Spis treści
- Jak przeprowadzić skuteczne zabezpieczenie budowy na zimę
- Zabezpieczanie ścian i stropu na okres zimy
- Jak zadbać o stan surowy otwarty zimą?
Bez względu na porę roku, podczas której rozpoczynamy budowę naszego domu, czy będzie to wiosna, lato czy jesień – zazwyczaj konieczne będzie wstrzymanie prac na okres zimy. Aby zminimalizować ryzyko ewentualnych zniszczeń powstałych w chłodniejszym sezonie, niezamieszkany dom trzeba koniecznie odpowiednio zabezpieczyć. Co powinniśmy zrobić, aby chronić fundament, ściany, strop podczas zimy?
Jak przeprowadzić skuteczne zabezpieczenie budowy na zimę
Przed nadejściem mrozów i śniegu zdążyliśmy wykonać ławy oraz ściany fundamentowe? Zanim przerwiemy parce, warto zabezpieczyć je zgodnie z projektem izolacją przeciwwilgociową oraz izolacją termiczną. Po wykonaniu tych prac, wystarczy zasypać wykopy i przykryć wierzch ścian papą lub grubszą folią budowlaną w taki sposób, aby zwisała z obu stron. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, woda będzie swobodnie spływać po izolacji i nie zawilgoci ścian.
Jeżeli budujemy dom podpiwniczony, to przed nastaniem zimy należy wykonać również płytę stropową nad pomieszczeniami. Strop nad piwnicą, ale również posadzkę na gruncie, osłaniamy matami słomianymi lub płytami styropianowymi. Całość przykrywamy folią i obsypujemy kilkunastocentymetrową warstwą gruntu, którą usuniemy na wiosnę. Otwór na schody do piwnicy przykrywamy deskami, a otwory okienne zabijamy deskami.
Zabezpieczanie ścian i stropu na okres zimy
Jeżeli przed nastaniem zimy mamy wykonane ściany parteru i strop nad nimi, to całość zabezpieczamy tak samo jak ściany i strop nad piwnicą.
Jeżeli przed zimą wznieśliśmy ściany parteru, ale nie wykonaliśmy wieńca ani stropu – a tym bardziej dachu, musimy uchronić je przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Jeżeli budynek nie jest podpiwniczony i nie ma jeszcze wykonanych warstw posadzki, to zabezpieczenie jest stosunkowo proste. W tym celu wierzch wszystkich murów (również w otworach na okna) nakrywamy folią budowlaną i mocujemy ją za pomocą desek przybitych do pionowych płaszczyzn ścian. Znacznie trudniej zabezpieczyć budowę, gdy mamy wykonaną już piwnicę ze stropem lub ułożone są warstwy posadzki na gruncie oraz postawione ściany parteru. Woda z topniejącego śniegu zalegającego pomiędzy murami na pewno spowoduje zawilgocenie betonu oraz pustaków lub bloczków w dolnych częściach ścian, a zamarzając, może doprowadzić do ich zniszczenia. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie tymczasowego zadaszenia. Jest to stosunkowo drogie rozwiązanie. Warto więc tak zaplanować harmonogram prac, by przed nadejściem zimy zdążyć wykonać strop nad wybudowaną kondygnacją. Zabezpieczenia takiego etapu prac jest dużo prostsze i znacznie mniej kosztowne.
Jak zadbać o stan surowy otwarty zimą?
Wiele budów zostaje wstrzymanych na okres zimowy na etapie stanu surowego otwartego. To bardzo korzystny etap do przetrwania zimowej przerwy. Budynek z wykończonym dachem jest dobrze zabezpieczony przed wpływem opadów atmosferycznych. Korzystnym rozwiązaniem również jest wykonanie pełnego deskowania oraz pokrycia z papy, a dopiero wiosną ułożenie warstw wykończeniowych dachu. Przy stanie surowym otwartym otwory okienne i drzwiowe na czas zimy, zasłaniamy za pomocą grubej folii naciągniętej na drewniane ramy lub zabijamy je deskami.
W najlepszej sytuacji jesteśmy, gdy nasz dom, przed nadejściem zimy ma już osadzone wszystkie okna i drzwi. Wtedy nie musimy już w żaden sposób chronić go przed wpływem wilgoci czy mrozu. Możemy natomiast rozważyć zastosowanie zabezpieczeń antykradzieżowych. Przydatne będą kamery monitoringu czy tymczasowe czujniki antywłamaniowe, których uruchomienie powiadomi mobilną agencję ochrony mienia.
Stosowne zabezpieczenie budowy na okres zimy to istotny element prawidłowo prowadzonej budowy. Poświęcając trochę czasu i pracy zyskamy pewność, że fundamenty, mury czy strop budynku nie zostaną uszkodzone przez silny mróz, wodę lub zalegający śnieg. Dzięki temu wraz z nadejściem wiosny będziemy mogli bez zbędnych przeszkód kontynuować przerwane roboty budowlane.