Pracownik budowlany myjący narzędzia na placu budowy

i

Autor: gettyimages.com Pracownik budowlany starannie myje narzędzia na placu budowy, co jest kluczowe dla zachowania wysokich standardów pracy i bezpieczeństwa. Widoczna troska o czystość sprzętu odzwierciedla profesjonalizm i zaangażowanie w projekt budowlany.

Jak zorganizować wodę na terenie budowy domu?

2024-09-03 14:45

Dostęp do wody na placu budowy jest kluczowy zarówno dla pracowników, jak i dla realizacji wielu etapów budowy. W tym artykule przedstawimy, jak skutecznie zorganizować wodę na terenie budowy domu, aby prace przebiegały sprawnie i bez zakłóceń.

Spis treści

  1. Skąd wziąć wodę na budowę?
  2. Tymczasowa woda na budowie
  3. Woda na budowę z beczkowozu

Tuż obok prądu, woda to drugie z najważniejszych mediów na budowie. Wykorzystywana do rozrabiania zapraw, podlewania świeżego betonu czy mycia narzędzi, jest zużywana na terenie inwestycji w znacznych ilościach. Planując rozpoczęcie przedsięwzięcia, warto zawczasu zadbać o wodę na budowie. Nierzadko bowiem jej doprowadzenie z sieci potrafi zająć wiele miesięcy. Jakie są możliwości zorganizowania wody na terenie robót budowlanych?

Skąd wziąć wodę na budowę?

Najprostszym sposobem, aby posiadać wodę na budowie, jest podłączenie posesji do wodociągu. Większość działek położonych na obszarach zurbanizowanych posiada dostęp do takiej sieci. Można z niej korzystać w okresie wznoszenia i wykańczania obiektu, jak również w trakcie jego późniejszej eksploatacji. Na terenie miejskim sieć wodociągowa zazwyczaj znajduje się w bliskim sąsiedztwie wielu posesji, biegnie w drodze gminnej. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja będzie na obszarach wiejskich, gdzie wodociąg może być zlokalizowany w większym oddaleniu. W takiej sytuacji doprowadzenie wody do działki będzie nieco bardziej kłopotliwe.

Alternatywą dla korzystania z wodociągu jest wykopanie własnej studni. Najlepiej jest wykonać studnie o głębokości nie przekraczającej 30 metrów, oraz z poborem wody nie przekraczającym 5 m3 na dobę. W takiej sytuacji nie będą wymagane są żadne formalności. Jeżeli natomiast studnia będzie miała większą głębokość niż 30 m, lub pobór wody będzie większy niż 5 m3/dobę, to trzeba będzie zgłosić zamiar wykopania studni oraz uzyskać pozwolenie wodno prawne.

Przygotowanie takiego ujęcia jest stosunkowo szybkie i nieskomplikowane, a w przypadku studni kopanych – także niedrogie. Musisz mieć jednak na uwadze, że woda na budowę ze studni może być dość zanieczyszczona, i będzie wymagać zastosowania odpowiedniej filtracji przed jej użyciem.

Pracownik budowy myje dłonie

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Tymczasowa woda na budowie

Chcesz uniknąć kopania studni na działce? Weź pod uwagę możliwość skorzystania z tymczasowego przyłącza. Polega ono na połączeniu rury serwisowej, wiodącej od istniejącej sieci (np. za pomocą hydrantu) na teren działki. Po zakończeniu robót związanych ze wznoszeniem i wykańczaniem obiektu, przyłącze tymczasowe będzie zlikwidowane. Należy pamiętać o podpisaniu stosownej umowy oraz montażu zestawu licznikowego.

Kwestią problematyczną może być tutaj fakt samego doprowadzenia wody na budowę. Zadaniem gminy jest zapewnienie dostępu do sieci wodociągowej – jest ono jednak warunkowe, a nie obligatoryjne. Może zatem zdarzyć się, że gmina nie wyposaży każdej nieruchomości w to medium lub nawet odmówi wykonania przyłącza na swój koszt. W takiej sytuacji pozostaje dopilnować doprowadzenia wodociągu do posesji we własnym zakresie, dokonując niezbędnych opłat oraz uwzględniając obowiązkowe wymogi techniczne.

Pracownik budowlany myjący narzędzia na placu budowy

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Woda na budowę z beczkowozu

Ostatnim rozwiązaniem, które pozwoli na posiadanie wody na budowie, jest jej dowożenie na teren inwestycji. W tym celu możesz skorzystać ze specjalistycznych beczkowozów, choć samo ich znalezienie może nie należeć do najłatwiejszych. Większość tego typu pojazdów jest bowiem wykorzystywanych do wywozu nieczystości – nie nadając się do późniejszego transportu wody.

Alternatywą jest zorganizowanie czystej plastikowej beczki – tzw. mausera – o pojemności 1000 litrów. Umieszczona na specjalnej przyczepie, po napełnieniu może być dowożona na plac budowy za pomocą ciągnika lub innego pojazdu wyposażonego w hak. Sposób ten wymaga nieco dobrej woli od okolicznych mieszkańców, którzy pozwolą na nalewanie wody do zbiornika ze swojego ujęcia oraz pomogą w jego transporcie. Musisz przy tym pamiętać, że podczas prowadzenia robót wymagających dużej ilości wody, niezbędne będzie odpowiednio częstsze uzupełnianie beczki. 

Jak zorganizować wodę na budowie? Możliwości jest kilka. Najwygodniejszą z nich jest skorzystanie z przyłącza sieciowego, które dostarczy nieograniczoną ilość wody o odpowiedniej jakości. Gdy w Twojej okolicy nie ma wodociągu, pozostanie Ci wykopanie studni bądź dowożenie wody za pomocą beczkowozu lub specjalnego zbiornika. Zorientuj się zatem odpowiednio wcześnie, jakie opcje są do wyboru i zadbaj o doprowadzenie wody na teren inwestycji z niezbędnym wyprzedzeniem.

Beczkowóz z podłączoną rurą

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com