Osoba pracująca przy budowie domu

i

Autor: gettyimages.com

9 najczęstszych błędów przy budowie domu

2024-07-08 15:00

Budowa domu to jedno z największych przedsięwzięć w życiu. Jednak nawet najlepiej zaplanowany projekt może napotkać na wiele pułapek i wyzwań. Aby uchronić się przed kosztownymi błędami, warto wiedzieć, jakie są najczęstsze problemy, z którymi spotykają się inwestorzy. Oto dziewięć najczęstszych błędów przy budowie domu oraz sposoby, jak ich uniknąć.

Spis treści

  1. Błędy przy budowie domu na etapie tyczenia budynku
  2. Niezabezpieczenie obiektu przed wilgocią
  3. Nieprawidłowo wykonane szalunki
  4. Niewłaściwe wylewanie betonu
  5. Błędy w czasie układania nadproży
  6. Nieodpowiednie wykonanie stropu
  7. Pomyłki podczas przygotowywania więźby
  8. Błędy przy budowie domu podczas jego zadaszania
  9. Nieprawidłowy montaż stolarki

Rozpoczynasz swoją przygodę z budową? Niemal na każdym jej etapie mogą pojawić się sytuacje, których skutkiem będą mankamenty w konstrukcji lub wykończeniu obiektu. Ich przyczyną są najczęściej błędy wykonawcze, a niekiedy także wady w dokumentacji projektowej. Zamiast na własnej skórze doświadczyć kosztownych niedociągnięć, lepiej skorzystać z doświadczenia innych osób, które realizację inwestycji mają już za sobą. Jakich błędów nie popełnić przy budowie domu?

Błędy przy budowie domu na etapie tyczenia budynku

Wyznaczenie zarysu budynku należy przeprowadzić przed rozpoczęciem prac ziemnych bądź po przygotowaniu wykopu. Bez względu na wybraną metodę, przed wylaniem betonu wskazane jest ponowne sprawdzenie wytyczenia. Dzięki temu zyskasz pewność, że budynek jest posadowiony we właściwym miejscu oraz unikniesz konieczności kłopotliwych poprawek lub zamawiania projektu zamiennego.

Niezabezpieczenie obiektu przed wilgocią

Część inwestorów nie przykłada odpowiedniej wagi do izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Tymczasem jej brak negatywnie wpływa na trwałość budynku, prowadząc do zawilgocenia ścian i piwnic. Z tego względu koniecznie zadbaj o staranne wykonanie izolacji pionowej i poziomej za pomocą odpowiednich materiałów.

Nieprawidłowo wykonane szalunki

Elementy żelbetowe znajdują się w wielu miejscach budynku – począwszy od fundamentów, aż po elementy wieńczące strefę dachową. Błędne zazbrojenie,  nieodpowiednie przygotowanie szalunków może wpłynąć na zmniejszenie wytrzymałości elementu konstrukcyjnego a w konsekwencji doprowadzić do pękania ścian czy też stropów w trakcie użytkowania budynku.

Pamiętaj! Dopilnuj aby kierownik budowy sprawdził poprawność ich wykonania jeszcze przed rozpoczęciem betonowania.

Osoba z młotkiem buduje dach

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Niewłaściwe wylewanie betonu

Jakich błędów nie popełnić przy budowie domu? Warto wymienić tu dobór nieodpowiedniej klasy betonu, nieodpowiednie jego zagęszczenie po wylaniu oraz brak pielęgnacji w pierwszych dniach wiązania betonu. Takie nieprawidłowości to prosta droga do obniżenia wytrzymałości elementów oraz powstania rys skurczowych.

Błędy w czasie układania nadproży

Jeśli wybierzesz prefabrykowane nadproża, zadbaj o ich właściwe usytuowanie oraz zapewnienie im odpowiedniego podparcia na murze. Zbyt male może doprowadzić do uginania się nadproża oraz powstawania rys na ścianie w jego pobliżu.

Nieodpowiednie wykonanie stropu

Błędem przy budowie domu jest niewłaściwe przygotowanie szalunków pod strop, nieprawidłowe wykonanie jego zbrojenia oraz brak pielęgnacji. Takie zaniedbania mogą doprowadzić do nadmiernego uginania się płyty oraz pojawiania pęknięć na jego powierzchni.

Betoniarka i ściany budynku

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Pomyłki podczas przygotowywania więźby

Zmniejszanie przekrojów elementów więźby, rezygnacja z części z nich lub brak staranności przy wykonaniu połączeń to najczęstsze nieprawidłowości. Mogą one wywołać osłabienie nośności i sztywności konstrukcji, nieprawidłową pracę całej więźby dachowej, co w konsekwencji może prowadzić do katastrofy budowlanej.

Błędy przy budowie domu podczas jego zadaszania

Zmiana pokrycia dachowego, a w szczególności zwiększenie jego ciężaru  bez konsultacji z projektantem to nierzadkie błędy inwestorów i wykonawców.  Można oczywiście zmienić materiał pokryciowy na lżejszy bez konsekwencji, natomiast w druga stronę nie. Spowoduje to przekroczenie stanów granicznych nośności konstrukcji, a to już jest bardzo poważny błąd wykonawczy.  Innym błędem jest niedopasowanie materiału pokryciowego do kąta nachylenia połaci co może spowodować  pogorszenie szczelności zadaszenia.

Nieprawidłowy montaż stolarki

Ostatnim, ale równie częstym niedociągnięciem jest niepoprawny montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Zbyt mała liczba łączników, ich niedopasowanie do podłoża oraz duże rozbieżności pomiędzy wymiarami otworów a stolarki mogą prowadzić do jej deformacji, braku szczelności.

Jakich błędów nie popełnić przy budowie domu? Ich lista jest naprawdę długa. Wystarczy jednak poświęcić nieco czasu i uwagi podczas wykonywania newralgicznych elementów konstrukcji, aby zminimalizować ryzyko nieprawidłowości i związanych z nimi negatywnych skutków.

Osoba pracująca przy budowie domu

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com