Spis treści
- 1. Brak określonych oczekiwań odnośnie lokalizacji działki
- 2. Niesprawdzenie stanu prawnego nieruchomości
- 3. Brak zapoznania się z MPZP lub WZ
- 4. Nieprzyjrzenie się najbliższej okolicy
- 5. Niedopasowanie wielkości działki do własnych potrzeb
- 6. Brak badań geotechnicznych terenu
- 7. Wybór działki o nietypowym kształcie
- 8. Brak mediów w pobliżu posesji
- 9. Nieodpowiednia orientacja względem stron świata
- 10. Nieznajomość kosztów związanych z zakupem
Decyzja o zakupie działki powinna być niezwykle starannie przemyślana. W końcu to na niej powstanie dom, który będzie służył swoim mieszkańcom przez wiele kolejnych lat. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie, warto zawczasu poznać najczęstsze błędy popełniane przez inne osoby poszukujące terenu pod budowę. Dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem unikniesz podobnych pomyłek, a w konsekwencji zaoszczędzisz swój czas, nerwy, a nierzadko także i pieniądze. Na co trzeba uważać?
1. Brak określonych oczekiwań odnośnie lokalizacji działki
Aby zakupiona działka w pełni spełniała potrzeby użytkowników musisz zastanowić się, jaka jej lokalizacja będzie odpowiednia. Weź pod uwagę bliskość placówek edukacyjnych, sklepów i przychodni, a także czas dojazdu do pracy.
2. Niesprawdzenie stanu prawnego nieruchomości
Przed podpisaniem umowy przedwstępnej, koniecznie skontroluj stan prawny nieruchomości. Wystarczy, że obecny właściciel udostępni Ci numer księgi wieczystej. Po jej lekturze dowiesz się, czy sprzedający rzeczywiście dysponuje prawem do zbycia gruntu. W KW znajdziesz również informacje odnośnie ewentualnych obciążeń na hipotece, umów dotyczących pierwokupu czy praw osób trzecich do działki.
3. Brak zapoznania się z MPZP lub WZ
Inwestorzy niekiedy kupują działki pod wpływem chwili. Tymczasem dobrym nawykiem każdego z nich powinno być zapoznanie się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Z takiego dokumenty dowiesz się, pod jaką zabudowę przeznaczony jest wybrany teren i jakiej wielkości budynek możemy postawić na danej działce.
4. Nieprzyjrzenie się najbliższej okolicy
Odwiedź wybraną posesję o kilku porach dnia i sprawdź, czy w pobliżu nie jest przypadkiem zlokalizowany zakład przemysłowy generujący nieprzyjemny hałas. Zwróć uwagę, czy obok działki nie ma lasu – może być wymagane zachowanie większej odległości od granicy. Sprawdź czy nie ma innych ograniczeń zabudowy działki takich jak np przechodząca przez jej teren napowietrzna linia energetyczna. Dopytaj także w urzędzie gminy, czy w przyszłości w sąsiedztwie terenu nie zaplanowano budowy drogi szybkiego ruchu lub innych uciążliwych inwestycji.
5. Niedopasowanie wielkości działki do własnych potrzeb
Idealna działka nie powinna być ani zbyt mała, ani za duża. Im większy będzie teren – tym więcej czasu i pieniędzy będziemy musieli poświęcić na jego pielęgnację. Zbyt mały natomiast może uniemożliwić realizację projektów domów parterowych czy budowę wolnostojącego garażu. Przed zakupem należy dokładnie przemyśleć jakie są nasze potrzeby i możliwości.
6. Brak badań geotechnicznych terenu
Choć badania geotechniczne przed zakupem działki nie są obowiązkowe, warto zdecydować się na nie. Pozwolą one na określenie, czy wzniesienie budynku mieszkalnego na działce jest w ogóle możliwe. Oczywiście współczesne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na wybudowanie domu również na gruntach o słabej nośności, jednak zawsze wiąże się to z zastosowaniem nietypowych, dużo droższych metod i podniesieniem kosztów całej inwestycji.
7. Wybór działki o nietypowym kształcie
Działka w kształcie trójkąta lub wyjątkowo wąskiego prostokąta kusi swą niską ceną? Nie zawsze będzie ona dobrym wyborem. Może bowiem uniemożliwić realizację standardowego projektu domu, generując konieczność zamówienia kosztownej koncepcji stworzonej na indywidualne zamówienie.
8. Brak mediów w pobliżu posesji
Choć uzbrojona działka jest najczęściej nieco droższa – nie warto decydować się na zakup tańszej posesji bez doprowadzonych mediów. Ich podłączenie jest bowiem nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne. Co więcej, ich brak znacząco utrudni nam prowadzenie budowy lub wręcz odwlecze w czasie jej rozpoczęcie.
9. Nieodpowiednia orientacja względem stron świata
Kolejnym, ale równie ważnym aspektem jest zakup działki o właściwej orientacji względem stron świata. Najlepiej, by wjazd na posesję znajdował się od północy – umożliwi to umieszczenie strefy dziennej od południa, co sprzyja jej naturalnemu doświetleniu i dogrzaniu. W sprzedaży nie brakuje także gotowych projektów domów, które można zaadaptować do terenu z wjazdem od strony wschodniej lub zachodniej. Oczywiście działka z wjazdem od południa również może być atrakcyjna. Trzeba tylko pamiętać o tym podczas wybierania projektu i zdecydować się na mniej typowe rozwiązanie, w którym część dzienna będzie możliwie mocno otwarta na front działki.
10. Nieznajomość kosztów związanych z zakupem
Kolejnym z błędów inwestorów jest niedoszacowanie budżetu. Prócz kwoty, jaką przyjdzie zapłacić za zakup działki, konieczne jest uwzględnienie kosztów notarialnych i wieczystoksięgowych. Dodatkowo obowiązkiem nabywcy jest także opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, wynoszącego 2% wartości nieruchomości.
Planujesz kupić działkę pod budowę? Postaraj się uniknąć powyższych błędów! Dzięki temu realizacja całego przedsięwzięcia będzie szybsza i łatwiejsza, a wymarzony dom zaspokoi wszystkie wymagania mieszkańców.
Polecany artykuł: