na budowie kierownik może pomóc przy rozwiązaniu niespodziewanych problemów, zauważy na czas ewentualne nieprawidłowości. W razie niedopełnienia przez kierownika budowy powierzonych mu zadań, możemy wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie. Częściej jednak może się zdarzyć, że zauważając w odpowiednim momencie błędy lub niedociągnięcia, kierownik budowy uchroni nas przed zbędnymi kosztami lub utratą czasu.
Dom do 70 m2 - bez dziennika budowy
Znowelizowane prawo budowlane daje nam możliwość wyboru - prowadzić dziennik budowy, czy też z niego zrezygnować. Prowadzenie dziennika budowy to bez wątpienia dodatkowa czynność, na którą trzeba poświęcić czas. Z drugiej strony jest to dokument, który zawiera wiele istotnych informacji. Prawidłowo wypełniony dziennik budowy stanowi dokładny zapis prowadzonych podczas wznoszenia obiektu prac, stwierdzonych nieprawidłowości, wprowadzanych zmian, zapis poleceń projektanta. W przypadku pojawienia się problemu już podczas eksploatacji budynku, dziennik budowy może być pomocnym dokumentem przy określeniu jego przyczyn.
Zarówno brak konieczności zatrudnienia kierownika budowy, jak i brak obowiązku prowadzenia dziennika budowy to bez wątpienia możliwość zaoszczędzenia czasu i pieniędzy. Jednakże mogą również prowadzić do braku możliwości wykrycia nieprawidłowo wykonanych prac oraz pociągnięcia do odpowiedzialności wykonawców.
Polecany artykuł: