Spis treści
Osoby planujące budowę domu stoją przed trudnym wyborem, czy kupić gotowy projekt – czy też zlecić wykonanie projektu na indywidualne zamówienie. Oba te rozwiązania mają wiele zalet, jednak nie brakuje im także pewnych wad, które warto rozważyć przed dokonaniem ostatecznej decyzji. Co zatem wybrać?
Gotowy projekt domu – zalety i wady
Na rynku znajdziesz tysiące projektów architektonicznych dostępnych od ręki. Daje to niemal nieograniczony wybór i pozwala łatwo dopasować idealne rozwiązanie. Wybierając gotowy projekt domu, możesz zawczasu zapoznać się z jego docelowym wyglądem – wizualizacjami, a nierzadko także zdjęciami z realizacji. W procesie adaptacji możliwe będzie również naniesienie niezbędnych modyfikacji, które pozwolą dopasować budynek do wymogów lokalnego prawa i przyszłych mieszkańców. Decydując się na to rozwiązanie, znacząco przyspieszysz etap projektowy wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ważnym atutem jest także przystępna cena zakupu gotowego projektu domu, która jest sporo niższa, niż koszt przygotowania projektu na indywidualne zamówienie.
Przejdźmy jednak do wad. Podstawowym minusem projektów gotowych jest ich powtarzalność. Wiele pośród nich, wymaga dokonania zmian, umożliwiających lepsze zaspokojenie potrzeb domowników. Czasami generuje to konieczność pójścia na kompromis i zaakceptowania obecnego całokształtu. Aby skorzystać z projektu gotowego należy posiadać działkę o odpowiednich parametrach (wymiarach). W przypadku wyjątkowo wąskich, nieustawnych tzw trudnych działek, niemożliwe może okazać się dopasowanie do nich gotowego projektu domu. Wtedy trzeba się liczyć z większymi kosztami przygotowania projektu indywidualnego (sprawdź projekty domów małych i tanich).
Polecany artykuł:
Projekt domu od architekta – plusy i minusy
Inwestorzy, którym zależy na maksymalnym dopasowaniu wyglądu i funkcjonalności budynku do własnych potrzeb, mogą zdecydować się na projekt domu bezpośrednio u architekta. Taki projekt jest przygotowywany od podstaw, po ustaleniu wymogów przyszłych mieszkańców i ich budżetu. Dzięki doświadczeniu i wiedzy projektanta możliwe jest połączenie wizji inwestorów z kwestiami technicznymi i prawnymi, a w konsekwencji – stworzenie wymarzonego domu trwałego, wygodnego oraz energooszczędnego. Projekt domu od architekta pozwala uwzględnić wszystkie potrzeby domowników – zarówno te ogólne, jak i te bardziej szczegółowe. Jego twórca bierze pod uwagę również indywidualne predyspozycje działki: jej kierunek względem stron świata, wielkość, ukształtowanie terenu czy otoczenie.
Jakie będą minusy projektu architektonicznego na indywidualne zamówienie? Przede wszystkim koszt jego przygotowania, który przewyższa cenę zakupu projektu gotowego. Warto mieć jednak na uwadze, że projekt domu od architekta nie wymaga adaptacji, co sprzyja pewnym oszczędnościom. Kolejnym aspektem będzie czas oczekiwania na opracowanie planu. Zazwyczaj jego stworzenie od podstaw wymaga kilku miesięcy pracy, stąd rozwiązanie to jest polecane raczej dla osób, którym nie spieszy się z realizacją inwestycji. Dla niektórych osób wadą będzie również brak możliwości obejrzenia domu w rzeczywistości, zanim rozpocznie się jego budowa.
Co wybrać – gotowy projekt domu czy projekt na indywidualne zamówienie?
Oba te rozwiązania posiadają szereg zalet, przemawiających za ich popularnością. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, zwróć również uwagę na wady każdej z tych propozycji. Dzięki temu zyskasz pewność, że nowo wybudowany obiekt mieszkalny skutecznie zaspokoi potrzeby domowników – zarówno te dotyczące wyglądu i układu wnętrz, jak również funkcjonalności i energooszczędności.
Polecany artykuł: