murator-gc101-budynek-gospodarczy-Gospodarcze_3216_18_42037

i

Autor: Murator

Czy zgłoszenie budowy budynku gospodarczego lub wiaty wymaga wcześniejszego uzyskania warunków zabudowy?

2024-07-29 8:30

Budowa budynku gospodarczego lub wiaty na działce może wydawać się mniej skomplikowana niż budowa domu, ale również wymaga spełnienia pewnych formalności. Jednym z kluczowych aspektów jest kwestia uzyskania warunków zabudowy przed zgłoszeniem budowy. W tym artykule omówimy, czy i kiedy konieczne jest uzyskanie warunków zabudowy.

Spis treści

  1. Wprowadzenie do zagadnienia
  2. Przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
  3. Podsumowanie

Często inwestorzy decydują się wybudować budynek gospodarczy lub wiatę na swojej działce, na której nie ma obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego – dalej: „MPZP”. W takich okolicznościach powstają dwa pytania. Po pierwsze – czy realizacja takiego zamierzenia budowlanego wymaga dokonania zgłoszenia lub uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę? Po drugie – czy należy wcześniej uzyskać warunki zabudowy? To właśnie na te pytania odpowiemy w dalszej części niniejszej publikacji.

Wprowadzenie do zagadnienia

Tytułem wstępu należy wskazać na aktualnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego. Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725) – dalej: „pr. bud.” - nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 pr. bud., budowa wolno stojących

  1. parterowych budynków gospodarczych
  2. garaży
  3. wiat

o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Dalej należy wskazać, że zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 1 lit. a pr. bud. – nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 pr. bud., budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m.

Również nie będzie wymagała zgłoszenia oraz pozwolenia na budowę budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 mi wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane (tak art. 29 ust. 2 pkt 33 pr. bud., który obowiązuje od dnia 3 czerwca 2023 r.).

murator-gc101-budynek-gospodarczy-Gospodarcze_3216_18_42037

i

Autor: Murator Murator

Przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

W tym miejscu warto jest zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję najnowszych przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r. poz. 977, z późniejszymi zmianami) – dalej: „u.p.z.p.”. Generalnie należy wskazać, że zgodnie z art. 59 ust. 1 u.p.z.p. – zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, z uwzględnieniem art. 50 ust. 1 i art. 86 u.p.z.p., wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy. Jednakże ustawodawca w art. 59 ust. 2a u.p.z.p. przewidział pewien wyjątek. Otóż zmiana zagospodarowania terenu dotycząca obiektów budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 4-6, 8-12, 17, 21-28 i 30 oraz ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (zatem m.in. regulacje odnoszące się do budynków gospodarczych etc.), nie wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

W uproszczeniu możemy powiedzieć że budowa parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat o powierzchni zabudowy do 35 m2, wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, natomiast budowa budynków gospodarczych związanych z produkcją rolną o pow. zabudowy do 35 m2, oraz  budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, również związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m2, jest z tego wymogu zwolniona.

Od kiedy obowiązują przedmiotowe regulacje?

Warto jest wyjaśnić, że powyższa regulacja u.p.z.p. obowiązuje od dnia 24 września 2023 r., zatem jest to stosunkowo nowy przepis, który wprowadza spore ułatwienie dla inwestorów w omawianym zakresie.

Podsumowanie

Należy podkreślić, że realizacja takiego zamierzenia będzie dużo prostsza ze względu na zmienione regulacje prawne w tym zakresie. Kluczową rolę odgrywają tutaj przełomowe nowelizacje – prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. A sam ruch ustawodawcy w tym kierunku należy ocenić niezwykle pozytywnie z punktu widzenia interesów inwestorów zainteresowanych przedmiotową tematyką.

aaGettyImages-2152684525

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com