Dach mansardowy

i

Autor: gettyimages.com

Dach mansardowy – historia, charakterystyka i zalety

2024-08-19 12:25

Dach mansardowy to jedno z najbardziej rozpoznawalnych rozwiązań architektonicznych, które wywodzi się z Francji. Choć jego korzenie sięgają XVII wieku, do dziś cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym. Warto więc poznać historię, charakterystykę oraz zalety tego nietuzinkowego dachu.

Spis treści

  1. Jak powstał dach mansardowy?
  2. Czym cechuje się dach mansardowy?
  3. Dlaczego warto wybrać dach mansardowy?

Mansardowy dach to pełne uroku rozwiązanie architektoniczne, które po latach zapomnienia wraca do łask projektantów. To dzięki niemu budynek nabiera elegancji i stylu. Oprócz walorów estetycznych pełni przede wszystkim funkcję praktyczną. Pozwala uzyskać znacznie większą przestrzeń użytkową na poddaszu. Jak powstał dach mansardowy, jakie są jego najważniejsze cechy oraz dlaczego warto się na niego zdecydować?

Jak powstał dach mansardowy?

Dach mansardowy po raz pierwszy pojawił się w XVI wieku we Francji, zdobywając popularność dzięki architektowi Francois Mansartowi – od którego nazwiska pochodzi obowiązująca do dziś nazwa. Charakteryzuje się złamaną połacią o dwóch kątach nachylenia - górna połać o mniejszym kącie ~ 30°, dolna o większym ~60°. Dach może być w formie dwu lub czterospadowego dachu.

Francois Mansart chcąc wykorzystać poddasze na cele mieszkalne spopularyzował to rozwiązanie stosując je coraz chętniej w swoich projektach. Lokale na poddaszach z dachem mansardowym były zazwyczaj zamieszkiwane przez artystów, studentów i mniej zamożnych ludzi. W latach późniejszych również stosowano takie rozwiązanie ze względu na obowiązujące wówczas przepisy, ograniczające wysokość budynków. Wysokość budynku mierzono do spodu dachu. Po dzień dzisiejszy mieszkania na poddaszach z dachem mansardowym cieszą się popularnością wśród młodych Francuzów.

W Polsce dachy mansardowe zyskały większe uznanie w XIX wieku. Często tego typu dachy  można było spotkać w przedwojennych budynkach, zlokalizowanych na Śląsku czy w Warszawie. To w tamtych rejonach kamienice najczęściej były przykrywane takim dachem, umożliwiając stworzenie na poddaszach przytulnych mieszkań zwanych mansardami. Ten rodzaj zadaszenia nierzadko występował również w wielu polskich pałacach i rezydencjach zamożnych osób.

Czym cechuje się dach mansardowy?

Dach mansardowy to dach łamany, posiadający dwie lub wiele połaci. W jego dolnej części, która wyróżnia się większym kątem nachylenia, zazwyczaj montowane są okna lub lukarny. Taka forma sprawia, że poddasze staje się praktycznie w pełni użytkowe, pozbawione kłopotliwych skosów.

Dzięki swojej formie, dachy mansardowe nadają budynkom niemal bajkowy wygląd. Wadą tego rodzaju dachu jest droższa i bardziej skomplikowana konstrukcja. Wymaga dużych umiejętności i doświadczenia od cieśli oraz dekarzy. Miejsca załamania połaci są najbardziej narażone na przeciekanie i nieszczelności.

Dach mansardowy

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Dlaczego warto wybrać dach mansardowy?

Dach mansardowy to dobry wybór dla osób, które nie chcą stracić cennej przestrzeni na poddaszu. Takie pokrycie nadaje obiektowi wyjątkowy, niemal dworski charakter – wyróżniając go na tle okolicznych zabudowań. Jego urocza forma przyciąga wzrok oraz sprawia, że zadaszenie staje się ozdobą całego budynku.

W domach pokrytych dachem mansardowym poddasze jest znacznie bardziej funkcjonalne; nie występują na nim skosy, które utrudniają optymalne zagospodarowanie pomieszczeń. Co więcej, umożliwia on zastosowanie różnych typów okien np tradycyjnego lub dachowego. Wadą dachu mansardowego jest natomiast stopień skomplikowania i związany z nim wyższy koszt wykonania.

Dach mansardowy to rozwiązanie, które występuje nie tylko w przedwojennych budynkach. Można spotkać je także we współczesnych domach, które wyróżniają się na tle innych projektów. Jeżeli chcesz wznieść obiekt mieszkalny z poddaszem, a zarazem liczy się dla Ciebie oryginalny wygląd i przestrzeń na wyższej kondygnacji – weź pod uwagę projekt budynku z dachem mansardowym.

Obecnie dachy te są coraz rzadziej stosowane przez wyżej wymienione czynniki. Natomiast projekty domów z dachem dwuspadowym są popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, przez swój brak skomplikowania, użyteczność i trwałość.

Dach mansardowy

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com