Spis treści
- Wniosek o przekształcenie działki rolnej na budowlaną a MPZP i WZ
- Gdzie znaleźć i jak wypełnić wniosek o przekształcenie działki rolnej na budowlaną?
- Wniosek o przekształcenie działki rolnej na budowlaną – jak wygląda procedura odrolnienia?
Coraz więcej osób bierze pod uwagę możliwość budowy domu na działce rolnej. Tego typu grunty są zazwyczaj tańsze w zakupie, a ich otoczenie potrafi być przy tym wyjątkowo atrakcyjne. Jednocześnie realizacja inwestycji na takim terenie wymaga dopełnienia pewnych formalności, takich jak chociażby złożenie wniosku o wyłączenie działki z produkcji rolnej. Gdzie można go uzyskać oraz jak prawidłowo wypełnić?
Wniosek o przekształcenie działki rolnej na budowlaną a MPZP i WZ
Interesuje Cię budowa na działce rolnej? Skieruj swe kroki do urzędu gminy, gdzie uzyskasz bliższe informacje na temat wybranej nieruchomości. Jeśli jest ona objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w którym to ta nieruchomość przeznaczona jest pod zabudowę, procedura odrolnienia będzie wyłącznie formalnością. Trudność pojawia się, gdy takiego planu nie ma, albo w planie miejscowym ta nieruchomość nie jest przeznaczona pod zabudowę. Jeżeli nie ma planu to niezbędne będzie wystąpienie do gminy w wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.
Jeżeli odpowiedź będzie pozytywna, tzn. jeżeli zostaną wydane warunki zabudowy, które pozwolą na zabudowę terenu, to odrolnienie działki również będzie możliwe. W sytuacji kiedy mamy obowiązujący plan miejscowy, który nie uwzględnia zabudowy na danym terenie, to szansa na odrolnienie jest niewielka.
Jeżeli mamy determinację, to możemy oczywiście ubiegać się o zmianę planu miejscowego lub uchwalenia nowego. Taki proces jest jednak długotrwały – a niekiedy wręcz niemożliwy, w szczególności gdy wniosek nie jest zbieżny z planami czy interesem gminy. Twój wniosek nie będzie rozpatrywany jak zwykła sprawa w urzędzie. Przepisy nie określają procedur ani maksymalnego terminu na odpowiedź.
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta może uwzględnić Twój wniosek bądź nie. Od jego rozstrzygnięcia nie możesz się odwołać. Oznacza to w praktyce, że pojedynczy wniosek nie spowoduje uruchomienia procedury zmiany planu. Możliwe to będzie wtedy, kiedy zostanie zarejestrowanych więcej wniosków w sprawie uchwalenia lub zmiany planu miejscowego dla danego terenu.
Sprawdź projekty domów na małą działkę
Pamiętaj! Jeżeli Twoja działka jest przeznaczona na cele rolnicze i znajduje się na terenie miasta (obszarze uzupełniania zabudowy) , jej wyłączenie z produkcji rolniczej nie wymaga zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Gdzie znaleźć i jak wypełnić wniosek o przekształcenie działki rolnej na budowlaną?
Nie istnieje jeden odgórnie ustalony wzór wniosku o przekształcenie działki rolnej na budowlaną. Co zatem powinien zawierać dokument złożony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu? Po pierwsze – dokładne dane osobowe wnioskodawcy oraz opis nieruchomości rolnej, której ma dotyczyć przekształcenie.
Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający tytuł prawny, wyrys z rejestru gruntów, projekt zagospodarowania terenu z zaznaczonym obszarem do odrolnienia, decyzję o warunkach zabudowy lub wypis z planu miejscowego, dokument określający wartość rynkową gruntu objętego inwestycją. Po skompletowaniu dokumentacji i złożeniu jej w urzędzie należy uzbroić się w cierpliwość. Na taki dokument czeka się ok miesiąc, w sytuacjach bardziej skomplikowanych termin może się wydłużyć do 2 miesięcy.
Wniosek o przekształcenie działki rolnej na budowlaną – jak wygląda procedura odrolnienia?
Jeśli złożony w urzędzie wniosek o wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolniczej zostanie rozpatrzony pozytywnie, to organ nałoży obowiązek uiszczenia opłaty jednorazowej za odrolnienie oraz opłat rocznych. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej. Wysokość opłat wyliczana jest w zależności od klasy gruntu rolnego . Im lepsza gleba tym opłata będzie wyższa.
Nie musisz jednak ponosić kosztów opłaty jednorazowej i opłat rocznych, jeśli chcesz przeznaczyć teren pod budownictwo mieszkaniowe. Z opłat zwolniony jest obszar do 500 m2 w przypadku budowy budynku jednorodzinnego, oraz do 200 m2 na każdy lokal mieszkalny, w przypadku budowy budynku wielorodzinnego. Jeśli przekroczysz tę powierzchnię, to od nadwyżki urząd naliczy ci należność i opłaty roczne.
Budowa domu na działce rolnej to atrakcyjna dla wielu inwestorów perspektywa. Aby móc zrealizować taki zamiar, konieczne może okazać się złożenie wniosku o przekształcenie działki rolnej na budowlaną. Choć cała związana z jego rozpatrzeniem procedura może być niekiedy dosyć długotrwała, zazwyczaj przyniesie znaczne oszczędności finansowe oraz pozwoli na zamieszkanie w pięknym otoczeniu, jakie ciężko znaleźć na bardziej zurbanizowanym terenie.
Zobacz także projekty domów na wąską działkę
Polecany artykuł: