GettyImages-484324489

i

Autor: gettyimages.com

Rysunki szczegółowe projektów domów – czym są i do czego służą?

2024-06-13 12:17

Rysunki szczegółowe nieodłączną część projektu architektonicznego. Bez nich realizacja inwestycji mogłaby napotkać wiele problemów technicznych i organizacyjnych. W tym artykule wyjaśnimy, czym są rysunki szczegółowe projektów domów i jakie mają znaczenie w procesie budowy.

Spis treści

  1. Czym właściwie są rysunki szczegółowe?
  2. Do czego przydatne będą rysunki szczegółowe?

Przeglądając stronę MURATORA z ofertą projektów gotowych znajdziemy zakładkę “Rysunki szczegółowe - Zamów bezpłatnie. Poznaj szczegóły techniczne projektu pobierając rysunki w pdf.” Zamawiając takie rysunki, inwestor otrzyma cenne informacje. Co dokładnie zawierają rysunki szczegółowe? Czym są te rysunki i do czego służą?

Czym właściwie są rysunki szczegółowe?

Rysunki szczegółowe można zamówić dla każdego obiektu. Zakładka zamówienia dostępna jest po wejściu na stronę danego projektu. Zamawiając rysunki szczegółowe otrzymamy podstawowe rysunki z projektu architektoniczno - budowlanego, są one jednak zabezpieczone przed wykorzystaniem niezgodnym z przeznaczeniem - poprzez odpowiednie adnotacje. Otrzymamy więc rzuty wszystkich kondygnacji oraz charakterystyczne przekroje. Niekiedy do rysunków szczegółowych załączany jest również rzut więźby dachowej. 

Czym te rysunki różnią się od rysunków poglądowych widocznych na stronie gotowych projektów domów? Znajdziemy na nich zdecydowanie więcej informacji. Rysunki są szczegółowo zwymiarowane. Na rzutach kondygnacji można sprawdzić dokładne wymiary pomieszczeń, odległości między ścianami, wymiary okien i otworów drzwiowych, grubości ścian.Takie informacje ułatwią zaplanowanie aranżacji salonu, jadalni, kuchni czy sypialni. Jeżeli chcemy wprowadzić zmiany w układzie pomieszczeń, to na rysunkach szczegółowych sprawdzimy, które ściany są działowymi, a które konstrukcyjnymi. Rzut więźby dachowej pozwoli nam sprawdzić rozmieszczenie okien połaciowych czy rozstaw jętek i krokwi lub słupów konstrukcji dachu. W pakiecie otrzymamy również przekroje budynku. Obrazują one charakterystyczne elementy konstrukcji od fundamentów aż po dach – m.in. warstwy podłóg i stropów czy sposób połączeń ścian z dachem. Prócz tego z przekroju odczytamy wysokość całego obiektu i poszczególnych kondygnacji, sprawdzimy na jakim poziomie znajdują się zaprojektowane gzymsy i okapy, jaki jest kąt nachylenia połaci dachowych.

GettyImages-484324489

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Do czego przydatne będą rysunki szczegółowe?

Rysunki szczegółowe to pomocny element podczas wybierania projektu gotowego. Pomogą one sprawdzić, czy zmieścimy się w poszczególnych pomieszczeniach z zaplanowaną aranżacją, czy zmieścimy w nowym domu wszystkie niezbędne dla naszej rodziny funkcje. Być może posiadamy jakieś nietypowe, duże meble, które chcielibyśmy przenieść do nowego domu. Wcześniej trzeba koniecznie sprawdzić, czy znajdziemy w nowych wnętrzach odpowiednie dla nich miejsce. 

Z rysunków szczegółowych dowiemy się jakie są wymiary całego budynku, ale również poszczególnych pomieszczeń. Ponieważ na rysunkach tych znajduje się większość informacji, które standardowo zawiera projekt architektoniczno-budowlany, mogą być one również podstawą do wstępnych rozmów z wykonawcami budynku. Będą pomocne przy określaniu wstępnych, szacunkowych kosztów budowy. Mogą też być podstawą do rozmów z architektem, który będzie przeprowadzał adaptację projektu. Na podstawie takich rysunków możemy skonsultować z architektem możliwości zmian w projekcie, np. możliwość przestawienia poszczególnych ścianek. Są to informacje niezwykle ważne, warto je sprawdzić jeszcze przed zakupem projektu.

Wybieramy projekt gotowy domu? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z rysunkami szczegółowymi z projektów, których zakup rozważamy. Rysunki te będą istotne nie tylko dla wykonawców robót, ale także dla nas samych. Umożliwią nam bowiem lepsze zapoznanie się z wymiarami czy konstrukcją obiektu, ułatwiają podjęcie właściwej decyzji dotyczącej wyboru najbardziej odpowiedniego projektu.

EC407

i

Autor: Murator Murator