Spis treści
- 1. Dopasujmy projekt domu do działki
- 2. Pamiętajmy o zapisach MPZP lub WZ
- 3. Sprawdźmy formalności przed budową
- 4. Weźmy pod uwagę własne możliwości finansowe
- 5. Wybierzmy projekt domu spełniający nasze oczekiwania
- 6. Zwróćmy uwagę na potrzeby wszystkich domowników
- 7. Przemyślmy optymalną wielkość budynku
- 8. Dopasujmy projekt domu do najbliższej okolicy
- 9. Zastanówmy się nad technologią budowy
- 10. Kupmy gotowy projekt domu
Czeka nas zakup projektu domu? Wybór idealnego rozwiązania każdego roku spędza sen z powiek tysiącom nowych inwestorów. Aby nie popełnić błędów i czerpać pełną satysfakcję z wybudowanego obiektu mieszkalnego, warto zastosować się do sprawdzonych porad. Poniżej znajdziemy 10 cennych wskazówek, które ułatwią nam podjęcie najlepszej decyzji.
1. Dopasujmy projekt domu do działki
Jednym z najważniejszych kryteriów podczas wyboru projektu domu jest jego dopasowanie do działki. Zwróćmy uwagę na minimalne wymiary terenu, na których można posadowić budynek oraz dopasujmy układ jego pomieszczeń, uwzględniając lokalizację posesji względem stron świata.
2. Pamiętajmy o zapisach MPZP lub WZ
Zapoznajmy się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub uzyskajmy decyzję o warunkach zabudowy. W dokumentach tych ujęte są wytyczne dotyczące dozwolonej powierzchni zabudowy, wysokości budynku, ilości kondygnacji, szerokości elewacji frontowej czy geometrii dachu – najważniejszych parametrów, które biorą pod uwagę inwestorzy planujący budowę.
3. Sprawdźmy formalności przed budową
Osoby chcące obecnie wznieść dom, mogą zdecydować się na jedną z dwóch formalnych dróg. Jeżeli zależy nam na uproszczeniu urzędowych procedur, zakupmy projekt domu do 70 m2 powierzchni zabudowy, który będziemy mogli zacząć realizować zaraz po zgłoszeniu budowy w odpowiednim urzędzie. Inne, większe obiekty mieszkalne będą wymagać od nas uzyskania pozwolenia na budowę.
4. Weźmy pod uwagę własne możliwości finansowe
Chcąc nabyć projekt domu, każdorazowo dopasujmy koszt jego realizacji do własnego budżetu przygotowanego na ten cel. Aby zminimalizować wydatki, wybierzmy plany budynków o kompaktowej, prostej bryle i rozsądnym metrażu, które są tańsze w wykonaniu. Jeżeli fundusze nie grają roli, swoje poszukiwania możemy skierować w stronę bardziej okazałych domów i rezydencji.
5. Wybierzmy projekt domu spełniający nasze oczekiwania
Aby wybrać idealny projekt domu, weźmy pod uwagę nasz styl życia. Wolimy spędzać czas w gronie najbliższych? W tej sytuacji sprawdzi się dobrze skomunikowany, parterowy budynek. A może preferujemy ciszę i spokój oraz wyraźny podział na część prywatną i wspólną? Zdecydujmy się na obiekt z poddaszem lub piętrowy, spełniający takie wymagania.
6. Zwróćmy uwagę na potrzeby wszystkich domowników
Zaspokojenie potrzeb domowników powinno być jednym z głównych kryteriów podczas doboru koncepcji domu. Prócz możliwości korzystania salonu z kuchnią oraz prywatnych sypialni, weźmy także pod uwagę chęć posiadania dodatkowych pomieszczeń typu gabinet, dodatkowy pokój zabaw, biblioteka, pralnia, garderoba czy garaż.
Polecany artykuł:
7. Przemyślmy optymalną wielkość budynku
Nie wiemy, jaki metraż domu będzie optymalny? Nie możemy wybrać zbyt małego domu, musi być na tyle duży, by każdy z przyszłych domowników znalazł tam swoje miejsce. Ale zastanówmy się, które pokoje powinny mieć dużą powierzchnię, a które mogą być nieco mniejsze. Ile garderób i dodatkowych schowków gospodarczych potrzebujemy? Marzymy o wielkiej łazience? A może wystarczy nam mniejsza, po to, by pokoje mogły być większe? Warto przemyśleć układ wszystkich pomieszczeń.
8. Dopasujmy projekt domu do najbliższej okolicy
Aby nasz dom dobrze komponował się z otoczeniem, warto dopasować jego wygląd do okolicznych zabudowań. Przyjrzyjmy się wielkości i stylistyce sąsiednich budynków oraz zapoznajmy z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pomoże nam to w wytypowaniu optymalnego rozwiązania.
9. Zastanówmy się nad technologią budowy
W ofercie pracowni projektowych znajdziemy gotowe koncepcje opracowane w technologii murowanej lub szkieletowej. Różnią się one nie tylko kosztem ale i tempem budowy. Warto poznać wady i zalety tych rozwiązań jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie projektu domu.
10. Kupmy gotowy projekt domu
Jeżeli posiadamy działkę, która nie wymaga specjalnych, indywidualnych rozwiązań, warto sięgnąć po produkt z oferty projektów gotowych. Wybierając taką propozycję, możemy od razu zapoznać się z rzutami i wizualizacjami, a nierzadko także zdjęciami z realizacji oraz opiniami inwestorów na temat projektów, na podstawie których postawili już swój dom – ułatwi to nam wybór idealnego rozwiązania.
Chcemy wybrać najlepszy projekt domu? Zastosujmy się do powyższych wskazówek! Dzięki nim unikniemy błędów oraz dobierzemy koncepcję, która będzie najlepiej dopasowana do potrzeb naszych i naszej rodziny.
Polecany artykuł: