Projekt domu Ara 81 (1903)

i

Autor: PRacownia projektowa Archeton Nowoczesny dom z wysokim dachem i elewacją wykonaną z naturalnego drewna. Duże przeszklenia tworzą otwartą przestrzeń między wnętrzem a ogrodem. Całość otoczona zielenią i roślinnością ozdobną, tworząc harmonijną kompozycję z naturą.

Budowa energooszczędnego domu – na co zwrócić uwagę?

2025-04-03 16:00

W dzisiejszych czasach dla wielu inwestorów kluczowe znaczenie ma energooszczędność planowanego domu. Przekłada się ona między innymi na na niższe koszty eksploatacji i łatwość ogrzewania budynku, a także mniejsze obciążenie dla środowiska. Co dokładnie należy wziąć pod uwagę?

Spis treści

  1. Dobór najlepszego projektu domu
  2. Materiały na dom energooszczędny
  3. Instalacje w energooszczędnym domu

Dla współczesnych inwestorów energooszczędność przyszłego domu ma ogromne znaczenie. Dzięki niej budynek jest łatwiejszy do ogrzania i tańszy w utrzymaniu, a dodatkowo – nie generuje on negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Aby zoptymalizować efektywność energetyczną obiektu, należy koniecznie pamiętać o kilku istotnych kwestiach już na etapie formalności przed budową. Na co zwrócić uwagę?

Dobór najlepszego projektu domu

Pierwsze kroki w kierunku poprawy energooszczędności nowo powstającego budynku mieszkalnego można podjąć już na etapie tworzenia projektu. Pewne koncepcje budynków cechują się niskoemisyjnością, tak pożądaną przez osoby planujące budowę. Aby dom był energooszczędny, warto wybrać plan architektoniczny o prostej bryle i zadaszeniu. Bez względu na technologię wykonania, należy zadbać o to, by straty cieplne przez wszystkie przegrody były jak najmniejsze.

Kolejnym rozwiązaniem jest zapewnienie możliwie jak najlepszej szczelności powietrznej. Po zapewnieniu powyższych parametrów warto zwrócić uwagę na usytuowanie budynku względem stron świata. Wykorzystanie ekspozycji południowej umożliwia pozyskanie ok. 25-30% niezbędnej energii grzewczej w ciągu roku. Od północy warto natomiast zaplanować sypialnie czy strefę gospodarczą z mniejszymi oknami, minimalizującymi straty ciepła.

Projekt domu Hana

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Materiały na dom energooszczędny

Energooszczędny dom najlepiej wznieść z materiałów posiadających dużą masę termiczną np. bloczki z betonu komórkowego czy silikaty. Skutecznie pochłaniają one oraz magazynują energię cieplną, dłużej zatrzymując ciepło w budynku oraz ograniczając jego zapotrzebowanie na ogrzewanie. Coraz częściej spotykanym materiałem budowlanym o dobrych parametrach są kształtki styropianowe do połączenia z betonem -  szalunek tracony ICF, które dzięki dobrej termoizolacji redukują ilość mostków termicznych.

Wspomniana izolacja termiczna jest bardzo ważna, zapobiega wychładzaniu się obiektu w zimie oraz jego przegrzewaniem w sezonie letnim. Musi ona obejmować ściany, podłogi oraz dach, a w niektórych przypadkach – także przegrody wewnętrzne. Jej wymaganą grubość określa się na podstawie poszczególnych parametrów danego materiału i przegrody, którą izoluje.

Murowanie ściany z bloczków betonowych

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Instalacje w energooszczędnym domu

Omawiając budowę domu energooszczędnego, warto zwrócić uwagę na zastosowane w jego wnętrzu instalacje i urządzenia. Oprócz podstawowych instalacji – elektrycznej,  wodno-kanalizacyjnej czy grzewczej, budynek mieszkalny warto wyposażyć w alternatywne źródła zasilania, takie jak instalacja fotowoltaiczna czy kolektory słoneczne. Panele fotowoltaiczne posłużą do wytworzenia energii elektrycznej ze słońca, a kolektory słoneczne – umożliwią ogrzanie wody użytkowej bez konieczności korzystania z grzałek na prąd czy kotła grzewczego.

W energooszczędnym domu można zamontować pompę ciepła, która pozwoli tanim kosztem zwiększać temperaturę we wnętrzach – zwłaszcza wtedy, gdy będzie ona zasilana przez fotowoltaikę. Godnym polecenia rozwiązaniem jest także wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Dzięki niej ze zużytego powietrza usuwanego na zewnątrz odzyskiwane będzie ciepło, które następnie zostanie ponownie wykorzystane do ogrzania powietrza doprowadzanego do pomieszczeń. Sprawdź kolekcję projekty domów energooszczędnych w której znajduje się ponad 700 gotowych projektów domów.

Planujesz wznieść energooszczędny dom? Dopilnuj aspektów odpowiedzialnych za jego właściwości już na etapie wyboru koncepcji. Odpowiedni plan architektoniczny, zrealizowany z użyciem materiałów o dobrych parametrach izolacyjnych oraz wyposażenie budynku w innowacyjne instalacje pozwolą na zminimalizowanie strat ciepła, a w konsekwencji – wyraźnie zmniejszą wysokość comiesięcznych rachunków.

Nowoczesny dom z panelami fotowoltaicznymi na dachu

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com