Spis treści
- Domy szkieletowe w systemie niemieckim (ciężkim) – czym się cechują?
- Drewno BSH a KVH - czym się różnią i do czego są wykorzystywane?
- Dom szkieletowy niemiecki – jakie są jego zalety?
Nieustannie rozwijająca się branża budownictwa przyczynia się do powstawania coraz to nowszych i lepszych technologii wznoszenia domów. Mają one na celu ograniczenie kosztów przedsięwzięcia, poprawę estetyki obiektów, a dodatkowo skrócenie czasu ich budowy oraz podniesienie energooszczędności. Doskonałym przykładem łączącym wszystkie te cechy jest dom szkieletowy niemiecki. Czym się charakteryzuje, jakie są jego zalety oraz czym różnią się rodzaje drewna wykorzystywane podczas jego realizacji?
Domy szkieletowe w systemie niemieckim (ciężkim) – czym się cechują?
Szkieletowy budynek mieszkalny wzniesiony w systemie niemieckim posiada kilka charakterystycznych cech, wyróżniających go na tle innych metod. Przede wszystkim jest to system prefabrykowany, czyli na budowę przyjeżdżają gotowe elementy ścian i stropów, w związku z czym budynek może być złożony w kilka dni. Ściany montowane są na płycie fundamentowej. Nie stosuje się w tym systemie tradycyjnego fundamentowania w formie ław i stóp fundamentowych.
Kolejną cechą jest wykorzystanie litego drewna KVH na belki stanowiące konstrukcję ścian i stropów. Belki z reguły mają większe przekroje niż w tradycyjnym kanadyjczyku. Ich przekrój wynosi zazwyczaj 6x14 lub 6x16 cm. Na zewnątrz i od wewnątrz słupów mocowana jest podwójna warstwa płyt OSB, zarówno w ścianach elewacyjnych, jak i działowych. Na stropie wylewana jest szlichta betonowa. Ze względu na większe przekroje więźby dachowej, można zastosować w tym domu dachówkę cementową lub ceramiczną.
Domy szkieletowe w systemie niemieckim są droższe w realizacji niż ich kanadyjskie czy skandynawskie odpowiedniki. Jest to związane między innymi z zastosowaniem solidnych prefabrykowanych elementów ścian, stropu i dachu, a także koniecznością użycia wyspecjalizowanego sprzętu i zatrudnienia wykwalifikowanego personelu. Na ostateczny koszt wpływa także rodzaj drewna użyty do konstrukcji obiektu, koszty związane z transportem elementów prefabrykowanych na plac budowy oraz koszty montażu z wykorzystaniem dźwigu.
Polecany artykuł:
Drewno BSH a KVH - czym się różnią i do czego są wykorzystywane?
Dom szkieletowy w systemie niemieckim jest zazwyczaj wznoszony z drewna KVH, pochodzącego z drzew sosnowych lub świerkowych. To specjalnie przetworzony materiał konstrukcyjny, który dzięki odpowiedniemu suszeniu i obróbce cechuje się wysoką jakością i jednorodnością. Drewno KVH jest najczęściej wykorzystywane do konstrukcji szkieletowych, elementów nośnych czy ram dachowych, a więc fragmentów budynku wymagających maksymalnej nośności i stabilności.
Drugim typem materiału stosowanym podczas wznoszenia obiektów w systemie niemieckim jest drewno BSH. Jest ono klejone warstwowo, co pozwala na wyeliminowanie słabych punktów naturalnego drewna, a jednocześnie uzyskanie elementów odpowiednio wytrzymałych. Drewno BSH jest wykorzystywane do tworzenia wielkogabarytowych konstrukcji nośnych, łuków, fragmentów dekoracyjnych oraz belek stropowych o dużej rozpiętości.
Dom szkieletowy niemiecki – jakie są jego zalety?
Budowa domu szkieletowego w technologii niemieckiej wymaga zachowania niezwykłej precyzji – przekładającej się na stabilność i szczelność całego obiektu. Zminimalizowanie ilości mostków termicznych w połączeniu z grubą warstwą termoizolacji sprawia, że budynek taki jest energooszczędny oraz łatwy do ogrzania. Dzięki zastosowaniu solidnych i ciężkich materiałów, obiekt wyróżnia się doskonałą sztywnością i trwałością.
Dom szkieletowy niemiecki posiada strop o grubości sięgającej 40 cm oraz masywne ściany, które skutecznie wygłuszają dźwięki – zarówno te pochodzące z zewnątrz, jak i z poszczególnych pomieszczeń. Jego realizacja w przypadku pełnej prefabrykacji zajmuje zaledwie kilka dni. Inwestor po upływie 3 - 4 miesięcy od podpisania umowy może otrzymać klucze do swojego wymarzonego domu. Budynek nie wymaga osuszania ani sezonowania. Można od razu się wprowadzić. Warto wspomnieć również o czystości na placu budowy, związanej z ograniczoną ilością odpadów podczas wznoszenia konstrukcji.
Polecany artykuł:
Inwestorzy zainteresowani technologią szkieletową, chcący wybudować solidny dom powinni zdecydować się na system niemiecki. To ciekawa alternatywa dla popularnych „kanadyjczyków”, jak również tradycyjnej technologii murowanej. Wymaga ona jednak zatrudnienia wykwalifikowanej i doświadczonej ekipy, która zagwarantuje bezbłędny montaż prefabrykatów, oraz zapewni szczelność i wytrzymałość całego obiektu.
Jeśli interesują Cię domy wykonane w technologii drewnianej zachęcamy do odwiedzenia kolekcji projekty domów drewnianych, w której znajdziesz prawie 500 gotowych różnorodnych projektów domów.