Osoba stawia stempel

i

Autor: gettyimages.com

Pozwolenie na budowę nie jest wieczne. Po jakim czasie trzeba się o nie ubiegać ponownie?

2024-08-01 9:05

Pozwolenie na budowę jest kluczowym dokumentem w procesie realizacji inwestycji budowlanej. Niemniej jednak, pozwolenie to ma swoją ważność i po pewnym czasie może stracić moc. W związku z tym warto wiedzieć, po jakim czasie trzeba się ubiegać o nie ponownie i jakie są zasady związane z utratą ważności pozwolenia na budowę.

Spis treści

  1. Pozwolenie na budowę - Co wpływa na termin ważności decyzji?
  2. Pozwolenie na budowę - Ile jest ważne i po jakim czasie musimy uzyskać je ponownie?

Pozwolenie na budowę to kluczowy dokument dla osób chcących wybudować dom. Jej uzyskanie wymaga zgromadzenia szeregu ważnych dokumentów oraz przeprowadzenia długiej formalnej procedury w organie administracji architektoniczno-budowlanej. Gdy urzędnicy pozytywnie rozpatrzą nasz wniosek, wydadzą decyzję i ulegnie ona uprawomocnieniu – możemy rozpocząć budowę. Pamiętajmy jednak, aby nie zwlekać zbyt długo, gdyż będzie to grozić wygaśnięciem decyzji i koniecznością ponownego przejścia całego procesu urzędowego. Ile jest ważne pozwolenie na budowę i kiedy będziemy musieli uzyskać je jeszcze raz?

Pozwolenie na budowę - Co wpływa na termin ważności decyzji?

Jeśli chcemy wznieść dom większy niż 70 m2 pow. zabudowy lub budynek usługowy, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę (sprawdź projekty domów do 70 m2). Już sam czas niezbędny do skompletowania niezbędnej dokumentacji oraz dokonania adaptacji projektu gotowego, wynosi zazwyczaj co najmniej kilka miesięcy. Gdy uda nam się już zgromadzić wymagane dokumenty wraz z projektem budowlanym, możemy złożyć je w urzędzie. To jednak nie koniec czekania. Urzędnicy na wydanie decyzji mają ustawowo 65 dni, niemniej w przypadku braków formalnych czas ten może ulec wydłużeniu. Ponadto niezbędne jest uprawomocnienie decyzji, które zazwyczaj trwa 14 dni – pod warunkiem, że żadna ze stron nie wniesie w tym czasie odwołania.

Odebraliśmy już pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę? Musimy pamiętać, że ma ona określoną ważność! Od momentu jej uprawomocnienia musimy rozpocząć prace na terenie inwestycji w ciągu 3 lat. Jeśli w tym okresie nie podejmiemy żadnych kroków w tym kierunku, decyzja wygaśnie. Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy kończyć całej budowy we wspomnianym, 3-letnim terminie. Istotne jest jedynie, aby przerwy pomiędzy kolejnymi robotami nie trwały dłużej niż 3 lata. Dzięki temu decyzja o pozwoleniu na budowę pozostanie ważna do czasu, aż zakończymy planowaną inwestycję.

Osoba stawia stempel

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Pozwolenie na budowę - Ile jest ważne i po jakim czasie musimy uzyskać je ponownie?

Jak długo trwa ważność pozwolenia na budowę? Po jego uprawomocnieniu będzie ono ważne przez okres 3 lat. Wielu inwestorów kończy w tym czasie realizację całego przedsięwzięcia, wprowadzając się do wymarzonego domu. Czasami jednak napotykają oni przeszkody, takie jak chociażby trudności finansowe czy problemy osobiste. Nierzadko uniemożliwiają im one rozpoczęcie lub dokończenie budowy, bądź generują konieczność przerwania prac na okres dłuższy niż 3 lata. W takiej sytuacji niekiedy niezbędne będzie dopełnienie formalności od nowa.

Istnieją dwa główne przypadki, gdy konieczne będzie ponowne złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Będzie ono wymagane, jeśli nie zaczęliśmy realizować prac w terminie 3 lat od uprawomocnienia się decyzji. Nowe pozwolenie musimy uzyskać także w momencie, gdy pomiędzy kolejnymi robotami zrobiliśmy więcej niż 3 lata przerwy. W obu tych sytuacjach naszym obowiązkiem będzie przygotowanie projektu budowlanego wraz z załącznikami i nowym wnioskiem, a następnie przeprowadzenie całej procedury formalnej od podstaw. Jeśli tego nie zrobimy, realizowane prace mogą zostać uznane za samowolę budowlaną – co grozi koniecznością ich legalizacji, rozbiórki lub karą grzywny.

Dostaliśmy już wymarzone pozwolenie na budowę? Zadbajmy o to, by rozpocząć roboty w ciągu trzech lat i nie robić pomiędzy nimi zbyt długich przerw. W przeciwnym razie uzyskana decyzja wygaśnie, a my sami będziemy musieli dopełnić wszelkich urzędowych formalności od nowa. W Polsce możliwe jest również wybudowanie domu bez pozwolenia na budowę. Zobacz jakie projekty domów bez pozwolenia przygotowaliśmy.

Plany budynku i kalkulator

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com