Spis treści
- Ważność najważniejszego dla inwestora dokumentu
- Pozostałe dokumenty związane z budową?
- Ile jest ważny projekt domu i związana z nim dokumentacja?
Zazwyczaj zakup projektu domu i dopełnienie urzędowych formalności związanych z budową mają miejsce bezpośrednio przed rozpoczęciem inwestycji. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wbicie przysłowiowej pierwszej łopaty w ziemię znacząco się opóźnia. Bez względu na fakt, czy dzieje się tak z winy inwestora czy wykonawców, nie należy zbytnio zwlekać z inauguracją robót. Zbyt duże opóźnienie może bowiem wiązać się z utratą ważności dokumentów i koniecznością ponownego przeprowadzenia całej procedury. Ile jest ważny projekt domu na budowę oraz inne dokumenty niezbędne przy takim przedsięwzięciu?
Polecany artykuł:
Ważność najważniejszego dla inwestora dokumentu
Gotowy projekt domu, jaki można kupić w wybranym biurze architektonicznym, co do zasady nie ma terminu ważności. Musimy mieć jednak na uwadze, że projekty przygotowane kilkanaście lub nawet kilka lat temu mogą być przestarzałe i niezgodne z obecnymi przepisami, czy też normami. W ostatnich latach zmieniały się wymagania dotyczące parametrów izolacyjności cieplnej przegród budynku, wymagania dotyczące maksymalnych wartości wskaźnika energii pierwotnej EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej, oraz normy konstrukcyjne. W skrajnych przypadkach może nawet okazać się, że budowa domu na ich podstawie będzie niemożliwa, a architekt dokonujący adaptacji projektu do warunków miejscowych będzie musiał go mocno zmienić.
Zanim więc dokonamy zakupu, warto upewnić się, czy zastosowane w dokumentacji rozwiązania techniczne są zgodne z obowiązującymi przepisami. Projekt domu, który został już zakupiony – ale jeszcze nie był poddany adaptacji – nie jest traktowany jako projekt budowlany który można złożyć do urzędu wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie. Oznacza to, że nadal nie ma on terminu ważności. Jeśli pomiędzy chwilą jego opracowania oraz adaptacji zaszły istotne zmiany w przepisach budowlanych, konieczne będzie ich uwzględnienie przed architekta przygotowującego dokumentację do złożenia w urzędzie.
Jeżeli kupiony projekt jest aktualny to najczęściej wystarczy aby architekt go zaadaptował do warunków lokalnych oraz przygotował projekt zagospodarowania terenu. Taka dokumentacja będzie mogła zostać wykorzystana w procesie ubiegania się o pozwolenie na budowę, a my sami unikniemy konieczności zakupu nowego projektu architektonicznego.
Polecany artykuł:
Pozostałe dokumenty związane z budową?
Wiemy już, ile wynosi ważność projektu domu. Nie możemy jednak zapominać o terminie ważności innych istotnych dokumentów, związanych z całym przedsięwzięciem budowlanym. Jeżeli nasza działka nie objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, musimy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Z reguły w dokumencie podana jest data ważności. Bywa że wydawana jest bezterminowo i będzie ona aktualna do chwili, gdy inny inwestor otrzyma pozwolenie na budowę na wskazanej we wniosku działce. W sytuacji kiedy gmina przystąpi do uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydane wcześniej decyzje o warunkach zabudowy tracą ważność.
Musimy pamiętać również o tym, że pozwolenie na budowę lub jej zgłoszenie nie jest bezterminowe. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ich ważność wynosi 3 lata od momentu, w którym staną się one prawomocne. Niezwykle istotne jest, abyśmy w tym okresie rozpoczęli prace budowlane. Nie musimy jej całkowicie zakończyć w terminie 3 lat od chwili uprawomocnienia pozwolenia lub zgłoszenia. Pamiętajmy jedynie, aby przerwy pomiędzy kolejnymi robotami nie były dłuższe niż 3 lata. Prace te powinny być udokumentowane w dzienniku budowy. Dzięki temu pozwolenie na budowę zachowa ważność, a my będziemy mogli w spokojnym tempie kontynuować prace zgodnie z prawem i własnymi możliwościami.
Ile jest ważny projekt domu i związana z nim dokumentacja?
To zależy. Jeśli jeszcze nie zakończyliśmy formalności urzędowych, gotowy projekt z biura architektonicznego będzie ważny bezterminowo, dopóki nie zmienią się przepisy i normy. Jeżeli mamy kupiony projekt i po jego zakupie zmieniły się przepisy to architekt adaptujący będzie zobowiązany do naniesienia w nim zmian, które dostosują go do aktualnych wymogów technicznych. Jeżeli jednak posiadamy już pozwolenie na budowę lub zgłosiliśmy zamiar jej prowadzenia, roboty musimy rozpocząć w ciągu trzech lat od chwili uprawomocnienia decyzji. Jeśli tego nie zrobimy, straci ona ważność.
Polecany artykuł: