Spis treści
- Projekt domu z dobrej pracowni
- Wykwalifikowana ekipa budowlana
- Materiały budowlane używane do wznoszenia konstrukcji domu
Budowa domu to niemały wydatek dla większości inwestorów. Wielu z nich poszukuje więc sposobów na ograniczenie kosztów. Choć pewne kwoty możemy zaoszczędzić wykonując prace samodzielnie bądź decydując się na tańsze materiały wykończeniowe, są takie elementy, na które nie warto żałować środków finansowych. Na czym nie powinniśmy oszczędzać podczas budowy domu?
Projekt domu z dobrej pracowni
Jednym z pierwszych, poważniejszych wydatków jest zakup projektu domu. Koszt projektu gotowego zaczyna się od kilku tysięcy złotych, do tego należy doliczyć koszty adaptacji projektu, jednak cena projektu wykonanego na indywidualne zamówienie może sięgać kilkunastu a niekiedy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Profesjonalny projekt budowlany to element każdej inwestycji, na którym nie warto oszczędzać. Projekty gotowe są opracowywane przez architektów z dużym doświadczeniem. Decydując się na projekt indywidualny również warto sprawdzić opinie o pracowni, w której go zamawiamy. Dzięki współpracy z doświadczonym architektem zyskamy pewność, że otrzymamy starannie dopracowany dokument, zgodny z aktualnym prawem budowlanym i branżową wiedzą oraz, co równie ważne, z funkcjonalnie rozplanowanym wnętrzem. Dobrze przygotowany projekt domu pozwoli, na kolejnych etapach, uniknąć poważnych błędów budowlanych.
Przeczytaj także: Jakie są plusy i minusy projektów na indywidualne zamówienie?
Polecany artykuł:
Wykwalifikowana ekipa budowlana
Środków finansowych nie warto żałować także na wykwalifikowaną ekipę. Prace takie, jak wykonanie trwałych, dobrze zaizolowanych fundamentów, ścian, elementów konstrukcyjnych, solidnego pokrycia dachowego, ulegających zakryciu instalacji czy estetycznych tynków wymagają bowiem posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Skutki błędów popełnionych podczas realizacji tych prac będą szybko zauważalne, a naprawa tych błędów może być bardzo trudna i kosztowna. Wyspecjalizowana ekipa zna swoją wartość i jest ceniona w branży, co może wpływać na koszty jej zatrudnienia. Nawiązując współpracę z polecaną firmą znacząco zwiększymy jednak szanse na sprawne i bezproblemowe zrealizowanie robót oraz najwyższą trwałość naszego wymarzonego domu. Warto więc wybrać droższą, ale sprawdzoną ekipę, by w przyszłości uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z naprawą błędów budowlanych. Pamiętajmy też, że dobra ekipa nie zawsze ma wolne terminy, często trzeba na nią poczekać. Z tego względu warto już wcześniej zarezerwować termin i podpisać umowę.
Polecany artykuł:
Materiały budowlane używane do wznoszenia konstrukcji domu
Kolejnym elementem, na którym nie powinniśmy oszczędzać, są materiały budowlane wykorzystywane do wzniesienia bryły obiektu. Szczególnie ważny będzie wybór dobrych jakościowo produktów nie tylko na samą konstrukcję domu, ale przede wszystkim zastosowanie wysokiej klasy materiałów izolacyjnych, pokrycia dachowego czy stolarki okiennej i drzwiowej. Są one w dużej mierze odpowiedzialne za trwałość, bezpieczeństwo oraz oszczędność kosztów przyszłej eksploatacji całego budynku, służąc nam przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Nie należy oszczędzać wybierając system ogrzewania domu. Już na etapie projektu warto rozważyć różne opcje, poradzić się specjalistów, którzy pomogą nam dobrać optymalne rozwiązanie.
Realizując wybrany projekt domu, możemy natomiast zdecydować się na zastosowanie tańszych elementów wykończeniowych. Jeżeli w późniejszym czasie, przy okazji remontu, będziemy chcieli wymienić je na te wyższej jakości, nie będzie to dla nas problematyczne.
Budując własny dom, musimy być przygotowani na spore wydatki. Taki obiekt będzie jednak służyć nam przez wiele kolejnych lat – stąd nie warto żałować pieniędzy na jego solidne wykonanie. Oszczędności nie szukajmy przy zamawianiu projektu domu, wyborze sprawdzonej ekipy czy zamawianiu materiałów budowlanych. Aby nie nadwyrężyć rodzinnego budżetu, zrezygnujmy raczej z drogiego wykończenia i umeblowania. Stosując się do tych rad, wzniesiemy trwały, komfortowy i ekonomiczny w eksploatacji budynek mieszkalny, którego standard wnętrza – w razie potrzeby – podniesiemy w późniejszym czasie.